Domov Recenzie Recenzia: Sony Xperia 10 III

Recenzia: Sony Xperia 10 III

Zdielať

Sony má v portfóliu zaujímavé zariadenia, ktoré sú pokračovateľmi a nástupcami tých minuloročných. Čo ponúkne tretia generácia pod označením Xperie 10 III?

Xperia 10 III je nástupca minuloročnej Xperie 10 II. Hoci nepatrí medzi najvýkonnejšie modely, používateľom ponúka solídnu výbavu. Sú v nej hneď tri fotoaparáty, pričom nechýba ani dvojnásobný teleobjektív, kvalitný displej, alebo zvýšená odolnosť. A to za cenu 420 eur. Medzi zaujímavé a často originálne črty japonského výrobcu možno zaradiť dizajn. Ten sa líši od konkurencie, nemá ani výrez v displeji, ani výsuvný či otočný fotoaparát. Sony ide svojou cestou a ponúka opäť natiahnutý displej po dĺžke. Či je to praktické alebo nie, to je na každom používateľovi. No po chvíľke sa na to dá zvyknúť. A hoci je teda výška väčšia, šírka je naopak menšia. Vďaka tomu sa telefón pohodlne drží, ale v tomto ohľade nemožno označiť zariadenie za kompaktné, poteší však nízka hmotnosť 169 gramov, vďaka ktorej sa telefón v ruke drží veľmi pohodlne. Za samozrejmosť považujeme prítomnú zvýšenú odolnosť voči vode a prachu (IP68).

Predná a zadná strana je zo skla chránená krycím sklíčkom Corning Gorilla Glass 6. Dizajnovo pekné riešenie, treba však počítať s odtlačkami prstov a taktiež viditeľnému prachu na povrchu. Za nevýhodu považujeme plastový rám po obvode. Sú tu tiež už tradičné ovládacie prvky – regulácia hlasitosti a objemnejšie tlačidlo slúžiace k odomknutiu (slúži ako čítačka odtlačkov prstov) vpravo. Čítačka funguje veľmi dobre a počas používania sme väčšinou nezaznamenali problémy (azda jediné, ak sme prikladali vlhký mokrý prst). Chválime a oceňujeme prítomnosť klasického 3,5 mm audio jacku na hornej strane, pričom USB-C je štandardne na spodnej strane a naľavo je šuplík na jednu SIM kartu a pamäťovú kartu (prípadne na dve samostatné dve nanoSIM karty), pričom ide o hybridný slot. Za výhodu, a samozrejmosť, ktorá v Xperiách nebola samozrejmosťou považujeme, že pri každej výmene SIM karty (prípadne ak len vyberie používateľ pamäťovú kartu) – teda pri každom otvorení a zatvorení – už konečne nedôjde k automatického reštartu telefónu. To sa pritom dialo v minulosti zakaždým, a bolo to dosť otravné.

Už v úvode sme spomenuli natiahnutý displej. Používatelia, ktorí nechcú výrez, môžu porozmýšľať aj nad testovaným modelom. Základom je kvalitný 6“ OLED panel s Full HD+ rozlíšením (2520×1080 px) s pomerom strán 21:9 a 457 ppi. Hoci zariadenie používa OLED panel, režim AlwaysOn chýba. Takisto je tu iba štandardný 60 Hz displej, mnohí by ocenili aspoň 90 Hz, prípadne 120 Hz. Výbavu dopĺňa notifikačná LED dióda, ktorá upozorňuje na zmeškané udalosti. Hardvérovým základom telefónu je procesor Qualcomm Snapdragon 690, doplnený o 6GB RAM a vnútornú pamäť 128GB. Rozšíriť ju možno pamäťovými kartami, avšak slot na SIM karty je hybridný. Zariadenie používa Android 11 s ľahkou nadstavbou od Sony. Optimalizácia je dobrá a väčšina aplikácii,  ktoré sme skúšali, pracuje svižne. Stretli sme sa však občas aj s pomalšími reakciami a zaváhaniami, najmä pri náročnom multitaskingu.

