Domov Periférie Recenzia: Synology RT1900ac

Recenzia: Synology RT1900ac

Zdielať

Spoločnosť Synology má na trhu prvý Wi-Fi router pod názvom Synology Router RT1900ac. Ponúka množstvo sieťových funkcií, bohatý výber doplnkového softvéru a intuitívne používateľské rozhranie známe zo sieťových NAS.

Router bol zabalený v kartónovej krabici, na ktorej sú zobrazené základné informácie a grafika znázorňujúca produkt. Po jej otvorení sa v nej nachádzal kompaktne zabalený router, tri všesmerové antény, podstavec, zdroj napájania a čierny ethernetový kábel RJ45 spolu s manuálom. Páči sa nám dizajnové spracovanie  – čierna farba, ktorá ladí a spolu s odnímateľnými anténami aj adaptérom sa hodí aj do obývačky. Navyše vďaka dvom nožičkám a doplnkovému podstavcu možno router položiť na požadované miesto podľa ľubovôle používateľa.

Synology RT1900ac 02Synology RT1900ac 04

Plastové spracovanie je na dotyk príjemné, poteší kvalitná konštrukcia a tiež antény, ktoré po natočení ostanú v požadovaných pozíciách (nemajú tendenciu pohnúť sa). Router používa operačný systém Synology Router Manager (SRM), ktorý ponúka sieťové nástroje na profesionálnej úrovni, avšak v cene spotrebiteľského zariadenia. Zariadenie obsahuje rozsiahlu databázu stránok s nevhodným obsahom, takže funkcie Web-filter a Parental Control umožnia na základe DNS požiadaviek blokovať prístup k tisíckam stránok podľa nastavení.

Synology RT1900ac 05 Synology RT1900ac 07

RT1900ac nie je iba Wi-Fi routrom. Vďaka centru balíčkov Synology Package Center si môže používateľ stiahnuť doplnkové balíčky a zmeniť router na VPN server, autentifikačný RADIUS server, DNS server, sťahovacie centrum, či mediálny server a to rovnako pre domáce ako aj kancelárske prostredie. Používateľské rozhranie SRM, ovládané cez web, sa podobá klasickému prostrediu domáceho počítača, čím sa správa sieťového prostredia a bezdrôtových sietí stáva intuitívnejšou. Výhodou je prítomnosť českej lokalizácie a SRM používaného v routri so systémom DSM, ktorú Synology už roky používa v sieťových NAS úložiskách.

Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Pri testovaní sme sa v nastaveniach nestratili a zmena nastavení je pre nás otázkou niekoľkých kliknutí. Výrobca má k dispozícii aj mobilné aplikácie pre Android a iOS, vďaka ktorej možno sledovať stav siete a meniť jej nastavenia priamo zo smartfónu, pričom používateľ nemusí byť prihlásený vo vlastnej sieti. Sklamaním je obmedzená podpora externých úložísk, pripojených cez USB, najmä ak ide o formát exFAT. Preto všetky pripájané flashky alebo externé disky musia byť formátové na FAT32, resp. NTFS.

Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Router používa kombinované bezdrôtové rýchlosti maximálne do 1900 Mbps (odtiaľ je aj názov RT1900ac), pričom „ac“ znamená podporu pre najnovší štandard Wi-Fi sietí 802.11ac. Kombinovaný prenos (dual band) znamená, že Wi-Fi router pracuje v pásme 2,4 GHz (cez ktorý umožňuje maximálny prenos 600 Mbps) a zároveň je aj v 5 GHz pásme (s maximálnou rýchlosťou 1300 Mbps). Router okrem bezdrôtového pripojenia ponúka štyri gigabitové Ethernet LAN porty a jeden gigabit WAN port.

Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Oceňujeme, že zariadenie ponúka slot pre SD karty a USB 3.0 port pre pripojenie externého úložiska alebo 3G/LTE USB modemu. My sme testovali LTE USB modem Huawei E3372 so SIM kartou od spoločnosti SWAN. Napriek tomu, že náš model nie je v zozname podporovaných USB modemov, všetko funguje v poriadku a internet cez LTE funguje spoľahlivo. USB 3.0 port alebo slot SD kariet umožňujú pripojiť k zariadeniu externé úložné jednotky a zdieľať tak ich obsah s ostatnými používateľmi.

Synology RT1900ac 08 Synology RT1900ac 09

Oceňujeme veľký dosah Wi-Fi routra, ktorý okrem pokrytia veľkého panelákového bytu pokrýva ešte aj ďalšie tri poschodia vchodu a 50 metrov priameho výhľadu z izby kde sa nachádzal router. Najmä preto odporúčame dbať na zabezpečenie Wi-Fi siete, aby sa na internet nepripojili susedia z vedľajšieho paneláku. Poteší detailná správa pripojených zariadení, história pripojení a informácie o prenesených dátach pri jednotlivých zariadeniach. Podľa MAC adresy tiež možno nastaviť obmedzenie dát v P2P sieťach, či vypnutie pripojenia od určitého času.

Synology RT1900ac 10

Synology Router RT1900ac odporúčame používateľom, ktorí majú už nejaký produkt od tejto spoločnosti keďže k predávaným sieťovým NAS je veľmi dobrým doplnkom. Zariadenie odporúčame aj používateľom, ktorí nemajú NAS, ale požadujú riešenie ponúkajúce veľa možností konfigurácie. Na modeli oceňujeme veľký dosah, dizajn, či prepracovaný operačný systém lokalizovaný do češtiny, ktorý ponúka množstvo doplnkov. Poteší tiež prítomnosť USB a slotu pre pamäťové karty spolu s podporou USB modemov. Azda jediným problémom sú obmedzené možnosti externých USB úložísk – absencia podpory pre formátovanie exFAT.



Parametre a špecifikácie:

Procesor: Broadcom BCM58622, dvojjadrový 1,0 GHz
Operačná pamäť: 256 MB DDR3
Rozmery: 206×160×66 mm
Hmotnosť: 510 gramov
Bezdrôtové štandardy: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac
Pásma: simultánne 2,4 GHz a 5 GHz
Antény: 3× 3 MIMO všesmerové
Výkon antén: 2,4GHz – 3,5 dBi, 5GHz – 4,6 dBi
Rýchlosť prenosu Wi-Fi: 1900 Mbps (600 Mbps v 2,4 GHz + 1300 Mbps v 5 GHz)
Zabezpečenie: 128-bit WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK
Rozhranie: 1× RJ-45 (WAN, 1 GbE), 4× RJ-45 (LAN, 1 GbE), 1× USB 3.0, 1× SD

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Prehľadné používateľské rozhranie
+ Možnosti monitorovania zariadení
+ Prítomnosť USB 3.0 a slotu pre SD
+ Podpora pre LTE USB modemy
+ Centrum balíčkov pre rozšírenia
+ Veľmi dobrý dosah Wi-Fi siete
+ Elegantný vzhľad, nerušivé LED

Mínusy
– Absencia podpory pre exFAT

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Synology RT1900ac poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Synology

9 komentárov

  1. Amaterska recenzia… same dojmy…

    Pisete, ze je vhodny pre pre majitelov inych Synology produktov… Preco ? Nenasiel som ziadne info v recenzii o integracii SRM s DSM…

    Takze sariadenia medzi sebou neposkytuju ziadny benefit navyse..,

    Alebo ste ho len zabudli spomenut ?

    • Ty si dobry idiotsky trol 😀 recenzia je napisana velmi dobre a odborne, vidno ze sa autor vyzna na rozdiel od teba ty internetovy troll. Citam tu uz roky recenzie a maju uroven na rozdiel od tvojich picovskych kecov.

      Za dalsie – vyryvas, ze sa tu nespomina nejake prepojenie. Vidno ze si trol a hovno o tom vies. Ak by si dobre cital, zistis, ze o tom vsetkom pisali v recenzii. Router ponuka prostredie rovnake ako v NAS Synology a tiez tym padom ak si zvyknuty napr na windows s PC tak ak mas aj NB s windows OK

      Vrat sa naucit citat a chod si trolovat svoju mater. Alebo skus napisat recenziu hoci bude o pat tried horsia lebo si amater a potom kritizuj. HOVADO

  2. Zdravim, dakujem za fajn recenziu.
    Na jej zaklade som si k tomuto routru zobral usb model e3372 od swanu, no bohuzial mi pripojenie nejde(mam signal 3z5 paliciek).
    Chcem sa preto opytat: nastavovali ste nieco? Ak ano ako prosim. PIN mam v „SIM settings“ zadany (:
    Dakujem pekne.
    Lubo

    • Nakoniec stacilo dat do APN nazov „internet“ a ide to (keby mal niekto podobny problemik:)
      Ostava este otazka, ako spravit, aby ked vypadne internet na wan, preplo na swan 😛

      • Pocas testovania sme testovali router cez WAN a potom cez 4G USB modem samostatne, ale predpokladam, ze pokial by doslo k vypadku WAN a k dispozicii by bol aj USB modem, preplo by internet automaticky.

  3. Web výrobce hovoří o podpoře systému souboru: EXT4, FAT, NTFS, HFS+
    Bohužel neuvádí nejvyšší možnou kapacitu SD karty 🙁

    • Velkost karty veru nie je pisane. Takze mozete skusit aku kapacitu vam zoberie. Ale tak 64GB myslim, ze by malo zobrat 🙂
      Skoda len jedneho USB – nedavno uz davno po vydani recenzie ked sme v redakcii skusali 4G/LTE mobilnu siet SWANu a k tomu chceli pripojit USB kluc, nedalo sa to a v tomto smere moze byt pre niekoho limitujuci aj (iba) jeden USB 3.0 port.

Comments are closed.