Domov Novinky Tip na navigácie Navitel do auta

Tip na navigácie Navitel do auta

Zdielať

Na trhu je veľa spoločností, ktoré ponúkajú navigácie. Otestovali sme dve od poľskej spoločnosti Navitel, modely E500 Magnetic a RE900. Obe pre používateľov ponúkajú doživotnú aktualizáciu máp.

Navigácia E500 Magnetic je spracovaná z matného čierneho plastu a ponúka magnetický držiak, ktorý umožňuje jednoduchú manipuláciu. O zobrazovanie sa stará 5“ displej s rozlíšením 800×480 px. Vybavená je procesorom MStar s frekvenciou 800 MHz a operačným systémom Windows CE. Pre používateľa je k dispozícii vnútorná pamäť 8GB, ktorú možno rozšíriť pomocou microSD kariet o 32GB pre ukladanie ďalších máp a mediálnych súborov.

V zariadení sú už predinštalované mapy 43 európskych krajín vrátane Ruska, Bieloruska, Kazachstanu a Ukrajiny. Navigáciu možno nabíjať cez zastaraný microUSB konektor dodaný v balení. Kapacita vstavanej batérie je 1200 mAh. Páči sa nám jednoduchá inštalácia. Ergonomický držiak z balenia stačí pevne pripevniť na čelné sklo. Na držiaku je port pre pripojenie nabíjacieho adaptéra do auta a magnetické spojenie pre rýchlu inštaláciu zariadení. Nie je potrebné narovnávať navigáciu v držiaku, lebo silný magnet ju okamžite upevní a zaistí v správnej polohe.

Vybratie navigácie z držiaka je tiež ľahká úloha. Nabíjací adaptér je pripojený priamo k magnetickému držiaku na čelnom skle vozidla, preto nie je potrebné navigáciu zložito odpájať. Zariadenie sa automaticky zapne a spustí navigačný softvér Navitel Navigator po pripojení k magnetickému držiaku. Po skončení sa potom automaticky vypne po 15 sekundách po vybratí z držiaka. Dostatočne silné magnetické spojenie drží zariadenie bezpečne aj pri jazde.

Všetky mapy zahŕňajú aktuálne informácie o cestnej sieti a databázu bodov záujmu (POI). Výhodou je aj databáza Speedcam s informáciami o radaroch a dopravných kamerách. Aplikácia aj hlasové povely sú kompletne dostupné v slovenčine. Súčasťou balenia je návod, v ktorom nájdu používatelia postup ako s navigáciou pracovať.

Navigačný softvér Navitel Navigator umožňuje vytváranie trás a poskytuje hlasové pokyny v mnohých jazykoch. Je tu, samozrejme, podporovaná aj slovenčina. Ďalšie mapy možno potom dokúpiť a nainštalovať cez bezplatný program Centrum aktualizácií Navitel Navigator. Pomocou programu možno taktiež aj ľahko aktualizovať existujúce mapy a navigačný softvér.

Vďaka navigáciám sa teda používateľ nestratí. Na ceste sa dennodenne stretávame s bezohľadnými vodičmi, cyklistami aj nepozornými chodcami. Tí budú vodičom často jazdu komplikovať a šoféri to príliš neovplyvnia. Čo ale môžu urobiť je, že celú svoju jazdu budú preventívne nahrávať a dokumentovať. K tomu poslúži práve ďalšia testovaná navigácia, resp. zariadenie 2v1 – kamera a navigácia v jednom.

Boom palubných kamier sa rozmohol s prvým mediálnym šialenstvom okolo cestných pirátov, čoho sa azda nikto nechce vôbec zúčastniť. Je však pravdou, že mať záznam spornej udalosti, ktorá viedla k dopravnej nehode, je výhodné, ak ho vie šofér správne využiť. Záznam príde vhod aj proti policajnej šikane. Áno, diktafón má dnes každý smartfón, ale to nie je všetko.

RE900 je nielen navigácia, ale aj záznamová kamera do auta, ktorá ponúka 5“ displej. Umožňuje nahrávať video vo Full HD (1920×1080px), vďaka čomu poskytne najmä počas dňa dostatočne detailný obraz pri rozpoznávaní ŠPZ. Objektív so 140° uhlom záberu umožní dostatočný prehľad o vozidlách pred ním aj v protismere. Záznam je plynulý, používa snímkovaciu frekvenciu 30 fps.

Kamera je vybavená G-senzorom, ktorý zaznamenáva a chráni záznamy vytvorené pri náhlom zrýchlení, brzdení alebo náraze. Zábery z nehôd zostanú uzamknuté a nebudú premazané, takže používatelia neprídu o dôležité dôkazy. Zamknutie potenciálnych nehôd proti zapisovaniu príde vhod najmä preto, lebo kamera dokáže automaticky prepisovať najstaršie záznamy tými novými. Tým uvoľní miesto na pamäťovej karte a ušetrí používateľovi prácu s vymazaním nepotrebných záberov. Uzamknuté záznamy sa však nevymažú.

Kamera podporuje microSD karty s kapacitou až do 64 GB, takže sa na kartu zmestí veľké množstvo záznamov. Tie sa ukladajú vo formáte MOV. Nehodu možno zdokumentovať aj obrazovým materiálom. Stačí kameru vybrať z držiaka a urobiť potrebné fotografie. Digitálne snímky v rozlíšení 12 MPx sa ukladajú na microSD kartu vo formáte JPEG.

Pokiaľ ide o RE900 ako navigáciu tak platí, že má rovnaký základ ako E500 Magnetic. Mapy sú zo 43 krajín Európy, zahŕňa funkcie POI, Speedcam a aj možnosť sťahovať a aktualizovať mapy priamo cez Navitel Navigator. Rozdiel je v tom, že RE900 používa operačný systém Android, procesor Cortex-A7 Quad Core s frekvenciou 1300 MHz a 1GB RAM. Vnútorná pamäť zariadenia je dvojnásobná (oproti E500 Magnetic) – 32GB.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno