Domov Novinky Sony Xperia 1 IV a 10 IV oficiálne predstavené

Sony Xperia 1 IV a 10 IV oficiálne predstavené

Zdielať

Japonská firma Sony oficiálne predstavila dva nové modely Xperia 1 IV a 10 IV, ktoré sú nástupcami predošlých smartfónov.

Teleobjektív Xperia 1 IV ponúka vďaka novej revolučnej konštrukcii kontinuálny optický zoom. A na vzdialenejšom konci priblíži viac, nový rozsah je 85 mm až 125 mm, čo predstavuje 3,5-5-násobné optické zväčšenie. Telefón sa drží rozlíšenia 12 MPx pre všetky tri fotoaparáty na svojej zadnej strane. Hlavný fotoaparát má 1/1,7″ snímač a 24 mm objektív s podporou OIS. Ultraširokouhlý fotoaparát dostal 1/2,5″ snímač so 16 mm objektívom (s automatickým zaostrovaním). Pre úplnosť dodajme, že teleobjektív má 1/3,5″ snímač a je tiež vybavený funkciou OIS a automatickým zaostrovaním. Mimochodom, dvojstupňové tlačidlo spúšte je stále k dispozícii na boku, čím sa dodržiava tradícia modelov. Všetky tri fotoaparáty majú rovnakú sadu funkcií vrátane snímania videa v rozlíšení 4K pri 120 fps. Všetky ponúkajú funkciu Optical SteadyShot s funkciou FlawlessEye, Eye AF, ako aj sledovanie objektov a automatické zaostrovanie v reálnom čase.

Všetky fotoaparáty využívajú stohovanie obrazu na rozšírenie dynamického rozsahu a dokážu robiť série s rýchlosťou 20 snímok za sekundu s aktivovaným AF/AE a HDR. IR snímač RGB na zadnej strane poskytuje informácie algoritmom AI, ktoré riadia vyváženie bielej farby fotoaparátu, a k dispozícii je aj snímač 3D ToF. Tento rok tiež vylepšil selfie fotoaparát na 12 MPx (z 8 MPx) vďaka novému 1/2,9″ snímaču ExmorRS. Vďaka tomu dokáže nahrávať aj 4K video s HDR, hoci je obmedzené na 30 fps. Sklamaním je, že mu stále chýba automatické zaostrovanie. Ak sa posunieme ďalej, firma má pocit, že 6,5″ 4K AMOLED displej predchádzajúcej generácie bol blízko k dokonalosti, takže tento rok je tu len niekoľko vylepšení.

Sú však dôležité, napríklad obrazovka je o 50% jasnejšia. Obnovovaciu frekvenciu 120 Hz možno využiť, ak to hra podporuje. A tento rok je tu výkonnejší grafický procesor – Adreno 730 Snapdragon 8 Gen 1. Výrobca ponúka iba verziu s 12GB RAM, kapacita úložiska je 256GB, pričom na niektorých trhoch je k dispozícii aj 512GB. Lepšie je, že ju môžete rozšíriť prostredníctvom slotu microSD, čo je v prémiovom segmente skutočná rarita. Telefón beží na takmer štandardnom systéme Android 12. Minuloročný model podal slušný výkon batérie, ale tento rok Sony zvýšilo kapacitu o 500 mAh na celkových 5000 mAh. Telefón podporuje 30W rýchle nabíjanie, vďaka ktorému sa dokáže dostať na 50% za pol hodiny.

Všimnite si, že tento rok nebude v balení žiadna nabíjačka, aj japonská firma túto zmenu prezentuje ako súčasť svojej ekologickej iniciatívy („Road to Zero“). Umožnilo to menšiu maloobchodnú škatuľu a spoločnosť tiež zabezpečila, aby neobsahovala žiadne plasty. Celkovo sa emisie CO2 znížili o 36%. Ďalším krokom je zvuk. Xperia 1 IV má 3,5 mm konektor na slúchadlá, čo je ďalší nezvyčajný jav medzi vlajkovými loďami. Vylepšené boli aj meniče predných stereofónnych reproduktorov, ktoré ponúkajú mierne zvýšenie maximálnej hlasitosti o 10%, ale celkovo oveľa lepší zvuk, pretože poskytujú o 20-50% viac basov. Pokiaľ ide o bezdrôtový zvuk, tento telefón patrí medzi prvé telefóny, ktoré podporujú novú technológiu Bluetooth LE Audio, ako aj bežný LDAC. Funkcia 360 Reality Audio je teraz podporovaná vo viacerých aplikáciách (predtým bola obmedzená na Tidal).

Telefón má tentoraz na prednej a zadnej strane sklo Gorilla Glass Victus. Ďalšou zmenou je, že spoločnosť pre túto generáciu zvolila matnú povrchovú úpravu. Každopádne, zariadenie má podľa očakávania stupeň krytia IP68/IPX5 pre odolnosť voči prachu a vode. Podobne ako v telefónoch Xperia Pro a Pro-I môžete naživo streamovať obsah pomocou fotoaparátov telefónu alebo pomocou videa z fotoaparátu Sony Alpha a posielať ho cez 5G. Spoločnosť uzavrela dohodu so službou YouTube, takže si môžete založiť nový kanál a okamžite začať streamovať (zvyčajne na to potrebujete 1000 odberateľov a overené konto). Sony Xperia 1 IV bude v stáť 1400 eur, čo je o 100 eur viac ako predchodca, ale nie je taká drahá ako Pro-I. Za Android smartfón je to riadne vysoká suma.

Sony Xperia 10 IV prináša väčšiu batériu v menšom šasi. Modelová séria Xperia 10 tak vstúpila do svojej štvrtej generácie. Na prvý pohľad sa toho vizuálne veľa nezmenilo, ale rovnako ako prémiovejšia Xperia 1 IV, aj Xperia 10 IV prináša niekoľko výrazných zmien pod kapotou. Displej OLED stále meria 6″ s charakteristickým pomerom strán 21:9 a disponuje rozlíšením FHD+, hoci teraz ide o jasnejší panel Triluminous, o ktorom spoločnosť tvrdí, že je o 50% jasnejší ako jeho predchodca. Obnovovacia frekvencia sa stále drží na 60 Hz, ale Sony teraz používa ochranu Gorilla Glass Victus.

Výrobca urobil model 10 IV o niečo kratším s dĺžkou 154 mm a o niečo užším s dĺžkou 67 mm, pričom zároveň znížila hmotnosť telefónu. So 161 gramami ho firma označuje za najľahší 5G telefón s batériou s kapacitou 5000 mAh na trhu. V balení sa tento rok z „ekologických dôvodov“ nenachádza žiadna nabíjačka, takže si budete musieť vystačiť s vlastnou. Ak si ju budete musieť kúpiť samostatne, mali by ste mať na pamäti, že rýchlosť nabíjania stále dosahuje maximálne 30W. Ďalším významným rozdielom v tomto roku je čipset: 6 nm Snapdragon 695 5G od Qualcommu. Nahrádza 8 nm SD690 z modelu Xperia 10 III. Zostava fotoaparátu používa rovnaé snímače z minuloročného modelu s 12 MPx hlavným fotoaparátom, 8 MPx ultrawide jednotkou a 8 MPx 2× teleobjektívom.

Hlavný fotoaparát sa teraz môže pochváliť OIS a firma pridala aj niekoľko nových funkcií vrátane vylepšeného režimu Superior Auto, automatického HDR, špeciálneho nočného režimu a ostrenia tváre na základe umelej inteligencie pre selfie na prednom 8 MPx fotoaparáte. Jedným z pozoruhodných vynechaní je absencia nahrávania 4K videa, čo je spôsobené nevysvetliteľným obmedzením čipu. Xperia 10 IV si zachováva 3,5 mm konektor na slúchadlá. Sony prináša aj podporu LDAC, 360 Audio a funkciu 360 Reality Audio Upmix, ktorá dokáže premeniť stereo na priestorový zvuk. Telefón má stupeň krytia IP68 a po vybalení z krabice spúšťa systém Android 12. Sony Xperia 10 IV sa dodáva v čiernej, bielej, mätovej a levanduľovej farbe. Bude k dispozícii v jedinej výbave so 6GB RAM a 128GB úložiskom za 499 eur od júna.

1 , 2

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno