Domov Novinky Tipy a triky: DVBLogic TVButler na NAS serveri

Tipy a triky: DVBLogic TVButler na NAS serveri

Zdielať

V ďalšej sérii trendy článkov prinášame pohľad na zaujímavé rozšírenie NAS serveru. DVBLogic TV Butler je USB TV tuner, ktorý umožňuje nahrávať programy a filmy na NAS úložisko a následne ich pozerať kedykoľvek a kdekoľvek. Čo všetko ponúka?

dvblink-01

Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Čo je DVBLogic a ako funguje? Jednoducho umožňuje sledovanie televízie nielen na počítači, ale aj notebooku a tiež na mobilných zariadeniach. Tu sa však možnosti nekončia. Pre úplnosť dodávame, že DVBLogic beží na NAS serveri z čoho vyplýva, že používatelia pripojení do rovnakej lokálnej LAN siete ako je NAS, môžu na zariadeniach sledovať televíziu a tiež nahrávať vybraný program.

dvblink-02

Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Pre správne používanie je nutné zapojenie TV tuneru do USB portu na NAS, čo umožní nahrávať programy a sledovať ich na TV, smartfóne, tablete či počítači. Takisto možno aj stiahnuť video na smartfón a sledovať ho offline, či ho streamovať cez bezdrôtové pripojenie. V teórii to znie dobre, ale v realite je TV Butler zariadením, ktoré sa podarí nastaviť iba skúseným používateľom. Ak je nainštalovaný a funguje, ide o atraktívny softvér, ale je príliš zložité ho nastaviť.

dvblink-03

Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

V základe ide o jednotunerový model, na dvojtunerovom spoločnosť vraj pracuje. Momentálne je ale možné pripojiť dva tunery do dvoch USB portov, ak je to podporované NAS serverom používateľa. Hlavný balík stojí 99 eur a každý ďalší tuner stojí 59 eur. Naša skúsenosť s inštaláciou pre NAS server nie je najideálnejšia. Testovali sme ju na Synology DiskStation DS916+ s 8GB operačnou pamäťou, ale podpora zahŕňa mnoho iných modelov od iných výrobcov, vrátane QNAP (kde sme však nenašli podporu pre náš model TS-451+), Asustor, Western Digital a Netgear.

dvblink-04

Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Pôvodne sme zabudli na inštrukciu od výrobcu, že nemáme inštalovať verziu dostupnú v Synology Package Manager a prišli sme na to, že starý softvér nedokáže detekovať TV Butler. Po odinštalovaní starého a manuálnom stiahnutí a nainštalovaní nového softvéru sme mohli otvoriť webové rozhranie servera a použiť DVBLink centrum na stiahnutie a inštaláciu potrebného softvéru TVSource. Ten však musí byť aktivovaný pomocou kódu, ktorý je vytlačený na samotnom tuneri.

dvblink-05

Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

DVBLink server nemôže byť aktualizovaný automaticky, pokiaľ nie je nainštalovaný cez Synology Package Manager. Keď vyjde nová verzia, je potrebné ju stiahnuť zo stránky DVBLogicu a manuálne ju nainštalovať na NAS. Elektronický programový sprievodca (EPG) sa v programoch nastaví podľa slov výrobcu do 10 až 20 minút, ale ani po hodine sa nič nedialo. Keď sme zašli do nastavení serveru, prišli sme na to, že nebol nastavený zdroj EPG. Potrebovali sme dosť dlho hľadať na internete, aby sme našli vhodnú zdrojovú URL adresu.

dvblink-06

Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Alternatívou je možnosť zaplatiť si predplatné služby TVAdviser, ktorá poskytuje vylepšené informácie o TV programe a takisto aj odporúčané relácie, ktoré by sa mohli používateľovi páčiť podľa toho, čo pomocou TV Butleru nahráva. Keď sme nakoniec rozbehali server, nainštalovali sme aplikáciu DVBLink na smartfóne s Androidom a tiež ďalších modeloch s Androidom. Cez aplikáciu možno vidieť EPG, nahrané relácie a tiež zoznam naplánovaných nahrávaní. Za problém považujeme tiež aj nesprávne zobrazovanie znakov v písmenách s interpunkčnými znamenkami, najmä s mäkčeňmi.

dvblink-07

Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Momentálne neexistuje žiadna aplikácia na spravovanie sťahovania nahrávok v smartfóne, či tablete. To sa ale možno zmení v softvérovej aktualizácii v budúcnosti. Ak ale teraz chcete pozerať offline videá, je potrebné stiahnuť súbor manuálne a použiť aplikáciu, ktorá dokáže prehrať .TS súbory. Alternatívou je použitie sily NAS úložiska a DVBLink serveru na transkódovanie nahrávky a jej streamovanie cez internet. Kvalita je potom upravená podľa rýchlosti pripojenia, pomalé pripojenie cez mobilný internet bude teda znamenať horšiu kvalitu zvuku aj videa.

dvblink-08

Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Používatelia, ktorí vlastnia NAS servery od Synology, však môžu použiť aj aplikáciu Video Station, ktorú možno stiahnuť cez Synology Package Manager. Aplikácia má všetku funkcionalitu, ktorú aj DVBLink a TVSource, avšak jej nastavenie a konfigurácia sú omnoho jednoduchšie. Používateľské rozhranie je taktiež krajšie a je v ňom možné aj integrované prehrávanie a sťahovanie súborov (bez transkódovania) do iPhonu či Android smartfónu. Jedinou potrebnou vecou je podporovaný USB TV tuner, ktorý často stojí len niečo cez 50 eur.

dvblink-09

Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

DVBLogic TVButler považujeme za veľmi dobrý nápad, avšak spracovanie má svoje chyby. Inštalácia je dosť náročná a používanie rozhodne neprebieha hladko. Radi by sme uvítali model s viacerými tunermi, ktorý umožní prehrávanie ale aj nahrávanie programov z viacero multiplexov naraz. Uvítali by sme lepší vstavaný videoprehrávač s rozhraním podobným Netflixu či Amazonu Prime. Momentálne je TVButler určený len technicky zdatným používateľom, ktorí chcú mať možnosť pozerať nahraté TV vysielanie na ich mobilných zariadeniach.