Na trhu si nájdu svoje miesto aj netradičné smartfóny a tablety, resp. ich kombinácia. Otestovali sme šiestu generáciu Galaxy Z Fold 6. Čo prináša?
V ponuke sú aktuálne dve skladacie zariadenia výrobcu – jeden skladací telefón do tvaru véčka (Z Flip 6), a skladací hybrid telefónu a tabletu v jednom (Z Fold 6). Ten sme mali teraz na dvojtýždňové testovanie požičaný od spoločnosti Alza. Aj keď v mnohom je podobný ako jeho predchádzajúce modely, v každej generácii prináša výrobca zmeny k lepšiemu. Tentoraz ku tradičným funkciám pridáva aj umelú inteligenciu, ktorá sa v roku 2024 dostala do všetkých tohtoročných modelov.
Galaxy Z Fold 6 je vybavený vnútorným displejom Dynamic LTPO AMOLED 2X aj vonkajším Super LTPO AMOLED. Vďaka konštrukčným zmenám je o niečo kompaktnejší. Veľká obrazovka zvnútra, menšia zvonku, vodotesnosť, fotoaparáty a podpora pera S Pen pri tohtoročnom modeli ostávajú. Vylepšenia sa skrývajú skôr v detailoch.
Mobil je o niečo širší a kratší (menej natiahnutý do výšky), ale stále ho považujeme za extrémne natiahnutý. Znížila sa aj hmotnosť, ktorá predstavuje 239 gramov (predtým 253 gramov), čo je stále dosť. Bez zmeny ostáva rýchlosť nabíjania – 25W (avšak nabíjačka v balení nie je), kapacita batérie je taktiež rovnaká – 4400 mAh. Zmena nastala pri procesore, výrobca tu použil najnovší SoC Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3.
Páči sa nám kvalita spracovania. Hliníkový rám je pevný, bol tiež vylepšený použitím pevnejšieho materiálu s lesklým povrchom a plochejším profilom. Potešia aj odolnejšie panely Victus 2 s novou matnou povrchovou úpravou. Ochranná fólia skladacieho OLED-u zostala a v prípade jej odstránenia vzniká riziko poškodenia displeja. Vnútorný displej aj spolu s ochrannou fóliou z výroby vyzerá výborne, ponúka jasné a čisté farby. Vonkajší displej ale nemá nalepenú fóliu.
Tradičné možnosti zariadení so stylusom S Pen umožňujúce poznámky
Vonkajší displej ponúka uhlopriečku 6,3“ a rozlíšenie 2376×968 pixelov. Ide o 120 Hz Dynamic LTPO AMOLED 2X panel. Najväčšie zmeny badať najmä pri pomere strán – teraz má 22:9 (predtým 23,1:9 pri Fold 5 a 4). Oproti konkurenčným mobilom (Sony Xperia s jeho „natiahnutými“ telefónmi), ktoré majú pomer 21:9 tak ide o citeľne viac predĺžený panel displeja. V podstate je stále natiahnutý na výšku viac ako akékoľvek iné smartfóny, ale je to hmatateľný krok smerom ku lepším proporciám.
Rozhodne oceňujeme minimálny jas, ktorý neruší pri používaní v prítmí, či v noci. Na rozdiel od vnútorného displeja tento nepodporuje pero S Pen. Hoci nie je priamo v balení, ku smartfónu si možno dokúpiť originálne puzdro, ktoré chráni telefón a v jeho balení je aj stojan na telefón, stylus a šachta na schovanie S Pen. Výrobca ani pri šiestej generácii nevymyslel spôsob, ako pero ukryť priamo do telefónu, čo je rozhodne škoda.
Vnútorná obrazovka zostáva na uhlopriečke 7,6“ s rozlíšením 2160×1856 px (374 ppi) a obnovovacou frekvenciou 1-120 Hz. Vďaka tomu je prostredie veľmi rýchle a to vďaka plynulejším prechodom v menu, nastaveniach, o náročných aplikáciách a hrách nehovoriac. Panel poteší aj podporou pre HDR10+, čo používateľ ocení najmä pri YouTube, Netflix a ďalších aplikáciách, ktoré túto technológiu môžu využiť a dodajú tak sledovanému filmu lepšie farby a celkový obraz.
S displejom a celkovým zobrazením farieb sme boli mimoriadne spokojní a nemáme k nemu výčitky. Azda jediná vec, ktorá nám prekážala, bol záhyb v strede, po určitom čase ale nepôsobí rušivo a nie je problém si naň zvyknúť. Počas nášho krátkeho používania sme badali zahnutie najmä zo začiatku, ale pri zobrazovaní fotografií, videí, či obsahu na internete nie je až tak výrazný, ide skôr o fyzickú vlastnosť, ktorú cítiť pri scrollovaní po displeji.
Umelá inteligencia integrovaná v zariadení sa postará o konvertovanie na text aj sumarizáciu. Nie je však dokonalá – chyby v texte a zadaní sme podčiarkli červenou farbou
Stylus S Pen, ktoré je legendárnym prvkom zariadení Note, neskôr pri „Ultra“ modeloch a tiež „Fold“, reaguje na rôzne úrovne prítlaku, vďaka čomu dokáže simulovať klasické pero. Výrobca vďaka softvéru a aplikáciám umožňuje používateľom okrem kreslenia či písania vytvárať screenshoty, animované GIF, alebo špecifické výrezy zo snímky obrazovky.
Perom síce nemožno ovládať na diaľku režim fotoaparátu (prepínať medzi predným a zadným), čo boli už tradičné funkcie v posledných modeloch Note série, ale poteší napriek tomu zaujímavými funkciami. Tie padnú vhod najmä na veľkú vnútornú obrazovku, kde ich používateľ môže použiť na kreatívne úlohy.
Telefón používa najnovší čip Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, rovnaký ako ostatné vlajkové lode konkurencie. Výbavu dopĺňa 12GB RAM a 256GB vnútorná pamäť. Spolu s obomi rýchlymi displejmi telefón už na prvý pohľad pôsobí oveľa svižnejšie ako modely so 60 Hz panelom. Počas nášho testovania sme nezaznamenali žiadne problémy. Navyše aj systém, ktorý umožňuje viaceré spôsoby ovládania (napríklad pri otvorení ako tablet), bol plynulý, rýchly a bezproblémový.
Mobil podporuje 5G siete a je vhodný pre všetky siete našich operátorov (Orange, Telekom, O2, 4ka). Počas testovania sme používali na telefóne v tom čase (už nie najnovší) systém Android 14 s nadstavbou One UI 6.1.1. Samsung sľubuje 7 rokov softvérovej podpory (pre hlavné aktualizácie systému aj všetky bezpečnostné záplaty). Nadstavba aj operačný systém sú veľmi dobre prispôsobené na skladacie zariadenie a jeho mechanizmus.
Umelá inteligencia integrovaná v zariadení sa postará o konvertovanie na text aj sumarizáciu
Počas používania – ako telefón a po rozložení ako tablet – sme nezaznamenali problémy. Používateľ si môže takisto zvlášť nastaviť vonkajšiu a vnútornú obrazovku – rozloženie mriežky aplikácií, výberu miniaplikácií, rozloženia a tapiet. Na dvoch paneloch možno použiť aj úplne odlišné skratky. Ide tak o veľmi dobrý príklad toho, ako spoločnosť bez problémov oddeľuje prispôsobenie pre dva rôzne panely. Ocenili by sme však jedno nastavenie obrazovky pre oba displeje bez nutnosti nastavovať všetko dvakrát, čo je viac „user friendly“.
Za praktický a prínosný považujeme aj multitasking. Používateľ si môže zvoliť a naraz otvoriť napríklad dve, alebo dokonca až tri aplikácie. Jedna naľavo, druhá napravo a tretia vľavo dole, čím sa následne prvá aplikácia z celej ľavej plochy zmenší na polovicu. Vo výsledku tak môžu byť na ľavej ploche dve aplikácie nad sebou a druhá napravo. Vďaka veľkému displeju vnútorného panelu tak multitasking znamená vyššiu efektivitu, navyše na veľkom paneli je priam radosť s takýmto zariadením pracovať.
Pokiaľ ide o konektivitu, tá uspokojí väčšinu používateľov. Je tu najnovší systém Wi-Fi 802.11ax (Wi-Fi 6) a tiež Bluetooth v5.3. K dispozícii sú tiež navigačné technológie GPS a GLONASS, Beidou (BDS) a Galileo. Zvukový prejav je dobrý, hoci k najlepším nepatrí. Mobil používa dva (stereo) reproduktory. Zvuk je hlasitý, hoci s oslabenými basmi. Rýchlosť a plynulosť je veľmi dobrá a počas testovania sme nezaznamenali žiadne problémy.
Výrobca vyriešil zaujímavo selfie fotoaparát, ktorý je vo vnútornom displeji v strede v hornej časti. Má iba 4 MPx a kvalitou nijak neohúri, preto odporúčame použiť selfie fotoaparát na vonkajšej strane displeja alebo hlavné fotoaparáty na zadnej strane, ktoré pri rozložení možno použiť a sú kvalitnejšie. Menším problémom (vďaka malému rozlíšeniu) bolo nerozpoznanie tváre a odomknutie, ktoré sme často museli opakovať.
Umelá inteligencia integrovaná v zariadení sa postará o konvertovanie na text aj sumarizáciu. Nie je však dokonalá – chyby v texte a zadaní sme podčiarkli červenou farbou
Na zadnej strane je trojica snímačov, prakticky rovnaká ako na modeli Z Fold 4. Hlavný 50 MPx so svetelnosťou f/1.8 s PDAF a OIS, telefoto 10 MPx f/2.4 umožňujúci trojnásobné optické priblíženie a ultraširokouhlý 12 MPx s f/2.2 so záberom 123°. Ďalej je k dispozícii LED blesk, HDR a možnosti nahrávania videa v 8K Ultra HD pri 24 fps, resp. 4K Ultra HD pri 60 fps, Full HD 1080p pri 60/240 fps alebo HD 720p pri 960 fps.
Pri jasnom dennom svetle sú výsledky primárneho zadného fotoaparátu vcelku dobré. Sú mierne presaturované, presne tak, ako je to pri Samsungu zvykom. Nestretli sme sa so žiadnymi problémami s vyvážením bielej alebo farebným nádychom. Základné nastavenie fotoaparátu zachytáva snímky v rozlíšení 12,5 MPx a skladá viac pixelov do jedného (tzv. binning) čo znamená, že počas dňa ale najmä v horších svetelných podmienkach snímač fotoaparátu skladá viac pixelov do jedného a eliminuje tým šum.
Detaily sú ostré a šum je minimálny. S kvalitou snímok z hlavného fotoaparátu sme boli spokojní a nemáme k nim v podstate pripomienky. Ultraširokouhlý snímač robí kvalitné zábery a možno ním realizovať veľmi dobré fotografie. Naše najväčšie výčitky smerujú iba k tomu, že prakticky výrobca predstavil o dve generácie novší model, ale snímače všetkých fotoaparátov sú totožné s predchodcami: Fold 5 a dokonca aj s dva roky starým Fold 4.
Za posledné dva roky sa navyše konkurencia pri mobilnej fotografii posunula výrazným krokom vpred, zatiaľ čo tu ostala jej úroveň tam kde bola. To, čo sa nemení, je aj 25W nabíjanie a 4400 mAh kapacita batérie. Vďaka tomu možno testovaný model nabiť z nuly na 45% za 30 minút. Výdrž batérie je prakticky tradičná – jeden deň. Častokrát však aj menej. Výrobca teda v niektorých oblastiach nespravil žiadne zmeny a spolieha sa skôr na jedinečnosť svojho zariadenia a dopytu na trhu, ktorý je pri skladacích zariadeniach veľký.
Umelá inteligencia integrovaná v zariadení sa postará o konvertovanie na text aj sumarizáciu. Nie je však dokonalá – chyby v texte a zadaní sme podčiarkli červenou farbou
Nemilo sme boli prekvapení veľkou spotrebou vnútorného displeja – pri nastavení jasu na minimum v interiéri klesala zhruba 16-18% za každých 60 minút pri prehrávaní videa zo zariadenia NAS pri pripojení cez Wi-Fi sieť (čiže v rámci lokálnej siete). Spotreba vonkajšieho displeja bola nižšia a prijateľnejšia. Pri používaní s vnútorným displejom ide skôr o poldňový telefón a pri vonkajšom displeji o klasický jednodenný mobil. Záleží najmä od používania a činností. Telefón podporuje aj bezdrôtové nabíjanie s výkonom 15 W a na zadnej strane môže ponúknuť aj reverzné bezdrôtové nabíjanie.
Umelá inteligencia sa dostala do povedomia technologického marketingu a výrobca v priamej spolupráci s Google uvádza funkcie pod značkou „Galaxy AI“. Veľký displej tak môžu používatelia využiť aj na efektívnejšiu prácu a funkcie, ktoré ju môžu uľahčiť alebo spestriť. Funkcia Note Assist pridáva možnosť automatického prepisu, prekladu a sumarizácie hlasových záznamov, ako aj prekladu PDF. Medzi ďalšie zaujímavé funkcie patrí Composer, zabudovaný do klávesnice Samsung Keyboard, ktorý dokáže generovať text na základe jednoduchých kľúčových slov.
Funkcia Sketch to image rozširuje použiteľnosť (voliteľného) pera S Pen pre Fold 6 tým, že ponúka možnosť nakresliť hrubé objekty na obrázky v rámci aplikácie Galéria alebo Poznámky a potom nechať umelú inteligenciu nahradiť tieto čmáranice skutočnými umeleckými dielami. Funkcia tlmočníka na živý preklad dostala špeciálny režim konverzácie, ktorý je navrhnutý tak, aby využíval skladací faktor zariadení. V tomto režime jedna strana v konverzácii vidí preklad na hlavnej obrazovke, zatiaľ čo druhá strana vidí kryciu obrazovku.
Funkcia Photo Assist má rozšírené možnosti úprav fotografií pomocou umelej inteligencie, ktoré dopĺňajú existujúce funkcie na úpravu uhlov snímok, vyplnenie medzier na okrajoch a výber a presunutie, zmenu veľkosti alebo odstránenie objektov v zábere. Aplikácia Portrait Studio vytvára rôzne štýly portrétov, napríklad 3D kreslený alebo akvarelový. Circle to Search je celosystémová funkcia na zvýraznenie vecí na obrazovke na výber objektu pre webové vyhľadávanie a aplikácia Google Gemini je plne integrovaná do skladacích zariadení výrobcu.
Samsung Galaxy Z Fold 6 je rozhodne zaujímavé skladacie zariadenie a hybrid medzi smartfónom a tabletom. Ide o pomerne špecifický model, ktorý nie je určený každému. Najmä vďaka nie celkom praktickým veľkým rozmerom a hmotnosti to nie je produkt pre masy, ale svojich zákazníkov si nájde. Za prínosný považujeme koncept skladania – prakticky tabletu na smartfón (alebo rozloženie z natiahnutého mobilu na malý tablet, záleží od uhla pohľadu), kvalitné konštrukčné spracovanie a dva skvelé displeje.
Výhodou sú tiež funkcie umelej inteligencie, ktoré výrobca implementoval. Výhradu máme ku fotoaparátom, ktoré sa už od Fold 4 nezmenili. Nedostatok konkurencie nepomáha modelom Fold k rýchlejšiemu zlepšeniu, čo aj v tejto kategórii badať. Je ešte čo zlepšovať, ale to môže prísť v ďalších generáciách. Nás by potešil lepší pomer strán vonkajšieho displeja a jeho menšia výška. Skladací mechanizmus je unikátny, pre mnoho ľudí zrejme jedinečný a zaujímavý.
Fold 6 ponúka zaujímavé a zároveň jedinečné funkcie spojené s ovládaním S Pen a tiež umelou inteligenciou, ktoré sa navzájom veľmi dobre dopĺňajú. Považujeme ho tiež za všestranne najlepší veľký skladací telefón, ktorý si možno kúpiť, berúc do úvahy väčšinu parametrov a špecifikácií. Nepoteší vysokou cenou, ktorá je na úrovni 1200 až 1800 eur. Ponúkne však za to „veľa muziky“, zaujímavú výbavu a parametre.