Domov Novinky Technológia na 3D tlač ľudských orgánov?

Technológia na 3D tlač ľudských orgánov?

Zdielať

Stanfordskí vedci používajú modifikované kmeňové bunky na 3D tlač ľudských orgánov.

Vedci zo Stanfordskej univerzity experimentujú s pokročilými technikami 3D tlače na pestovanie ľudských orgánov v laboratóriu. Myšlienka nie je nová, ale ich technika áno. Doteraz sa väčšina tkanív vypestovaných v laboratóriu udržiava na mieste a vytvára sa okolo dočasného lešenia. Táto metóda funguje dostatočne dobre pre tenké vrstvy buniek, ale ak potrebujete niečo hrubšie – povedzme centimeter hrubé – potom sa stáva skutočnou výzvou nasadiť bunky na správne miesta a udržať ich pri živote.

Mark Skylar-Scott, odborný asistent bioinžinierstva na fakultách inžinierstva a medicíny na Stanforde, a jeho tím pristupujú k problému z iného smeru. Pomocou 3D tlače sú schopní vytvoriť hrubé tkanivá so zložitým dizajnom, vrstvu po vrstve, a dostať správne typy buniek na správne miesta. Samozrejme, 3D tlač s použitím živých buniek je úplne iná hra v porovnaní s použitím spotrebiteľskej 3D tlačiarne s plastovým vláknom. Pokladanie buniek jednu po druhej neprichádza do úvahy a dokonca aj vytváranie pomocou 1000 buniek za sekundu je príliš pomalé, pretože na vytvorenie orgánu potrebujete niekoľko miliárd buniek.

Skylar-Scott a jeho tím namiesto toho používajú zhluky buniek nazývané organoidy, ktoré sa vytvárajú vložením upravených kmeňových buniek do centrifúgy. Výsledný materiál podobný paste sa dá použiť na tlač mnohých buniek naraz v želatínovej 3D štruktúre. Vytvorenie orgánu je len jednou časťou rovnice. Po skonštruovaní treba bunkám povedať, ako sa majú správať. To sa dosiahne tak, že sa vytvoria tak, aby reagovali na určitý liek, a potom sa vystavia pôsobeniu uvedenej chemikálie, ktorá ich účinne zmení na požadovaný typ buniek.

Doteraz sa tímu podarilo zostrojiť dvojcentimetrovú trubicu s priemerom asi pol centimetra, ktorá sa môže rozťahovať a zmršťovať, aby sa cez ňu mohla prečerpávať tekutina. Z tohto hľadiska to nie je veľa, ale predstavuje to pevný základ na to, aby sa nakoniec dalo vytvoriť niečo, čo by sa dalo implantovať do ľudského tela.

Zdroj