Smartfón má 4500 mAh  batériu, pričom výdrž je na úrovni jedného dňa. V prípade striedmejšieho používania deň a pol. Nabitie 30W nabíjačkou potom trvá z nuly na 100% za zruba hodinu a pol. Pokiaľ ide o konektivitu, tá uspokojí používateľov. Hoci najnovší Wi-Fi 802.11ax (Wi-Fi 6) štandard chýba, nájdeme tu podporu pre Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac a Bluetooth v5.1, ktorý dopĺňa systém NFC, využiteľný pri platbách s telefónom. Výrobca vybavil telefón aj najnovšími 5G sieťami. Sú tu taktiež navigačné technológie GPS a GLONASS, Beidou (BDS) a Galileo. Podanie zvuku je priemerné, telefón používa iba jeden reproduktor pod displejom a hoci je vcelku hlasný, zvuk je nevyvážený, prakticky bez basovej zložky s oslabenými stredmi. Na dlhodobejšie počúvanie odporúčame siahnuť po slúchadlách, či externých reproduktoroch. Vďaka audio jacku možno zariadenie pripojiť buď cez kábel alebo bezdrôtovo cez Bluetooth.

Podobne ako minuloročné modely, aj aktuálny model má tri snímače fotoaparátu. Hlavný 12 MPx s f/1.8 nemá stabilizáciu, ale ponúka veľmi solídne výsledky. Najväčšie problémy mu robí najmä protisvetlo a taktiež nočné zábery. Hoci japonský výrobca vyrába a vyvíja snímače fotoaparátov aj pre mnohé konkurenčné firmy, svoj firmvér pre foťák veľmi neodladil. Výbavu dopĺňa druhý 8 MPx snímač ako teleobjektív s f/2.4, ktorý má problém s farebnou vernosťou a tretí 8 MPx teleobjektív s f/.2.2 je v strednej triede skôr vzácnosťou. Vďaka tomu umožňuje telefón dvojnásobný optický zoom bez straty kvality. Xperia 10 III takisto podporuje záznam videa v 4K Ultra HD rozlíšení, avšak iba pri 30 fps (prípadne pri Full HD 60 fps). Pripomeňme, že aj predný selfie snímač má 8 MPx rozlíšenie s f/2.0, podporou nahrávania Full HD videa pri 30 fps a HDR. Pri dlhšom fotení sme si takisto všimli vyššie prevádzkové teploty, čo si možno všimnúť najmä v lete počas horúcich dní.

Ak zhodnotíme Sony Xperia 10 III celkovo, prináša zaujímavú výbavu strednej triedy. Ide o veľmi dobre spracovaný telefón (avšak s plastovými rámčekmi po obvode, čo je škoda), ktorý vyzerá v nami testovanej čiernej farbe veľmi elegantne a tiež vcelku prémiovo. Na rozdiel od čínskych zariadení neponúka rôzne „výstrelky“ v dizajne (ako sú výrezy v displejoch, vysúvací selfie fotoaparát) ale naopak vsádza na displej vcelku a natiahnutý na dĺžku. Hoci operačný systém je dobre optimalizovaný, v porovnaní s konkurentmi s vyššími obnovovacími frekvenciami displeja občas pôsobí akoby bol pomalší. Hoci má fotoaparát rezervy, na svoju triedu je veľmi dobrý. Poteší prítomnosť zvýšenej odolnosti IP68, čo už však vnímame ako samozrejmosť, a sme veľmi radi, že výrobca vyriešil neduh reštartovania zariadenia pri každom otvorení šuplíka na SIM karty. Medzi lákadlá telefónu patrí veľký OLED panel so skvelými farbami. Vďaka pomeru strán 21:9 bude viac než vhodný aj na multimediálne využitie, avšak s externý audiom.

Zapožičal: Sony

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno