Na trhu sa postupom času objavuje čoraz viac bezrámikových smartfónov. Jedným z nich je aj nami testovaný model „X“ od čínskej spoločnosti Vernee. Jeho zaujímavosťou je kapacita batérie 6200 mAh a tiež duálny predný fotoaparát.
Konštrukcia smartfónu je plastová a máme k nej pripomienky. Plast je, žiaľ, menej kvalitný a po silnom pritlačení počuť vrzgnutie. Rozhodne lepšie by pôsobil kov, avšak to by znamenalo aj vyššiu hmotnosť. Tá je aj vzhľadom ku kapacite batérie vysoká – 199 gramov. Oceňujeme, že výrobca v balení pridáva ochrannú fóliu a tiež aj zadný kryt (je to bežný priehľadný kryt). A keďže smartfónu chýba 3,5 mm audio jack, výrobca pridal do balenia aj redukciu. Telefón nám do testu zapožičal distribútor VerneeMobile.sk.
Na zadnej strane je duálny fotoaparát, LED blesk a čítačka odtlačkov prstov doplnená o logo výrobcu. Na spodnej strane v strede je umiestnený USB-C konektor a mriežky reproduktora. Ľavá strana ponúka spoločný šuplík na dve SIM karty alebo kombináciu jedna SIM plus jedna microSD karta. Na pravej strane je tradične vypínač a dvojtlačidlo na reguláciu hlasitosti. Telefón tiež láka na odomknutie pomocou tváre, avšak na tento úkon používa iba obyčajný predný fotoaparát. Technológia typu Face ID, ako používa iPhone X, tu nie je.
Telefón ponúka bezrámčekový dizajn a tiež nový pomer strán displeja. To znamená, že aj ovládacie tlačidlá, ktoré sú pri čínskych výrobcoch často pod displejom, sú na modeli „X“ na spodnej časti displeja. Sú v predvolenom poradí Multitasking – Domov – Späť, avšak umožňujú výmenu tlačidiel Späť a Multitasking. Je k dispozícii aj možnosť tlačidlá schovať, to príde vhod najmä pri sledovaní filmov, seriálov, či pri hraní hier. Rovnakú funkciu už roky používa Huawei/Honor a minulý rok sa pridala aj spoločnosť Samsung.
Model má 6“ displej s Full HD+ rozlíšením (2160×1080 pixelov) a prináša tak nový pomer strán 18:9. K dispozícii je automatická regulácia jasu, ktorá funguje väčšinou bezchybne, dá sa však ovládať aj manuálne. Maximálny jas je dobrý, čítanie na priamom slnku však robí telefónu problém. Páči sa nám, že má displej ostré farby, hoci kvalita panelu mohla byť aj lepšia. Ocenili by sme tiež možnosť nastavenia farieb, či modrý filter, čím by prišlo k obmedzeniu modrej farby (príde vhod počas večerného používania).
Hardvérový základ tvorí osemjadrový procesor MediaTek Helio P23 (pričom štyri jadrá sú taktované na 2,0 GHz a ďalšie štyri na 1,5 GHz). Výkonovo sa môže porovnávať skôr so strednou triedou a na najvýkonnejšie procesory Qualcomm Snapdragon nemá. O grafickú časť sa stará Mali-G71 MP2, ktorú dopĺňa operačná pamäť 6GB. Vnútorná pamäť má kapacitu 128GB, ktorú možno doplniť pamäťovými kartami microSD až do kapacity 256GB. Operačný systém tvorí Android 7.1.1 Nougat s miernou nadstavbou v systéme, ktorú výrobca nazýva vOS.
Žiaľ to, čím telefón trpí okrem málo kvalitnej konštrukcie, je aj neodladený softvér. Hoci testovaný model má 6GB operačnej pamäte, telefón dokázal reálne použiť iba polovicu (3GB), pohyb v menu, v operačnom systéme a aj v jednotlivých aplikáciách bol príliš pomalý. Bežne testujeme telefóny s približne 60 nainštalovanými aplikáciami, tu sme však museli spraviť výnimku a dve tretiny aplikácii sme odinštalovali, aby sme aspoň čiastočne chod v systéme zrýchlili.
Papierovo vyzerá pritom telefón veľmi dobre, najmä pokiaľ ide o veľkú operačnú pamäť a papierovo výkonný „osemjadrový procesor“. Zdá sa, že chod výrazne spomaľuje aj neodladená nadstavba. Oveľa lepšie by teda bolo, ak by Vernee použil čistý Android bez úprav a maximálne pridal niekoľko aplikácií. V benchmark teste AnTutu sme síce dosiahli 67-tisíc bodov, ale pohyb v systéme mal od plynulosti ďaleko.
Smartfón podporuje najnovšie LTE siete do rýchlostí 300/50 Mbps pre všetky pásma používané u nás. Wi-Fi pripojenie je stabilné a bez výpadkov, podporuje štandard 802.11 b/g/n v oboch pásmach (najnovší štandard 802.11ac však chýba). Bluetooth je v starej verzii 4.0. Ďalej je tu k dispozícii navigácia GPS a GLONASS. Tá je však podľa našich testov nepresná, dlho hľadá polohu a to aj pri asistovanej GPS. Pri teste sme dokonca zistili, že telefón ukazoval, že sme sa „pohybovali“ po okolí – a to napriek faktu, že telefón ostal celý čas nehybný na mieste.
Vernee X má k dispozícii dva sloty, výrobca teda necháva na používateľovi, či použije dve SIM karty, alebo jednu SIM kartu a jednu pamäťovú kartu. Použitie dvoch SIM kariet súčasne príde vhod najmä pre používateľov, ktorí chcú využívať mobilný internet od iného operátora ako hovory/správy. Ďalším možným využitím je súkromné a služobné číslo v jednom smartfóne alebo použitie domácej a zahraničnej (lokálnej) SIM karty počas pobytu v zahraničí. Pokiaľ však používateľ nepotrebuje druhú SIM kartu, môže si 128GB vnútornú pamäť rozšíriť o ďalších 128GB cez microSD kartu.
Hlavnou pýchou testovaného zariadenia je veľká kapacita batérie. Veľa používateľov vyhľadáva telefóny s dlhou výdržou batérie. Zatiaľ sme doteraz mali skúsenosť s telefónmi od Huawei, ktoré majú kapacitu 4000 mAh a v našich reálnych testoch sme dosahovali výdrž okolo dvoch dní pri pracovnom nasadení a niekedy aj viac. Vernee X má väčšiu kapacitu batérie – 6200 mAh a môže sa tak stať víťazom vo výdrži batérie, akú sme tu kedy mali. Akú výdrž sme s nim dosiahli?
Smartfón sme používali ako svoje hlavné zariadenie, čo zodpovedá zapnutému 4G/3G a Wi-Fi sieti, aktívnym dvom SIM kartám a synchronizácii viacero emailových účtov. Aj vďaka tomu možno v smartfóne využiť v LTE sieti najrýchlejšie prenosové rýchlosti v reálnom čase. Jeho používanie predstavovalo surfovanie po internete a Facebooku, posielanie asi desiatky SMS správ a pol hodiny hovorov denne, chat cez Messenger a Skype, ale tiež počúvanie hudby cez Tidal HiFi. Podľa nášho testu sme dokázali na jedno nabitie existovať celé tri pracovné dni, pričom prekvapí aj dĺžka SOT.
Skratka SOT (screen on time) znamená ako dlho bol displej rozsvietený. Displej je teda rozsvietený napríklad pri surfovaní cez internet, alebo pri písaní SMS správy. Počas nášho testu sme na telefóne Vernee X používali maximálny jas a dosiahli SOT na úrovni 7 hodín a 15 minút čo je naozaj fantastické číslo (pre porovnanie, na Samsung Galaxy Note 8 sme dosiahli 3 hodiny a 5 minút SOT, pri Apple iPhone X 4 hodiny a 12 minút).
Reálne dosiahnutá výdrž počas používania
Výrobca sa v testovanom modeli pýši štyrmi fotoaparátmi – duálnym na zadnej strane (kombinácia 16 MPx a 5 MPx) a duálnym aj na prednej strane (13 MPx a 5 MPx). Žiaľ, zadný duálny fotoaparát je nekvalitný a s výrazným šumom. Pri výsledných fotkách sa tak strácajú detaily, ako aj farebnosť fotených objektov, pričom najvýraznejšie to bolo pri záberoch z horším svetelným osvetlením a tie mali aj silný nádych neprirodzenej žltej farby. Predný selfie fotoaparát je na tom veľmi podobne a patrí k priemeru. Svojou kvalitou neurazí, ale ani nenadchne.
Výrobca tiež medzi highlights, teda medzi najpodstatnejšie detaily smartfónu zaraďuje odomykanie na základe rozpoznania tváre. Ak však používateľ očakáva kvalitu a tiež rýchlosť podobnú ako pri iPhone X, ostane sklamaný. Na rozoznanie tváre sa používa predný selfie fotoaparát a ten má problém s odomykaním v tme (alebo za šera). Tiež nemilo prekvapí nízka percentuálna úspešnosť odomykania, keďže Vernee X často nespozná tvár, na odomknutie musíme úkon zopakovať, alebo častokrát je rýchlejšie odomknúť telefón pomocou PIN kódu.
Používatelia, ktorí si mysliai, že s odomykaním tváre končia problémy s biometriou, budú taktiež nemilo prekvapení. Úplne nelogicky si používateľ musí vybrať, či chce telefón odomykať pomocou tváre alebo odtlačkom prsta. Ak sme totiž nastavili odtlačky prstov a začali ich používať ako biometrický údaj, ktorý sme neskôr chceli doplniť o tvár (podobne ako je to pri Samsungoch), zrazu odomknutie cez odtlačky nefungovalo. Telefón tento spôsob vymazal! Sám od seba, bez upozornenia používateľa, či bez akejkoľvek hlášky, že nie je možné dve ochrany (odtlačok a tvár) zároveň kombinovať… A to ešte dodávame, že častokrát sme museli opakovať aj prikladanie odtlačkov na senzor, keďže nie je veľmi spoľahlivý.
Z testovania Vernee X máme veľmi zmiešané pocity. Už pri prvom úchope cítiť, že ide o málo kvalitný plast, ktorý po silnom pritlačení vŕzga. Ďalšie sklamanie prichádza pri práci s telefónom. Hoci telefón prináša papierovo veľmi zaujímavú hardvérovú výbavu, v praxi zisťujeme, že má pomalé odozvy systému, jeho pohyb v aplikáciách je výrazne spomalený a nevyužíva ani celý potenciál veľkej 6GB operačnej pamäte.
Ďalšia rana prichádza pri teste fotoaparátov, ktoré sú nekvalitné. A keď nebodaj chce používateľ používať na odomykanie toľko oslavovanú funkciu odomykanie tváre a ešte lepšie aj v kombinácii s odtlačkami, tak už je oheň na streche. Za negatíva považujeme aj nepresnú GPS a tiež skôr podpriemernú kvalitu reprodukcie zvuku. Predpokladáme však, že väčšina používateľov siahne po headsete. Do budúcna veríme, že tieto problémy, ktoré spôsobuje neodladený softvér, zmiznú. Počas nášho celomesačného testovania však telefón nenašiel žiadne nové aktualizácie.
Azda jediné, v čom smartfón skutočne vyniká, je výdrž batérie. Dosiahnuť tri dni plného pracovného nasadenia je naozaj náš rekord v redakcii. Teda, nie žeby staré „hlúpe“ Nokie nedokázali dať týždeň – to nie. Ale musíme porovnávať porovnateľné a pokiaľ ide o smartfóny, tak Vernee X si nás v tejto oblasti získal. Dokonca si dovolíme tvrdiť, že pri miernejšom používaní je možné dosiahnuť aj štyri a pol dňa. To záleží podľa zaťaženia, jasu a ďalších vecí. Zdá sa, že ako jediná „highlight“ vlastnosť a prednosť telefónu je výdrž batérie a bezrámčekový dizajn s novým pomerom strán. Či to však stačí na kúpu telefónu za 250 eur je na uvážení každého používateľa.
Parametre a špecifikácie:
Chipset: MediaTek Helio P23
Procesor: osemjadrový (4× 2,0 GHz + 4× 1,5 GHz)
Grafika: Mali-G71 MP2
Pamäť: 6GB RAM + 128GB ROM + microSD karta (do 256 GB)
Operačný systém: Android 7.1.1 Nougat + nadstavba vOS
Displej: 6,0″, IPS LCD, Full HD+, 2160×1920 px, pomer strán 18:9, 402 ppi
Fotoaparát: zadný – 16 MPx + 5 MPx duálny, LED blesk, nahrávanie Full HD videí pri 30 fps; predný – duálny 13 MPx + 5 MPx
Rozmery: 160×76×9,8 mm
Hmotnosť: 199 gramov
Batéria: Li-Ion, 6200 mAh
Globálny prenos dát: 2G, 3G a 4G/LTE
LTE pásma: všetky v SR (800 / 1800 / 2600 MHz)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, USB-C, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n)
Formát SIM: 1× nanoSIM a 1× nanoSIM / microSD karta (hybrid dual SIM)
Ostatné: GPS, GLONASS, čítačka odtlačkov prstov, informačná dióda
Hodnotenie: 65%
Plusy
+ Extrémne dlhá výdrž batérie
+ Kompletná podpora LTE sietí
+ Cena zariadenia (cca 250€)
+ Zadný kryt a fólia v balení
+ Podpora pre rýchlonabíjanie
+ Bezrámčekový dizajn
Mínusy
– Nekvalitná plastová konštrukcia
– Nespoľahlivý skener odtlačkov
– Podpriemerný duálny fotoaparát
– Nepresné GPS, absencia jacku
– Skener tváre nie je spoľahlivý
– Pomalé reakcie systému, bugy
– Vysoká hmotnosť a hrúbka
– Nepodporuje dve biometrie naraz
Vývoj ceny podľa heureka.sk:
Graf ceny produktu Vernee X 6GB poskytuje server Heureka.sk
Graf ceny produktu Vernee X 6GB poskytuje server Heureka.sk
Výsledky benchmarkových testov:
Zapožičal: VerneeMobile.sk