Domov Novinky Tipy a triky: Synology Cloud Station a Mail Plus

Tipy a triky: Synology Cloud Station a Mail Plus

Zdielať

Väčšina ľudí dnes denne používa niekoľko zariadení, čo má za následok výrazný nárast obľúbenosti cloudových úložísk. Často je to výhodné aj pre pracovný režim – pracovné výkazy, súbory alebo poznámky sa ukladajú na cloude – čo znamená, že používatelia potrebujú cenovo dostupný osobný cloud s dostatočne veľkou kapacitou.

synology-mail-plus-08

Nami testovaná služba Cloud Station ponúka synchronizáciu všetkých zariadení, či už ide o počítač, smartfón, tablet, alebo sieťové úložiská NAS od Synology. Po pridaní nového súboru alebo zmene bude aj na ostatných synchronizovaných zariadeniach súbor automaticky pridaný alebo aktualizovaný. Rovnaké možnosti ako Cloud Station ponúka aj Dropbox, používateľ je však limitovaný veľkosťou predplateného úložiska a navyše svoje súbory nemá pod kontrolou.

synology-cloud-station-01

Výhodou tohto riešenia je fakt, že používateľom umožní presun z domu do práce alebo zo stolného počítača na smartfón či notebook, pričom možno na rovnakom súbore pracovať. Oceňujeme aj možnosť ukladania až 32 starých verzií každého súboru. To znamená, že v prípade, ak používateľ potrebuje obnoviť niektorú z minulých zmien pomocou ukladania verzie súborov, ide o jednoduché riešenie.

synology-cloud-station-02

Osobný cloud ponúka tiež možnosť vybrať jednotlivé zložky, ktoré sa budú na dané zariadenia synchronizovať. Môže ísť o osobné súbory, ktoré sa synchronizujú medzi NAS serverom, kde sú uložené, osobným počítačom a notebookom. Pracovné súbory zas medzi NAS serverom a firemným počítačom, pracovným smartfónom a tabletom. Úprava jednotlivých súborov na zariadeniach je riešená aj v prípade, ak ich upravuje používateľ v offline režime. Hneď ako sa pripojí na internet sa synchronizujú.

synology-cloud-station-03

Hoci sme službu používali na modeli Synology DiskStation DS916+ s 8GB operačnou pamäťou, vďaka univerzálnemu operačnému systému DSM (DiskStation Manager) je možné služby používať na ľubovoľnom NAS Synology. Okrem osobného cloudu na NAS serveri možno využiť podobnú službu Cloud Sync. Táto služba umožňuje synchronizáciu súborov nielen medzi osobným cloudom, ale tiež aj synchronizáciu medzi ďalšími komerčnými službami ako je Dropbox, Google Drive, alebo Microsoft OneDrive.

synology-mail-plus-01

Druhou veľmi zaujímavou službou pre NAS servery je Mail Plus. Spôsob, akým ľudia spolupracujú, sa mení, čo otvára nové možnosti vzájomnej spolupráce. Spoločnosť Synology prináša zaujímavú službu pre prácu s e-mailami. Balíčky Mail Plus umožnia vytvoriť súkromný e-mailový server a používateľom poskytnú moderný e-mailový klient pre doručovanie a odosielanie správ. Balík možno spustiť na ľubovoľnom Synology NAS serveri, vďaka čomu sa používatelia nemusia spoliehať na služby tretích strán.

synology-mail-plus-02

Výhodou balíčku je intuitívne prostredie, triedenie pomocou štítkov, nastaviteľné filtre a tiež pridávanie príloh pomocou pretiahnutia súborov. Možnosť nastaviť si detekciu spamu umožňuje taktiež blokovať e-maily, zasielané do celej organizácie podľa kritérií, ako sú skóre spamového filtra, doména, IP adresa, prednastavené slová alebo frázy. Mail Plus umožňuje aj rozšírenú ochranu proti malvéru vďaka integrácii s Google Safe Browsing a priebežne doplňovaným databázam.

synology-mail-plus-03

Obe nami testované riešenia sú vhodné pre firmy, ale aj jednotlivcov. Nempžno však opomenúť, že všetky možnosti úložného priestoru záležia na celkovej diskovej kapacite NAS a pokiaľ sa jednotlivci rozhodnú pre vlastný mailový server, pre plnú funkcionalitu musia počítať s nonstop zapnutým NAS serverom. Iste, toto platí aj pre cloud server – tu je však výhoda v tom, že po zapnutí sa jednotlivé súbory synchronizujú. Avšak v prípade vypnutia NAS pri mailoch by sa odosielateľom vracali späť ako nedoručené.