Domov Novinky Router Turris Omnia zvýši bezpečnosť používateľov na internete

Router Turris Omnia zvýši bezpečnosť používateľov na internete

Zdielať

Na crowdfundingovej platforme indiegogo.com bol predstavený nový projekt Turris Omnia od združenia CZ.NIC, správcu národnej domény .CZ. Ambiciózny projekt má za cieľ vybrať na indiegogo 100000 dolárov na výrobu prvej série revolučných internetových routerov pre domácnosti aj kancelárie. Turris Omnia sa od bežných zariadení na trhu líši predovšetkým svojou open source filozofiou a aktívnym prístupom k ochrane používateľa.

Turris Omnia 01

Bežné routery spoliehajú na inštaláciu aktualizácií zo strany používateľov, ktorí však spravidla nechávajú tento proces bez povšimnutia, pretože sa o nových verziách často ani nedozvedia. Oproti tomu Turris Omnia sa o bezpečnostné aktualizácie postará celkom sám. Zvyšuje tak bezpečnosť používateľa, čo je s postupným rozširovaním internetu vecí stále naliehavejšie.

Zariadenie ponúkne omnoho viac než bežné routery aj z hľadiska funkcionality a to vďaka výkonnému hardvéru a softvéru postavenému na OpenWrt. Môže slúžiť ako sieťové úložisko, DLNA alebo tlačový server. Produkt je určený všetkým – od bežných používateľov internetu až po pokročilých programátorov, ktorí pracujú s príkazovým riadkom.

Turris Omnia 02

Vysokú mieru zabezpečenia, ktorú neponúka žiadny z bežne dostupných používateľských routerov na trhu, prinesie operačným systém TurrisOS, ktorým je router poháňaný. TurrisOS je postavený na otvorenej platforme OpenWrt a jeho špecifickou vlastnosťou je schopnosť rýchlo reagovať pomocou aktualizácie systému na hrozby, ktoré odhalia routery z pôvodného projektu Turris.

Aktualizácie tak prichádzajú priamo od združenia CZ.NIC a používateľ sa nemusí o nič starať. Pre ešte vyššie zabezpečenie je router vybavený špeciálnym čipom, ktorý sa stará o šifrovanie a identifikáciu zariadení. Vďaka výkonnému hardvéru a pokročilému, otvorenému firmvéru nie je problém využívať router aj na iné účely. Za tie najzákladnejšie je možné zmieniť sieťové úložisko NAS, mediálny server DLNA, tlačový server alebo napríklad FTP.

Turris Omnia 03

Obmedzený nie je ani hardvér, okrem štandardnej zostavy sieťových portov ponúka aj SFP konektor na pripojenie rôznych modulov (napr. optického), či USB 3.0 konektory na vytvorenie sieťového úložiska alebo napríklad pripojenie DVB-T tunera. Používateľsky prístupná je dokonca aj súprava mini-PCIe slotov na inštaláciu Wi-Fi kariet alebo LTE modemu ako záložného pripojenia na internet. V prípade príchodu nových Wi-Fi štandardov tak nie je problém router aktualizovať.

Zdroj: TS