Domov Novinky Škandál: Grécka tajná služba špehovala novinára

Škandál: Grécka tajná služba špehovala novinára

Zdielať

Predstaviteľ gréckej tajnej služby sa údajne priznal k špehovaniu novinára.

Šéf gréckej spravodajskej služby povedal parlamentnému výboru, že jeho agentúra špehovala novinára, uviedli dva prítomné zdroje, pričom toto odhalenie sa zhoduje s rastúcim tlakom na vládu, aby objasnila používanie sledovacieho malvéru. Výbor sa minulý týždeň stretol za zatvorenými dverami po tom, ako líder socialistickej opozičnej strany PASOK podal sťažnosť na najvyšších súdnych prokurátorov v súvislosti s pokusom o odpočúvanie jeho mobilného telefónu pomocou sledovacieho softvéru. Líder PASOK-u Nikos Androulakis podal svoju sťažnosť v čase rastúcich obáv úradníkov Európskej únie z obchodníkov so špionážnym softvérom a z používania sledovacieho softvéru.

Na vypočutí 29. júla Panagiotis Kontoleon, šéf spravodajskej služby EYP, povedal parlamentnému výboru pre inštitúcie a transparentnosť, že jeho služba špehovala Thanasisa Koukakisa, finančného novinára, ktorý pracuje pre CNN Greece, uviedli pre agentúru Reuters dvaja zákonodarcovia prítomní na vypočutí. „Priznal sledovanie, absolútne,“ povedal v stredu jeden zo zákonodarcov prítomných na vypočutí, ktorý si neželal byť identifikovaný, pretože stretnutie bolo súkromné. Kontoleon sa odmietol vyjadriť, keď ho kontaktovala agentúra. Hovorca vlády Giannis Oikonomou povedal, že grécke orgány nepoužívajú špionážny softvér, ktorý bol údajne nasadený pri hackerskom útoku na Koukakisa, a neobchodujú so spoločnosťami, ktoré ho predávajú.

„Vláda nemá čo skrývať a vyzvala justičný systém, aby prípady dôkladne vyšetril. Bez toho, aby sme prešli do extrému technofóbie, takýto škodlivý softvér skutočne predstavuje hrozbu a musí sa účinne riešiť, povedal.“ Špionážne služby v demokratických krajinách čelia neustálemu tlaku na väčšiu transparentnosť, a to aj zo strany zákonodarcov, ktorí sa snažia zabrániť zneužívaniu a zlepšiť výkonnosť, zo strany verejnosti, ktorá sa obáva sledovania zo strany úradov, a v niektorých krajinách aj zo strany agentúr, ktoré potrebujú zverejniť svoju prácu, aby rozšírili možnosti náboru. Agentúry však tvrdia, že tieto požiadavky musia vyvážiť potrebou utajenia, pričom argumentujú, že veľká časť ich práce na zaistenie bezpečnosti ich krajín by mala zostať utajená, aby sa chránili zdroje. V apríli grécky prokurátor začal vyšetrovať obvinenie Koukakisa, že jeho smartfón bol infikovaný sledovacím softvérom.

Keď minulý rok o tomto obvinení informovali grécke médiá, ľavicová SYRIZA, najväčšia grécka opozičná strana, požiadala o zvolanie parlamentného výboru, ktorý by sa touto záležitosťou zaoberal. Predseda výboru jej žiadosť zamietol. Ale po tom, ako Androulakis koncom júla predložil svoju sťažnosť prokurátorom, bola žiadosť SYRIZA aj PASOK o zvolanie výboru prijatá a nasledovalo vypočutie. SYRIZA oficiálne požiadala premiéra, aby objasnil oba prípady, ktoré podľa nej zahŕňajú používanie sledovacieho softvéru Predator, pričom uviedla závažné problémy pre demokraciu a práva občanov na súkromie. Špionážny softvér Predator môže získavať heslá, súbory, fotografie a kontakty a aktivovať kameru a mikrofón telefónu, čím umožňuje sledovanie konverzácií v okolí.

Šéf EYP Kontoleon, ktorý podlieha priamo predsedovi vlády, na vypočutí uviedol, že EYP vykonáva svoju prácu nielen na základe vlastných informácií, ale niekedy aj na základe tipov alebo žiadostí zahraničných spravodajských služieb, uviedli oba zdroje. Pripomeňme, že EÚ považuje používanie špionážneho softvéru proti novinárom za neprijateľné. Novinár Koukakis, ktorého práca zahŕňala investigatívne reportáže o finančných zločinoch, zostáva zmätený, prečo bol odpočúvaný: „Som prekvapený, že oblasti, ktorým sa venujem ako novinár, teda hospodárska politika a bankový systém, môžu byť hrozbou pre národnú bezpečnosť,“ povedal pre agentúru Reuters.

Zdroj