Domov Novinky Tipy na ventilátory do PC skrinky od Noctua

Tipy na ventilátory do PC skrinky od Noctua

Zdielať

Ventilátory sú nevyhnutnou súčasťou každého stolného počítača a ich hlavnou úlohou je ochladzovať počítač a jeho vnútorné komponenty, nasávať chladný vzduch a odpadové teplo produkované komponentmi počítača vyfukovať von.

Otestovali sme ventilátory od spoločnosti Noctua NF-A14 ULN (140 mm) a NF-S12A ULN (120 mm). Obe patria medzi tie najtichšie na trhu. Ventilátory sa vyznačujú veľmi pekným balením, pričom z oboch strán má preklápací kryt. V balení cez priehľadný plastový kryt vidieť aj tri antivibračné gumové skrutky (v skutočnosti sú štyri, druhá je iba skrytá) a tiež lopatky ventilátora. Okrem ULN verzii sú dostupné aj PWM a FLX modely. Ventilátory sa skladajú z troch rôznych typov: PWM (Pulse With Modulation), FLX (Flexibile) a ULN (Ultra Low Noise). Zatiaľ čo modely PWM môžu automaticky prispôsobiť (a meniť) svoju rýchlosť v závislosti od teploty, na prispôsobenie rýchlosti nepotrebuje používateľ ovládač ventilátora ani adaptér.

Naopak FLX má konštantné otáčky a na nastavenie požadovanej rýchlosti ventilátora treba použiť adaptér s nízkym šumom alebo adaptér s extrémne nízkym šumom (ktorý je súčasťou balenia). A posledným druhom sú ULN ventilátory, ktoré sme testovali a tie sa nám v praxi už dlhodobo osvedčili najviac. Nami testované modely NF-A14 ULN (140 mm) a NF-S12A ULN (120 mm) sú tiché a aj pri výbere medzi ULN / FLX / PWM sú najtichšie. Preto v prípade výberu ventilátorov rozhodne odporúčame voliť modely s ULN profilom, keďže tento typ ventilátorov je najmä o tichej prevádzke. Pri bežnej prevádzke sme ich totiž nemali takmer žiadnu šancu počuť, avšak aj ich prietok vzduchu je nižší. Ak teda potrebujete dobre chladenú skrinku a tichý chod, odporúčame NF-A14 ULN (140 mm) a NF-S12A ULN (120 mm). Ak však hľadáte ventilátor do chladenia na procesor, odporúčame siahnuť po iných ventilátorov, nakoľko ULN modely na tieto účely nie sú vhodné.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno