Domov Novinky Teleobjektív na iPhone 17 Pro s kratšímý zoomom

Teleobjektív na iPhone 17 Pro s kratšímý zoomom

Zdielať

Rozhodnutie použiť kratší teleobjektív a pre dlhší zoom to skombinovať s novým 48 MPx senzorom má logický zmysel, ale aj háčik.

iPhony, aj keď sa stali synonymom mobilnej fotografie, majú nevýhodu nízkej dĺžky teleobjektívu, ktorá bola na úrovni dvojnásobného zoomu, a po desatinných číslach sa dopracovala na úroveň trojnásobného zoomu a až s modelmi 16 zo série Pro, resp. 15 Pro Max, dosiahla úroveň päťnásobného priblíženia, ktorá však stále nedosahuje úroveň viacerých modelov s Androidom.

O úrovni priblíženia hovorí údaj ohnisková vzdialenosť (focal length). Tradičná referečná hodnota pre 1x zoom v prípade iPhonov je približne na úrovni 25 mm, redakčný iPhone 14 Pro Max ju má na hodnote 24 mm. Pre porovnanie, prvý iPhone s optickým zoomom (iPhone 7 Plus) má pre 1× zoom hodnotu 28 mm. Pre ultraširokouhlý objektív, alebo tzv. oddialenie, sa používa označenie 0,5×.

iPhony sa dlhodobo držia na rozlíšení snímačov 12 MPx, prvá zmena nastala v iPhone 14 Pro (Max) kde hlavný snímač dostal 48 MPx a s modelom 16 Pro (Max) dostal toto rozlíšenie aj ultraširokouhlý snímač. V základných modeloch nastala zmena rozlíšenia v sérii 15, kde hlavný snímač dostal rozlíšenie 48 MPx, čo mimochodom umožnilo dvojnásobný digitálny zoom pri zachovaní tradičného 12 MPx rozlíšenia výslednej fotografie.

Rovnako je to aj s novinkou iPhone 16e, ktorá (zrejme) nahrádza radu SE. Optický a digitálny zoom nie je to isté. Zjednodušene povedané, ak má teleobjektív s 2× optickým zoomom rozlíšenie 48 MPx, výsledná fotografia bude mať 48 MPx. Ak sa na 2× zoom použije snímač s 1× zoomom, ktorý má rozlíšenie 48 MPx, výsledná fotografia bude mať 12 MPx. Vtedy ide o digitálny zoom, v podstate výrez z originálnej fotografie.

Nie vždy je nižšie rozlíšenie spôsobené digitálnym zoomom, môže to byť aj tzv. pixel binningom, kde sa zoskupujú susedné pixely za účelom lepšej svetelnosti, hlavne v tmavšom prostredí. iPhone 17 Pro (Max) má byť prvý iPhone, ktorý bude mať všetky snímače s rozlíšením 48 MPx. Objavila sa zaujímavá informácia, že Apple by sa mohol rozhodnúť znížiť 5× optický zoom teleobjektívu na hodnotu 3,5× (ekvivalent 85 mm ohniskovej vzdialenosti).

Zároveňdlhší zoom nasimulovať pomocou nového 48 MPx rozlíšenia. Zmysel by to dávalo, používatelia by mali na výber medzi dvoma hodnotami zoomu. Snímače v mobiloch majú v jednom snímači fixné hodnoty zoomu (existuje pár výnimiek), rozlíšenia, a aj pomeru strán. Pojmy „teleobjektív” a „zoomovací objektív” sa častokrát pletú. Zoomovací objektív označuje objektív, kde sa dá nastaviť ľubovoľná hodnota medzi fyzickou hornou a dolnou hranicou zoomu.

Teleobjektív označuje objektív s dlhou dĺžkou ohniskovej vzdialenosti, a tá je individuálna, pre niekoho je to už 50 mm, niekto za teleobjektív nepovažuje ani ohniskovú vzdialenosť 70 mm. Objektív ktorý má variabilnú hodnotu ohniskovej vzdialenosti povedzme 13 mm až 120 mm, je teda zoomovací objektív a zároveň aj teleobjektív. Objektív s fixnou hodnotou 24 mm nie je ani teleobjektív, ani zoomovací objektív.

