Otestovali sme novinku na trhu – skladací smartfón Mix Fold 4 – ktorý bol predstavený spolu s Mix Flip.
Skladacie zariadenia sú medzi používateľmi mimoriadne populárne, čo dokazujú aj úspechy viacerých generácií konkurenčného kórejského výrobcu. Papierovo toho čínsky mobil Mix Fold 4 ponúka pomerne veľa. Má tenké a ľahké šasi, pričom má jeden z najväčších skladacích displejov na trhu. Okrem toho má štyri snímače zadného fotoaparátu s podporou firmy Leica a väčšiu 5100 mAh batériu s novou ultratenkou parnou chladiacou komorou. Mobil je k dispozícii v troch variantoch – 12GB/256GB, 16GB/512GB a 16GB/1TB.
Mix Fold 4 má dva displeje. Vonkajší 6,56“ displej s Full HD rozlíšením (2520×1080 px) má pomer strán 21:9. LTPO panel ponúka adaptívnu obnovovaciu frekvenciu 1-120 Hz spolu s HDR10, Dolby Vision a Xiaomi Shield Glass. Druhý a zaujímavejší je vnútorný 7,98“ skladací displej, ktorý taktiež obsahuje 1-120 Hz LTPO panel spolu s HDR10+, Dolby Vision. Jeho rozlíšenie je 2488×2224 px.
Maximálny jas oboch displejov je 3000 nitov (peak), resp. 1700 nitov pri režime „vysoký jas“. Na ochranu displeja používa výrobca vlastné riešenie v podobe Dragon Crystal Glass. Vďaka úzkym rámčekom okolo OLED panela dosahuje pomer displeja k celkovému prednému povrchu 90%, čo je veľmi dobrá hodnota. Nový karbónový pánt skladacieho zariadenia je robustnejší – podľa výrobcu vydrží viac ako 500-tisíc záhybov (otvorení a zatvorení).
V zatvorenom stave je mobil výrazne hrubší, jeho rozmery sú 159×73×10 mm a hmotnosť má 226 gramov. V otvorenom stave sú jeho rozmery 159×143×5 mm. Hrúbka je veľmi malá, vďaka čomu je mobil tenký ako žiletka. Tlačidlo napájania (čítačku odtlačkov prstov) považujeme za obzvlášť tenké a trochu nepohodlné na používanie. Pánt je však pevný, ktorý umožňuje telefónu zostať otvorený v akomkoľvek uhle. Je vyrobený z ocele a uhlíkových vlákien.
Zadná strana je zo skla, na dotyk je príjemná, nezanecháva priveľa odtlačkov prstov. Povrch ale možno ľahko poškriabať a je tiež pomerne klzký. Rozhodne oceňujeme ochranu proti vniknutiu vody a prachu podľa štandardu IPX8 – prvýkrát v skladacom zariadení Xiaomi. Aj keď je šasi telefónu tenké, má obrovský vystupujúci ostrovček fotoaparátu, vďaka čomu je mobil na rovnom povrchu trochu nestabilný. Sklo okolo snímačov je vzorované, príjemné na dotyk.
S displejom a celkovým zobrazením farieb sme boli mimoriadne spokojní a nemáme k nemu výčitky. Azda jediná vec, ktorá nám prekážala, bol väčší záhyb v strede. V priamom porovnaní so Samsung Galaxy Z Fold 6 je výrazne viditeľnejší, pri dotyku oveľa viac badateľný. Mnoho čínskych skladacích telefónov sa chváli tým, že na ich obrazovke nie je vidieť žiadny záhyb (resp. minimálny), ale pri testovanom Mix Fold 4 to nemožno konštatovať. Do budúcna je teda čo zlepšovať.
Hardvérovým základom je procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm), doplnený o 16GB RAM a vnútornú pamäť 512GB. Rozšíriť ju nemožno pamäťovými kartami. Pri kúpe si treba zvážiť, akú kapacitu používateľ potrebuje. Zariadenie používa (už nie najnovší) Android 14 s nadstavbou HyperOS od Xiaomi. Za nevýhodu považujeme absenciu lokalizácie operačného systému. K dispozícii je iba zjednodušená čínština, tradičná čínština, angličtina, tibetčina a ujgurčina (turkický národ v autonómnej oblasti Sin-ťiang v Číne, pozn. red.) Napriek tomu je optimalizácia vcelku dobrá a väčšina aplikácii, ktoré sme skúšali, pracuje svižne. Výrobca deklaruje štyri roky veľkých aktualizácií a päť rokov bezpečnostných záplat.
Treba však počítať s množstvom predinštalovaných čínskych aplikácií a balastu, mnohé časti systému sú pri angličtine nepreložené a napríklad GetApps (čínsky obchod „Mi“) nemožno odinštalovať. Našťastie väčšinu bloatvéru (nechcených predinštalovaných aplikácií) možno odinštalovať, alebo ich zakázať. Na začiatok bolo problematické aj kopírovanie dát zo starého zariadenia, spolu s ich nastaveniami. Kopírovanie dát bolo pomalé, po opakovaných pokusoch sa nám podarilo väčšina aplikácií skopírovať a po stiahnutí apky Google Play a prihlásení bolo možné doinštalovať aj ďalšie aplikácie.
Predchádzajúce generácie Mix Foldu boli takisto dostupné iba s čínskou ROM, takže sa v tomto situácia nemení. Rozhodne by sme ocenili aj globálnu verziu systému s množstvom jazykov, priamej podpory Googlu po spustení a bez čínskeho balastu. Rýchlosť a plynulosť sú veľmi dobré, mobil ponúka možnosť aktivácie režimu výkonu, a počas nášho testovania sme nezaznamenali žiadne problémy. Vyskúšali sme taktiež klasický záťažový test, keď máme naraz spustené desiatky appiek a otvorené desiatky kariet, pričom medzi nimi prepíname.
Používatelia, ktorí chcú viac operačnej pamäte, môžu si ju navýšiť a použiť virtuálnu RAM (v prípade 16GB RAM to znamená +8GB). Za praktický a prínosný považujeme aj multitasking. Používateľ si môže zvoliť a naraz otvoriť napríklad dve, alebo dokonca až štyri aplikácie. Jedna naľavo, druhá napravo, tretia vľavo dole, štvrtá vpravo dole. Vo výsledku tak môžu byť na ľavej ploche dve aplikácie nad sebou a ďalšie dve napravo. Vďaka veľkému displeju vnútorného panelu tak multitasking znamená vyššiu efektivitu, navyše na veľkom paneli je priam radosť s takýmto zariadením pracovať.
Počas nášho používania – v režime telefón a po rozložení ako tablet – sme nezaznamenali problémy. Navyše sa nám páči, že nastavenie oboch displejov sa medzi nimi zdieľa. Stačí tak nastaviť jedno prostredie (tapetu) ako aj aplikácie na plochy. Na vonkajšom menšom displeji sa z vnútornej jednej veľkej plochy vytvoria dve, medzi ktorými sa možno presúvať a mať tak rovnaké aplikácie, poradie a nastavenie ako na veľkom vnútornom displeji. Považujeme to za lepšie a zároveň jednoduchšie riešenie, ako si každú z obrazoviek (vonkajšiu, vnútornú) individuálne prispôsobovať.
Pokiaľ ide o konektivitu, tá uspokojí väčšinu používateľov. Je tu najnovší systém Wi-Fi 802.11ac (Wi-Fi 7) a tiež Bluetooth v5.4. K dispozícii sú tiež navigačné technológie GPS a GLONASS, Beidou (BDS) a Galileo. Zvukový prejav je veľmi dobrý, hoci k najlepším nepatrí. Mobil poskytuje stereo zvuk z dvojice reproduktorov. Zvuk je hlasitý, hoci s oslabenými basmi, ale výsledok je nadpriemerný. Jeden reproduktor je na spodnej strane, druhý na hornej strane ale vytvárajú stereo efekt a väčšina mediálneho obsahu znie skôr plocho.
Telefón podporuje 5G siete a je vhodný pre všetky siete našich operátorov (Orange, Telekom, O2, 4ka). Smartfón má veľkú, až 5100 mAh kapacitu batériu. Výdrž na jedno nabitie hodnotíme ako dobrú. V porovnaní s konkurenčným Z Fold 6 bola spotreba vnútorného displeja nižšia, zhruba 12-14% za hodinu (Fold 6 cca 16-18% za 60 min.) pričom počas používania sme mali nastavenú obnovovaciu frekvenciu na 120 Hz panelu v polovičnej úrovni jasu displeja.
O biometrické zabezpečenie sa stará funkcia odomykania tvárou, ktorá sa spolieha na 2D technológiu pomocou dvoch 16 MPx fotoaparátov, alebo snímač odtlačkov prstov umiestnený vo vypínacom tlačidle. Kapacitný snímač funguje spoľahlivo a odomkne skladací prístroj veľmi rýchlo. Veľmi milo sme boli prekvapení aj z funkcie odomykania tvárou, ktorá bola relatívne spoľahlivá a rýchla (v priamom porovnaní so Z Fold 6 sme mali vyššiu efektivitu odomykania, keďže aj fotoaparát má vyššie, lepšie rozlíšenie).
Smartfón prichádza s plnohodnotnou podporou dvoch SIM kariet s dvomi slotmi pre nanoSIM karty. Profily eSIM, ktoré získavajú na popularite, však nie je možné pridať. Kvalita hovoru je dobrá a hlasy sú reprodukované zreteľne. Spoľahlivo funguje aj reproduktor. Na telefonovanie je možné využiť funkcie VoLTE a VoWiFi. Výrobca v čínskej verzii systému priamo vo vstavanej aplikácii Telefón (Phone) umožňuje aj automatické nahrávanie hovorov, resp. umožňuje používateľovi, aby si vybral, či chce nahrávať automaticky všetky hovory, alebo iba vybrané telefónne čísla a podobne.
Smartfón podporuje 67W rýchle nabíjanie, dodávaná nabíjačka v balení je čínska bez redukcie do európskych zásuviek. Používateľ tak musí použiť svoj vlastný adaptér. Pri štandardnom 67W adaptéri sa dokázal za 15 minút nabiť z nuly na 31%, pričom za 30 minút bol na úrovni 59%. Trvalo 61 minút, kým bola batéria naplno nabitá. Výrobca deklaruje, že sa Mix Fold 4 dokáže nabiť na 31% za 10 minút. V praxi je teda nabíjanie o niečo pomalšie, než výrobcom deklarované. Telefón podporuje aj bezdrôtové 50W nabíjanie. Reverzné nabíjanie však nepodporuje.
Mix Fold 4 má šesť fotoaparátov. Dva z nich sú na selfie fotky a sú na každej obrazovke telefónu. Na zadnej strane sú štyri ďalšie fotoaparáty. Hlavný má 50 MPx s citlivosťou f/1.7, teleobjektív má 50 MPx s f/2.0, periskopický má 10 MPx s f/2.9 a ultraširokouhlý má 12 MPx s f/2.2. Prvé tri hlavné snímače fotoaparátu majú ladenie od Leica, ale selfie a periskopový fotoaparát ich nemajú. Fotografie z 50 MPx snímačov majú 16 MPx, smartfón využíva tzv. binning (skladanie viacero pixelov do jedného).
Hlavný fotoaparát pôsobí v priamom porovnaní s inými Android smartfónmi viac ako ultraširoký. Má širší záber a zároveň pôsobí, akoby bol upravený softvérovo. Výsledky vyzerajú vyvážene a prekvapivo dobre. Xiaomi má však svoje problémy s optimálnou expozíciou. Vďaka sklopnej konštrukcii možno modul zadného fotoaparátu a displeja v rozloženom stave použiť ako hľadáčik, aby používateľ dosiahol čo najlepšie výsledky.
Fotografie nasnímané pomocou hlavného fotoaparátu vyzerajú naozaj dobre – najmä na skladací telefón. Zaostrovanie funguje spoľahlivo a úroveň ostrosti je v poriadku. Okraje snímky sú ale rozmazané. Aj pri slabom osvetlení je objekt dobre osvetlený a zdroje svetla nie sú preexponované. Teleobjektív s rozlíšením 50 MPx pre dvojnásobné priblíženie a periskopový objektív s rozlíšením 10 MPx pre päťnásobné priblíženie ponúkajú dostatok detailov a dobrú ostrosť.
Modul zadného fotoaparátu dopĺňa 12 MPx ultraširokouhlý objektív, ktorý veľmi dobre koriguje zakrivenie objektívu. Telefón umožňuje nahrávanie videa pomocou hlavného fotoaparátu v maximálnom rozlíšení 8K pri 24 snímkach za sekundu; video v 4K kvalite možno nahrávať rýchlosťou až 60 snímok za sekundu. Pri nahrávaní v 4K pri 30 fps je možné meniť objektívy, ale HDR je aktívne len pri použití hlavného objektívu.
Xiaomi Mix Fold 4 je vďaka veľmi dobrej konštrukcii jedným z najzaujímavejších skladacích smartfónov na trhu. V porovnaní so Samsung Galaxy Z Fold 6 pôsobí ako nová generácia skladacích telefónov, pokiaľ ide o hmotnosť a hrúbku šasi. Hoci nový karbónový pánt umožňuje certifikáciu IPX8, je to za cenu pomerne výrazného záhybu. Oceňujeme kvalitné fotoaparáty Leica a ich výsledky, ako aj solídnu výdrž na batériu a podporu rýchleho nabíjania. Za cenu 1430 eur je dostupný v predaji za nami testovaný variant.
Smartfón má však aj svoje nevýhody. Čínsky operačný systém s absenciou lokalizácie s veľkým množstvom balastných predinštalovaných aplikácií, ako aj pomalšie kopírovanie dát a nastavovanie na nás nespravili dobrý prvý dojem. Napriek tomu výrobca vybavil skladací telefón veľmi dobrým rozkladacím displejom, na ktorý je priam radosť pozerať. Za výhody považujeme rýchly a výkonný procesor, spolu s veľkou operačnou pamäťou a úložiskom. Xiaomi ponúka rozhodne zaujímavý skladací mobil, uvidíme ako sa bude tento segment trhu vyvíjať v budúcnosti.
Zapožičal: Tradingshenzhen