Domov Novinky Microsoft TikTok nezíska, ByteDance sa dohodol s Oracle

Microsoft TikTok nezíska, ByteDance sa dohodol s Oracle

Zdielať

Jedna z najpopulárnejších sociálnych sietí vyriešila obrovský problém a jej zákaz prevádzky na území USA nateraz nehrozí.

Čínska firma ByteDance (ktorá za TikTokom stojí) uzavrela partnerstvo s Oracle. Odmietla tak ambicióznu ponuku od Microsoftu. Medzitým už americký minister financií Steven Mnuchin potvrdil, že ByteDance uzavrel dohodu s Oracle. Všetky potrebné dokumenty predloží prezidentovi Donaldovi J. Trumpovi do konca týždňa. Vo výsledku to znamená, že žiadna „katastrofa” sa v USA nekoná. TikTok tu bude fungovať rovnako ako predtým.

Táto správa potešila minimálne 1400 amerických zamestnancov a niekoľko desiatok miliónov používateľov sociálnej siete. Hoci sú okolnosti zvláštne, pre ByteDance sú výhodné. V prvom rade treba upozorniť, že nejde o žiaden oficiálny predaj (aj keď si Oracle slušne zarobí). Spolupráca zaistí len status „dôveryhodného technologického partnera“. Vďaka tomu si TikTok udrží „rovnakú tvár” po celom svete. Keby ho získal Microsoft, tak by jeho časť pre USA fungovala odlišne od tej, ktorú ľudia používajú v Európe alebo v Ázii. To zrejme tvorcovia nechceli dovoliť.

Oracle by malo prevziať hosting bez zdrojového kódu. Firma nedokáže zasahovať do významných prevádzkových zmien. Týmto sa však rieši iba jedna časť problému. Čínska strana nebude môcť preberať údaje o používateľoch. Čo však spoločnosť ByteDance? Tá by k ním teoreticky mohla mať prístup. Uvidíme ako to celé dopadne. V tomto smere sa ešte musia doladiť niektoré bezpečnostné opatrenia. Na dnes môžeme povedať, že TikTok sa nepredáva a v USA bude fungovať rovnako ako doposiaľ. Jeden technologický gigant na tom zarobí balík. Bude to práve Oracle.

Zdroj: TV