Segment smartfónov strednej triedy má tento rok solídny štart. Zdá sa, že nové modely dostávajú lepšie fotoaparáty, výkonnejšie čipy a displeje. Platí to aj o Realme 12 Pro+?
Dizajn sa voči predchodcovi líši minimálne. Ostrovček s fotoaparátmi je stále kruhový, modul fotoaparátu pomerne dosť vyčnieva nad jeho hranu. Zvyšok zadnej strany zostáva rovnaký. Vegánska koža, ktorá je na dotyk veľmi jemná, so zipsovým prúžkom uprostred. Kožený povrch pomáha pri uchopení a zakrivené hrany sú veľmi pohodlné. Displej je zakrivený do strán a zlepšuje celkové držanie, zároveň pôsobí príjemnejšie.
Kvalita spracovania je veľmi dobrá, poteší certifikácia IP65 voči vode a prachu, ktorá v minuloročnom modeli chýbala. Zakrivenia na zadnom a prednom paneli vyzerajú identicky a plynule prechádzajú do tenkého bočného rámu. Bočný rámik je ako obvykle. Na ľavej a pravej strane je naozaj tenký, zatiaľ čo horná a spodná časť sú takmer ploché.
V spodnej časti je USB-C konektor spolu s mriežkou reproduktora a šachtou na SIM kartu a mikrofónom. Tlačidlo napájania a kolíska hlasitosti sú umiestnené na pravej strane a obe sú v dosahu palca. Sú pohodlné a veľmi dobre umiestnené. Čítačka odtlačkov prstov pod displejom je podľa nás umiestnená nižšie, dosť blízko spodného okraja displeja a ocenili by sme ju vyššie.
Potešila ale presnosť a rýchlosť odomykania. Rozmery telefónu sú 162×74×9 mm a hmotnosť 196 gramov. Napriek tomu, že atakuje takmer magických 200 gramov, sa v ruke príjemne drží počas celého dňa. Šasi je celé z plastu a zadný panel imituje kožu. Testovaný model bol v béžovej farbe, ktorá vyzerá na prvý pohľad trochu nudne. V predaji je aj zaujímavejšia modrá.
O zobrazenie sa stará 6,7“ veľký OLED displej s rozlíšením 2412×1080 pixelov, s 10-bitovou farebnou hĺbkou a obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Displej má tiež zakrivené boky a extrémne tenké rámčeky. Chválime výborné podanie farieb, ktoré sú na úrovni vlajkovej lode. Ku kvalite displeja nemáme výhrady a je priam radosť sa naň pozerať.
V nastaveniach sú k dispozícii ďalšie možnosti prispôsobenia displeja, ako napríklad tmavý režim, veľkosť písma alebo ochrana očí. K dispozícii sú tri režimy obnovovacej frekvencie. Automatický, vysoký a štandardný. Režimy vysoký a automatický fungujú podobne: v rozhraní a podporovaných appkách používajú maximálnu frekvenciu 120 Hz.
Pri statickom obraze, prehrávaní videa (nie používateľského rozhrania videa) či aplikáciách ako sú Mapy Google alebo Fotoaparát, sa prepnú na 60 Hz. Telefón je veľmi rýchly, a keď si v nastaveniach používateľ vypne animácie, je ešte rýchlejší. Počas nášho testovania sme ale pre čo najlepší efekt manuálne nastavili najvyššiu 120 Hz frekvenciu. Je tu možnosť aj režimu AoD, ktorý možno personalizovať podľa chuti.
K dispozícii je množstvo nastavení a vhodných animácií. Rozhodne nás mrzí absencia podpory pre HDR10, ktorá nájde využitie napríklad pri Netflixe a ďalších streamovacích platformách pre lepší pocit zo sledovania. Vďaka technológii OLED má panel dokonalú čiernu a technicky nekonečný kontrast.
Hardvérovým základom je procesor Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 postavený na 4 nm výrobnom procese. Je doplnený o 12GB RAM (s možnosťou virtuálneho rozšírenia o ďalších 12GB, teda spolu na 24GB RAM). Vnútornú pamäť 512GB nemožno rozšíriť pamäťovými kartami, považujeme ju za viac než dostatočnú. Použitý SoC znamená veľmi dobrý výkon pri úlohách náročných na procesor aj grafiku.
Poteší podpora 5G sietí, ktorú možno použiť pre všetky siete našich operátorov (Orange, Telekom, O2, 4ka). Zariadenie používa Android 14 s nadstavbou RealmeUI. Počas dlhodobého testovania prišlo niekoľko aktualizácií. Rýchlosť a plynulosť je veľmi dobrá a počas nášho testovania sme nezaznamenali žiadne problémy. Vyskúšali sme tiež už klasický záťažový test, čo znamená, že máme naraz spustené desiatky appiek a kariet, pričom medzi nimi prepíname.
Funkcia virtuálnej pamäte, s ktorou možno získať dodatočných 12GB, funguje veľmi dobre. Dynamicky rozširuje dostupnú pamäť pridelením časti interného úložiska a komprimuje apky pre lepší multitasking. Čiastočne sa tak úložisko zmenší, ale nie o veľa. Najmä pri 512GB vnútornej pamäti sa 12GB „stratí“.
Na základe nášho testovania konštatujeme, že 12GB reálnej pamäte je viac než dosť a dodatočné navýšenie nie je potrebné. Ale možnosť navýšenia tu je. Odporúčame ju používateľom, ktorí majú na pozadí spustené extrémne množstvo aplikácií. Nezaznamenali sme ani nepríjemné povrchové teploty. Telefón bol počas celého testu v normálnych medziach teplôt. A to sú dobré výsledky najmä počas horúcich letných dní.
Smartfón má 5000 mAh batériu a jej výdrž na jedno nabitie hodnotíme ako excelentnú. Počas náročných dní sme dokázali na jedno nabitie dosiahnuť 9-10 hodín SOT (teda screen on time – počet hodín zapnutého displeja) pri fixnom nastavení 120 Hz panelu v polovičnej úrovni jasu displeja. V porovnaní so svojimi konkurentmi vychádza mobil skôr ako nadpriemer a ide o zaujímavé hodnoty. Záleží tiež podľa toho, ako používateľ mobil používa.
Poteší takisto aj rýchla 67W podpora rýchlonabíjania. To znamená, že v priebehu 15 minút sa nabije z nuly na 50%. Konektivita ponúka výbavu top modelov. K dispozícii je najnovšia podpora pre Wi-Fi 6 (ax), a tiež pre takmer najnovší Bluetooth 5.2, ktorý dopĺňa systém NFC, využiteľný pri platbách s telefónom. Sú tu aj navigačné technológie GPS a GLONASS, Beidou (BDS) a Galileo.
Telefón je vybavený stereo reproduktormi: jeden zo spodnej, druhý z hornej strany. Kvalita reprodukcie je skôr slabšia, piesne znejú plocho bez basov, pri vyšších hlasitostiach badať aj isté skreslenie. Na dlhodobejšie počúvanie, ale najmä pre audiofilov odporúčame siahnuť po slúchadlách či externých reproduktoroch.
Hlavný fotoaparát ponúka 50 MPx snímač s clonou f/1.8, pričom kvalita fotiek je veľmi dobrá. Farby sú verné a ostré, za dobrého svetla nemáme žiadne výčitky. S poklesom svetla sa prejavuje aj šum a kvalita snímok sa znižuje. Poteší tiež nočný režim na zachytenie detailov v tme. Dvojnásobný zoom má rovnako dobré výsledky, keďže ide o výrez z hlavného snímača. Snímky sú ostré a detailné, hoci pri prehliadaní na väčšom displeji badať drobné nedostatky.
Teleobjektív má 64 MPx s clonou f/2.8. Snímač s 3× teleobjektívom je veľmi dobrý, sme jeho kvalitou nadšení. Kvalita snímok je porovnateľná s hlavným snímačom. To znamená, že s teleobjektívom možno realizovať ostré, jasné a detailné snímky počas dňa. Ultraširokouhlý objektív s rozlíšením 8 MPx s clonou f/2.2 je dobrý, ostrosť a detaily sú v poriadku.
Selfie fotoaparát má 32 MPx so svetelnosťou f/2.4, výsledkami sa zaraďuje skôr do priemeru a pri slabšom svetle sa viac prejavuje šum. Selfie snímač umožňuje záznam videa vo Full HD, takisto aj zadný snímač podporuje najviac 1080p pri 30 fps. Podpora pre 4K nahrávanie videa chýba. Cena testovaného modelu sa pohybuje na úrovni 450 až 500 eur (cena za variant 12/512). Najlacnejší 12/256 stojí 330 až 400 eur.
Realme 12 Pro+ vyčnieva z davu kompetentnou zostavou fotoaparátov, najmä vďaka trojnásobnému periskopickému teleobjektívu a dlhšej výdrži batérie. Za pozornosť stojí aj elegantný a pohodlný tvar s certifikátom IP65, najmä v tejto cenovej kategórii.
Mobil vsádza na dizajn a zážitok z fotoaparátu. Najviac sa nám páči vzhľad telefónu, ktorý svojimi príjemnými a zaoblenými rámami pôsobí na prvý pohľad elegantne, moderne a veľmi dobre sa ovláda. Vďaka (stále prijateľnej) hmotnosti sa drží pohodlne v ruke a telefón disponuje veľmi dobrým OLED displejom.