Objektív s fixnou hodnotou 120 mm je teleobjektív, ale nie zoomovací objektív. Taktiež tu máme pojmy prime lens (základný objektív) a spomínaný zoom lens (zoomovací objektív). Prvý menovaný má fixnú dĺžku ohniskovej vzdialenosti, ten druhý ako sme spomínali variabilnú dĺžku. Smartfóny majú fixné ohniskové vzdialenosti, výnimkou je napríklad Sony Xperia 1 VI, ktorého zoomovací objektív zvládne hodnoty od 85 mm do 125 mm.

Pokiaľ sa teda smartfónom zhotoví fotografia, ktorá je mimo rozsah fyzického zoomu, jedná sa o orez a prípadne sa cez AI a iné triky dopočítajú chýbajúce pixely, čo je v podstate vymýšľanie si pixelov. V prípade iPhonov Pro série 15 bola teda zaujímavá situácia. Klasický Pro mal 3× zoom, väčší Max mal 5× zoom. Pri výbere modelu teda nerozhodovala len veľkosť a váha zariadenia (a vyššia kapacita batérie), ale aj to, či používateľ využije 5× zoom za cenu straty 3× zoomu.

Skombinovať 3,5× násobný zoom s rozlíšením 48 MPx pre dve hodnoty zoomu v jednom snímači je síce zaujímavá alternatíva, problémom je že pri použití dlhšej hodnoty zoomu bude mať výsledná fotografia 12 MPx a nie 48 MPx. Väčšinou to nemusí byť problém, pokiaľ používateľ nerobí veci ako orez už odfotenej fotografie alebo nezoomuje na detaily v už odfotenej fotografii. Na veľkoformátovú tlač, napríklad na billboardy, sa smartfóny aj tak nepoužívajú.

Samotné rozlíšenie 4K, ktoré sa používa pri videách, je v podstate 8.8 MPx (4096×2160). V praxi to znamená, že ak by sa Apple naozaj rozhodol využiť kombináciu 48 MPx snímača a digitálneho zoomu, bude možné natáčať 4K video aj pri použití digitálneho zoomu (výrez 12 MPx z 48 snímača, 8.8 MPx sa teda „zmestí”).

Objavili sa informácie, že iPhone 17 Pro (Max) by mohol natáčať 8K video. 8K rozlíšenie zodpovedá pri použití 8192×4320 rozlíšeniu 35,4 MPx, čiže pri skombinovaní 48 MPx snímača a digitálneho zoomu by nemohlo možné natočiť 8K video. Apple stále neponúka 8K video, náš predpoklad je že chce najprv priniesť dostatočné fyzické rozlíšenie do všetkých troch snímačov, ktoré dávkuje postupne, pretože keby to dal naraz, kanibalizovalo by to predaj iPhonov.

Napríklad také iPhony, ktoré budú vydané na ďalší rok. Ide teda o ekonomické rozhodnutie spoločnosti. Vhodné by bolo, keby mal iPhone proste dva 48 MPx teleobjektívy pre rôzne hodnoty zoomu, či už pre zachovanie 48 MPx rozlíšenia alebo možnosť natáčať prípadné 8K video pri využití dlhšej varianty teleobjektívu. Najlepšie by bolo samozrejme mať zoomovací objektív ktorý zvládne rôzne ohniskové vzdialenosti, toto je však zrejme hudba ďalekej budúcnosti.

Častou chybou pri fotografovaní smartfónom je používať iný pomer strán ako je predvolený – typicky 4:3. Pomery ako 16:9 sa totiž dosahujú orezom, čo znamená stratu pixelov. Mobilná fotografia je veľmi praktická, telefón sa bez problémov zmestí do vrecka a na rozdiel od zrkadlovky ho nosíme prakticky všade.

Nie nadarmo sa hovorí, že najlepší fotoaparát je ten, ktorý máme práve pri sebe, zrkadlovkou ktorá ostala doma v skrini sa nič neodfotí, a môže sa jednať o fotografiu niečoho, čo bolo neplánované, ale pritom je to niečo čo stojí za odfotenie. Smartfón je ale malé a ľahké zariadenie, dostať do malých rozmerov smartfónu profesionálnu optiku je pri súčasnej ľudskej technológii nemožné.

Zdroj