Domov Novinky Čínsky gigant Xiaomi sleduje svojich zákazníkov

Čínsky gigant Xiaomi sleduje svojich zákazníkov

Zdielať

Spoločnosť prisľúbila, že po novom si používatelia budú môcť zbieranie údajov vypnúť. Bezpečnostný výskumník Gabi Cirlig v rozhovore pre magazín Forbes označil telefóny od Xiaomi za „backdoor s funkciami telefónu“, informoval Cybersec.sk.

Pri používaní smartfónu Redmi Note 8 totiž zistil, že firma zaznamenáva akú hudbu počúval, koľko času strávil na internete či aké webstránky si prehliadal. Tieto údaje podľa neho telefón posiela na servery v Singapure či Rusku. Záležitosť na žiadosť Forebsu preveril aj výskumník Andrew Tierney, ktorý potvrdil, že niektoré údaje zhromažďujú aj dva prehliadače od Xiaomi. Ide o Mi Browser Pro a Mint Browser, ktoré majú v obchode Google Play spolu viac ako 15 miliónov stiahnutí. Firma podľa nich tiež zbierala informácie o samotnom zariadení, a to vo forme jedinečného identifikačného čísla či verzie systému Android. Údaje o návykoch používateľa sa tak dali priradiť ku konkrétnemu zariadeniu.

Tento problém sa má týkať aj iných modelov, a to Xiaomi Mi 10, Xiaomi Redmi K20 a Xiaomi Mi Mix 3. Napriek tomu, že Xiaomi zistenia popiera, všetkým používateľom poskytne novú aktualizáciu prehliadačov Mint Browser a Mi Browser. Tá by mala poskytnúť používateľom možnosť zapnúť a vypnúť zhromažďovanie údajov, a to aj v režime inkognito, v oboch prehliadačoch. Spoločnosť verí, že zákony dodržiavajú a idú dokonca nad ich rámec.

Zdroj: Cybersec

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno