Domov Novinky Švajčiarsko na križovatke: Príde ohrozenie súkromia?

Švajčiarsko na križovatke: Príde ohrozenie súkromia?

Zdielať

Čo prináša novela zákona a aké to bude mať dopady na šifrovanie a anonymitu?

Švajčiarsko, krajina známa svojím dôrazom na ochranu súkromia a bezpečnosti, čelí zásadnej zmene v legislatíve, ktorá by mohla mať ďalekosiahle dôsledky pre anonymitu a šifrovanie na internete. Pripravovaná novela zákona o dohľade nad elektronickými komunikáciami má rozšíriť možnosti monitorovania a zberu údajov, čo vyvoláva obavy nielen medzi odborníkmi, ale aj medzi poskytovateľmi služieb, ako sú Proton, Threema a NymVPN.

Navrhovaná zmena zákona má za cieľ rozšíriť dohľad nad elektronickými komunikáciami o nové typy monitorovania a zberu údajov. Zatiaľ čo doteraz sa legislatíva zameriavala na mobilné siete a poskytovateľov internetových služieb (ISP), po novom by sa mala vzťahovať aj na poskytovateľov virtuálnych privátnych sietí (VPN), šifrovaných správ a sociálnych sietí. Zmena by zasiahla akúkoľvek službu s ročným obratom nad 100 miliónov dolárov alebo viac ako 5000 aktívnymi používateľmi.

Podľa oficiálneho oznámenia by novela zaviedla tri nové typy informácií a dva nové typy monitorovania. Hoci sa nepožaduje priamy prístup k obsahu komunikácie, cieľom je získať údaje o tom, kto s kým komunikuje. Ako vysvetľuje Alexis Roussel, spoluzakladateľ NymVPN: „Nejde o obsah komunikácie, ale o to, kam smeruje. Hodnota nie je v tom, čo sa hovorí, ale kto s kým hovorí.“

Jedným z najväčších problémov, ktoré novela prináša, je ohrozenie anonymity používateľov. Povinnosť identifikácie používateľov by mohla narušiť základné princípy bezpečnosti a súkromia. „Celý zmysel bezpečnosti a súkromia spočíva v tom, že nie je možné spojiť používanie služby s konkrétnou osobou. To je najkritickejšia vec,“ zdôrazňuje Roussel. Hoci by šifrovanie mohlo zostať zachované, rozšírenie zberu údajov by mohlo viesť k únikom dát a zvýšeniu rizika kybernetických útokov.

Podľa odborníkov by menej anonymity na internete neprinieslo zlepšenie, ale naopak, mohlo by spôsobiť viac únikov dát a útokov na používateľov. Navrhovaná legislatíva by mohla mať zásadný dopad na poskytovateľov služieb, ako sú Proton, Threema a NymVPN. Tieto spoločnosti by museli buď prispôsobiť svoje služby novým požiadavkám, čo by mohlo znamenať kompromitovanie bezpečnosti ich aplikácií, alebo by museli opustiť švajčiarsky trh.

To by mohlo viesť k strate dôveryhodnosti a odlivu používateľov. Proton a Threema, známe svojou vysokou úrovňou bezpečnosti, už vyjadrili obavy z navrhovaných zmien. Threema, ktorú používa aj švajčiarska armáda, je považovaná za jednu z najbezpečnejších aplikácií na trhu. Ak by však musela prispôsobiť svoje služby novej legislatíve, mohla by stratiť konkurenčnú výhodu. Odborníci a poskytovatelia služieb už začali mobilizovať svoje sily na boj proti navrhovanej legislatíve.

NymVPN, Proton a Threema plánujú ukázať, aké škody by tieto zmeny mohli spôsobiť nielen pre bezpečnosť občanov, ale aj pre švajčiarsky technologický priemysel. „Myslím si, že máme dobré argumenty, a najlepší argument je ukázať, že by prehrali pred súdom,“ hovorí Roussel. Verejná konzultácia k návrhu zákona je otvorená do 6. mája 2025, čo dáva občanom a organizáciám možnosť vyjadriť svoje pripomienky.

Hoci novela nie je predmetom parlamentného hlasovania ani verejného referenda, verejný tlak by mohol ovplyvniť jej konečnú podobu. Budúcnosť švajčiarskej legislatívy o dohľade nad elektronickými komunikáciami je neistá. Ak by novela prešla v navrhovanej podobe, mohla by mať ďalekosiahle dôsledky pre anonymitu a bezpečnosť na internete.

Švajčiarsko, ktoré je považované za jednu z krajín s najvyššou úrovňou ochrany súkromia, by mohlo stratiť svoju povesť bezpečného útočiska pre technologické spoločnosti a používateľov, ktorí si cenia svoje súkromie. Zatiaľ čo poskytovatelia služieb ako Proton, Threema a NymVPN bojujú za zachovanie anonymity a bezpečnosti, je dôležité, aby sa do diskusie zapojila aj verejnosť. Len tak je možné zabezpečiť, že Švajčiarsko zostane krajinou, ktorá chráni práva svojich občanov na súkromie a bezpečnosť na internete.

1 , 2