Domov Počítače Recenzia: ROG Zephyrus G14

Recenzia: ROG Zephyrus G14

Zdielať

Notebooky sa neustále zmenšujú, aby vychádzali v ústrety požiadavkám na ľahké prenášane. Segment herných zariadení bol vnímaný ako veľké a ťažké zariadenia, avšak testovaný ROG Zephyurs G14 z dielne ASUSu je modelom, ktorý ponúka výkon a kompaktné rozmery.

Používateľov, ktorí chcú herný notebook a myslia si, že 15,6“ modely sú príliš rozmerné, rozhodne môže zaujať testovaný 14“ model. Okrem malých rozmerov má ako jeden z prvých nový procesor AMD na architektúre Renoir série „H“, ktorý je postavený na 7 nm výrobcom procese. Nami testovaný model v konfigurácii GA401IV-AniMe136T ponúka konkrétne procesor AMD Ryzen 7 4800HS, grafickú kartu NVIDIA GeForce RTX 2060 Max-Q, 16GB RAM a 1TB SSD. Hoci sa na trhu čoraz viac presadzujú riešenia výkonných notebookov pre širšie uplatnenie, Zephyurs G14 je zamýšľaný najmä ako herný. Má však dostatočný výkon?

Dizajn a technológie sú podobné, ako pri iných notebookoch spoločnosti ASUS. Podobne ako je typické pre túto sériu, aj nami testovaný model má rovnaký dizajn závesu Ergolift so zdvihnutím spodnej časti tak, aby sa zabezpečilo lepšie prúdenie vzduchu pod ním. Navyše pri miernom náklone to napomáha pohodlnejšej práci pri písaní. Základňa má kvalitné konštrukčné spracovanie v kombinácii horčíka a hliníka s hladkou, mierne zdrsnenou textúrou, ktorá veľmi dobre skryje odtlačky prstov. Najzaujímavejšie na prvý pohľad však pôsobí veko displeja z vonkajšej strany a jeho perforácie, ktoré môže mať svoje vlastné podsvietenie so samostatnými bielymi LED diódami. Notebook je dostupný v dvoch farbách – v šedej a nami testovanej bielej farbe.

Hlavnou výhodou testovaného zariadenia sú kompaktné rozmery 324×220×20 mm a hmotnosť, ktorá je iba 1,7 kg, čo je na herný notebook veľmi málo. Ide teda o jeden z najľahších herných notebookov. Konektorová výbava zahŕňa napájací konektor, HDMI port, USB-C a spoločný 3,5 mm audio jack na ľavej strane a dva USB porty s USB-C napravo. Pomerne výrazné sú masívne otvory na chladenie: tak sprava, ako aj zľava, takisto aj nad klávesnicou. Takto výkonné zariadenie je, celkom pochopiteľné, nutné kvalitne ochladiť. Reproduktory sú dva a sú umiestnené pod klávesnicou na opierkach dlaní. Kĺby možno otvoriť maximálne do 145° uhla, polohu si držia – avšak silnejším otrasom možno veko sklopiť.

Biela farba notebooku prevažuje z vonkajšej, ako aj vnútornej strany. Aj klávesy sú biele a ich biele podsvietenie je počas väčšiny dňa veľmi nepraktické. Klávesnica má lokalizovaný česko-slovenský layout a veľmi dobre a pohodlne sa na nej píše. Má klasicky nízky zdvih, podobne ako aj iné notebookové klávesnice. Enter je jednoriadkový, ľavý shift skrátený o kláves „&“. Vypínač, ako aj štyri ďalšie tlačidlá na ovládanie sú nad klávesnicou (zvýšenie a zníženie hlasitosti, stlmenie mikrofónu a prístup do ASUS Armoury Crate – aplikácie na nastavovanie profilov). Pod klávesnicou je veľký a pohodlný touchpad. Veľmi dobre sa ním notebook ovláda, avšak pri herných zariadeniach sa už akosi počíta s tým, že hráči používajú externé myši. Snímač odtlačkov prstov je šikovne ukrytý priamo vo vypínači a možno ním odomykať zariadenie tak ako na smartfónoch. Keďže však kamera v tomto zariadení chýba, nemožno použiť rozpoznanie tváre na odomykanie, ani video konferenčné hovory.

Testovaný model má 14“ Full HD IPS displej so 120 Hz frekvenciou. Za veľkú výhodu považujeme kvalitné RGB spektrum farieb a žiadne PWM blikanie. Displej ponúka verné a jasné farby, počas testovania sme sa nestretli ani s odleskami. Vyznačuje sa perfektnými farbami a širokými pozorovacími uhlami. Počas celomesačnej práce sme denne pracovali s fotkami a ocenili sme kvalitné podanie farieb. Hráči naopak v hrách uvítajú rýchly panel, ktorý im umožní rýchlejšie reakcie na protivníkov v hre. Častokrát je to síce súboj kto z koho, technológie idú neustále dopredu a to tak hardvér (grafika či procesory) ako aj zobrazovacie panely. A čím rýchlejší panel, tým vyššie nároky na vykresľovanie jednotlivých pixelov. Preto sme radi, že výrobca siahol „iba“ po Full HD rozlíšení a nie 4K Ultra HD. Lepší je kvalitný Full HD panel, ako nekvalitný a pomalý 4K. Navyše možnosť nastaviť si vo Windows aj nižšiu frekvenciu umožňuje používateľom znížiť záťaž na spotrebu v prípade, ak fungujú na batérii.

Ako sme už v úvode spomenuli, notebook používa najnovší procesor z dielne spoločnosti AMD. Ide o model AMD Ryzen 7 4800HS (Renoir), ktorý je vyrobený efektívnym 7 nm procesom. Procesor patrí do najnovšej generácie modelov. Má osem jadier (16 vlákien), takt 2,9 až 4,2 GHz (pri TurboBooste) so spotrebou 35W TDP. V prípade herných notebookov je dôležitým parametrom grafická karta. V tomto modeli je však použitá karta, ktorá sa používa v notebookoch so zúženým profilom a oproti plnohodnotnej rovnakej karte je mierne podtaktovaná. NVIDIA GeForce RTX 2060 s Max-Q technológiou ponúka 6GB GDDR5, pričom z praktických testov vyplýva, že osadená karta Max-Q karta je oproti klasickej grafike bez zúženého profilu o 30-35% výkonovo slabšia. To je, žiaľ, daň za zúžený profil a ľahšiu hmotnosť zariadenia. Napriek tomu má vysoký herný, aj multimediálny výkon a spolu s veľmi výkonným procesorom, 16GB RAM a rýchlym 1TB M.2 NVMe diskom je s notebookom radosť pracovať.

Všetky činnosti, ktoré sme denne vykonávali na zariadení boli rýchle, aj načítavanie a tiež náročná práca v multitaskingu prebiehala bez zaváhaní. Na notebooku je predinštalovaný operačný systém Microsoft Windows 10 Home v 64-bitovej verzii spolu s rôznymi „bonusovými“ aplikáciami – tých je viac než by sme si priali. Okrem nich je tu k dispozícii kopa „užitočných“ aplikácií priamo v systéme Windows (prispôsobené pre Metro UI z Microsoft Store ako sú napr. pošta, videá, kalendár, atď…), ktoré obvykle hneď vyhadzujeme. Rozhodne by sme ocenili, ak by výrobca aj do herného notebooku pridal aspoň vo vyšších verziách možnosť voľby aj na verziu „Pro“, ktorá umožňuje používateľom zapnúť a používať šifrovanie disku pomocou Windows BitLocker. Najmä v dnešných časoch, kde je ochrana dát a osobných údajov veľmi dôležitá a tiež pri prenášaní, by prišla vhod. Navyše, z našich dlhodobých testov sa po zapnutí funkcie nelíšia rýchlosti diskov.

Pri hernom a najmä výkonnom notebooku je dôležitá aj hlučnosť a efektivita chladenia. V aplikácii ASUS Armoury Crate možno spravovať profily zariadenia a znížiť hluk. Ak je nastavenie chladenia na „tichý“ , úroveň hluku sa pohybuje medzi 30 – 25 dB(A), pričom pri režime „turbo“ je ventilátor dosť hlučný a dosahuje hodnoty 42 dB(A) aj pri nečinnosti. Povrchové teploty zariadenia sú však pomerne vysoké, hoci stred klávesnice má úroveň 31 °C, pri maximálnom výkone dosahujú hodnoty do 48 °C. Výrobca v zariadení navrhol chladenie tak, aby umožnil aj v malom 14“ šasi čo najlepšie prúdenie vzduchu – preto sú výduchy chladenia zospodu, sprava aj zľava a takisto nad klávesnicou. ErgoLift navyše nadvihnutím klávesnice takisto okrem písania zlepšuje prúdenie vzduchu a chladenie zariadenia.

V zariadení sú stereo reproduktory a vzhľadom k rozmerom modelu je ich výsledok podpriemerný. Chýbajú im basy aj stredy, výšky sú výrazné. Vzhľadom k tomu, čo všetko musel výrobca do takto kompaktného zariadenia „vtesnať“, tu zrejme na viac reproduktorov a lepších nebol priestor. Pri počúvaní hudby alebo filmu je tak riešením externé audio či slúchadlá. Bezdrôtová konektivita ponúka Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax a teda notebook podporuje aj najnovší štandard Wi-Fi 6 ako aj Bluetooth 5.0. Batéria má kapacitu 76 Wh, jej výdrž sa pohybuje bežne na úrovni troch hodín reálneho používania pri stredne náročnej práci s multitaskingom. Pripravte sa však, že cena nie je najnižšia – nami testovaná konfigurácia stojí 1900 eur.

Testovaný notebook je zaujímavým riešením najmä pre častých cestovateľov, ktorí chcú na cestách výkon a vysoká cena zariadenia pre nich nie je problém. Hoci zariadenie nemožno zaradiť medzi ultrabooky, v segmente herných zariadení patrí medzi tie najmenšie a najkompaktnejšie. Najviac poteší extra nízka hmotnosť, len 1,7 kg, čo môže byť ideálnym riešením pre náročných hráčov a zároveň cestovateľov. Veľkosť displeja 14“ je fantastická, vhodná aj na prácu, keďže výkon je pre prácu výborný a dá sa konštatovať, že najnovšia generácia AMD procesorov pre notebooky je zaujímavou voľbou. Výborná je aj 16GB pamäť a 1TB úložisko, ktoré dotvárajú veľmi dobrý základ modelu. Prekvapením je šikovne ukrytá čítačka odtlačkov prstov, chýba však infra kamera a Windows vo verzii Pro s možnosťou šifrovania, ktoré v tejto cene berieme už ako samozrejmosť.

Zapožičal: ASUS