Vedci objavili potenciálne riešenie hlavného problému veternej energie.
Ak sa to podarí, mohlo by to zmeniť pravidlá hry. Chemici a inžinieri z Číny, Spojených štátov a Veľkej Británie pracujú na účinných spôsoboch získavania energie z vetra s nízkou rýchlosťou, čo poskytuje nový spôsob zachytávania energie nad rámec plachiet a veterných turbín, ktoré vyžadujú vyššie rýchlosti. V prípade úspechu by to mohol byť spôsob, ako získavať veternú energiu v čase útlmu, keď sa turbíny nehýbu.
Tento prelomový objav zahŕňa „ukotvené iónové kvapôčky“, čo sú vodivé kvapalné organické soli, a rýchlosť vetra len približne 0,2 m/s (cca 0,8 km/h). Výskumný tím nepohybuje obrovskými turbínami ani loďami. Takže je potrebná len sila vzduchu, ktorá postačuje na pohyb plochy kvapky. Pomalý vzduch by sa mohol pridať k približne 7,3% svetovej energie, ktorá sa podľa údajov zberateľa Statista už vyrába z veternej energie, aj keď v malom množstve.
„Vzhľadom na široké rozšírenie a ľahkú dostupnosť vetra s nízkou rýchlosťou tieto zistenia rozširujú veľký potenciál v súčasnosti nevyužívaného vetra s nízkou rýchlosťou ako atraktívneho zdroja energie na napájanie elektroniky, napríklad LCD obrazoviek,“ napísal výskumný tím. Tím zistil, že každá kvapka môže vyprodukovať 0,84 voltu. Odborníci umiestnili kvapky na podložku, ktorá ich drží na mieste, keď vietor pomaly prechádza cez systém.
Substrát má aj nanodrôty a ďalšie technológie potrebné na zachytávanie elektriny. Stručne povedané, keď sa vietor pohybuje cez kvapky, spôsobuje v nich pohyb, ktorý produkuje energiu, uvádza sa v správe z časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences. Videoklip, ktorý zdieľala akadémia, ukazuje systém kvapôčok napájajúci obrazovku kalkulačky. Viac kvapiek produkuje viac energie.
Tech Xplore uvádza, že tímu sa podarilo škálovať zariadenie tak, aby produkovalo 60 voltov. To možno neznie ako veľa – tím však uviedol, že škálovanie operácie je „jednoduché a lacné“. Budúcnosť energie z kvapiek by mohla byť v napájaní drobnej techniky v našom živote. Fyzik Patrick James z britskej University of Southampton to pre Physicsworld opisuje ako „výklenkové aplikácie“.
James sa na štúdii nepodieľa, ale vyjadril sa k jej možnému budúcemu využitiu. „Samozrejme, ide o veľmi nízke rýchlosti vetra,“ uviedol v správe. „V dokumente sa hovorí o budúcom použití aplikácií s veľmi nízkym výkonom, takže si myslím, že v tomto aspekte musí byť prehľad jasný.“ Zo strany tímu Physicsworld sa uvádza, že odborníci teraz pracujú na modernizácii a doladení konštrukcie s cieľom optimalizovať výrobu energie pre spoľahlivé použitie.