Domov Novinky Redukcia z USB na RJ45: Internet bez LAN portu

Redukcia z USB na RJ45: Internet bez LAN portu

Zdielať

Goobay Redukcia z USB 2.0 na Gigabit EthernetLAN port je v dobe Wi-Fi a mobilného internetu čoraz menej súčasťou výbavy notebookov, resp. ich tenkých variant – ultrabookov. Ide o zariadenia, ktoré sú veľmi tenké a mnohí sa preto vyhovárajú, že sa tam nezmestí. Ak by bola však snaha výrobcov to tam dávať, iste by sa našiel spôsob, ako ho tam napasovať.

Hoci nespochybňujeme výhody bezdrôtového pripojenia cez Wi-Fi, stále tu existujú medzery, ktoré hovoria v prospech internetu cez kábel – stabilita, rýchlosť pripojenia a veľmi nízky ping. Hoci ide vývoj elektroniky veľmi rýchlo vpred, je nutné podotknúť, že prenos cez LAN je stále najrýchlejší spôsob prenosu dát. Okrem toho je aj najspoľahlivejší, najstabilnejší a najbezpečnejší. Veď zvážte, do Wi-Fi siete sa dá hacknúť, ale ako by sa chcel hacker hacknúť do káblu, ktorý ide z bodu A do bodu B? Okrem toho je LAN sieť výborná v rýchlosti. Zatiaľ čo i tie najlepšie Wi-Fi routre zapezpečujú rýchle prenosy, delia sa.

Pri jednom prenose a jednom pripojenom používateľovi tak môžete využiť celé teoretické pásmo. Reálne je samozrejme nižšie. Aká je však rýchlosť pri pripojení viacerých používateľov naraz sťahujúcich viacero súborov? Rýchlosť sa delí. Na polovicu, tretinu, štvrtinu, alebo desatinu. Samozrejme nie z teoretickej rýchlosti, ale tej reálnej. Ako to však funguje pri pripojení jedného, či viacero používateľov cez LAN – teda po kábli? Rýchlosť sa nedelí. Ak sme pripojení na optiku, rovnako jeden, ako aj druhý a tretí používateľ môže sťahovať plnou rýchlosťou. Pri Wi-Fi by bola pre každého tretinová za predpokladu, ak by sťahovali len jeden súbor (ak by sťahovali traja ľudia dva súbory, priemerne by mal každý sťahovaný súbor šestinovú rýchlosť.)

Goobay Redukcia z USB 3.0 na Gigabit Ethernet

Ultrabooky však nemajú LAN port, teda Ethernet RJ45. Čo teda robiť? Práve pre týchto používateľov, alebo pre používateľov tabletov, ktoré neobsahujú RJ45 je riešením redukcia. Existuje viacero typov: USB 2.0 na 100 Mbps, alebo USB 3.0 na 1000 Mbps. Z dlhodobého hľadiska a s výhľadom investície do budúcnosti odporúčame posledne spomenutú možnosť. Avšak, je tu jeden háčik. Mnoho výrobcov tieto redukcie ešte neoptimalizovalo pre všetok hardvér a preto sa môže stať, že u vás doma zakúpená reduckia USB 3.0 na 1000 Mbps nepôjde, avšak pri vracaní v obchode vám ju vyskúšajú a povedia, že je plne funkčná. Jednou z takýchto redukcií, ktorá funguje nie pod všetkým hardvérom je Redukcia z USB 3.0 na Gigabit Ethernet od značky Goobay, ktorú u nás môžete zakúpiť na tejto stránke.

Ak sa však rozhodnete siahnuť po nižšej variante, teda redukcii z USB 2.0 na 100 Mbps, ktorá však v dnešnej dobe stačí, môžeme odporúčať napríklad túto. Hoci je písané na stránke, že má ísť o gigabitový ethernet a pripája sa cez USB 2.0, zrejme to nie je možné dosiahnuť. Hranica a teda maximálna rýchlosť (teoretická) rozhrania USB 2.0 je 480 Mbps, pričom 1 Gbps ju presahuje viac než dvojnásobne. Ak však chcete ušetriť, odporúčame túto redukciu, teda z USB 2.0 na 100 Mbps. Rozdiel voči ponúkanej USB 2.0 na gigabite síce je, avšak cez USB 2.0 nemáte žiadnu šancu preniesť gigabit, keďže je jej teoretické maximum 480 Mbps. V prípade, ak si chcete vybrať inú, skúste pozrieť samostatnú kategóriu.

Goobay Redukcia z USB 2.0 na FastEthernet

Výhodou redukcií je, že vám nezaberú takmer žiadne miesto a ich prenos v taške na notebook nie je ničím, čo by vám malo otravovať život. Redukcie nemajú často ani dvesto gramov a pokiaľ by vám nevyhovovali redukcie v klasickom prevedení, nevadí. Aj redukcia jedného typu kábla na druhý môže svojím dizajnom zaujať. Väčšina takýto modelov vás nevyjde draho, najlacnejšie môžete zohnať už okolo 10 eur a svojou hmotnosťou 150 gramov sa zmestí skutočne kamkoľvek.

Ďalšou výhodou je tiež možnosť Plug-and-Play. Táto možnosť zaručuje na vašom zariadení pripojenie a okamžité surfovanie po vlnách internetu. Redukcie tu nie sú len pre prípad ultabookov. Ani na tabletoch, či smartfónoch nenájdete LAN port. Aj používateľom týchto zariadení poslúžia redukcie. V prípade smartfónu treba však riešiť ešte jednu redukciu – z microUSB na USB. Aj toto je spôsob ako jednoducho dostať vysokorýchlostný internet do vášho ultrabooku, či tabletu a to bez použitia drahých a neskladných Wi-Fi routerov, ktoré okrem iného vyžadujú pre menej zdatnejších používateľov mnoho zložitých nastavení.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno