Domov Periférie Recenzia: Razer Naga Pro

Recenzia: Razer Naga Pro

Zdielať

Razer, spoločnosť špecializujúca sa na výrobu počítačových doplnkov určených pre hráčov, má v portfóliu viacero zaujímavých herných myší. Otestovali sme bezdrôtovú Naga Pro.

Myš je spracovaná z matného čierneho plastu a jej konštrukčné riešenie je vhodné pre pravákov. Na ľavej strane má odnímateľný bočný grip, pričom priamo v balení sú aj viaceré moduly.

To je pritom charakteristickou črtou celej série modelov, ktoré používateľovi umožňujú meniť medzi tromi sadami bočných tlačidiel: štandardnou konfiguráciou s dvoma tlačidlami, zostavou šiestich tlačidiel „MOBA“ a 12-tlačidlovou klávesnicou MMO.

Pripájajú sa magneticky, ľahko sa zacvaknú na miesto, ale bez väčšieho odporu, keď sa jeden z nich odoberie. Myš je možné rýchlo a jednoducho meniť podľa ľubovôle medzi jednotlivými hrami, ale aj počas hry.

Páči sa nám a oceňujeme, že výrobca tiež šikovne ukryl za týmto výmenným gripom malý šuplík pre vloženie nano prijímača. Myš je totiž bezdrôtová, zo spodnej časti je prepínač s tromi polohami na voľbu prenosu.

Myš je vzhľadom na univerzálnosť vhodná pre ultrabooky, tablety, notebooky aj stolové počítače. Umožňuje totiž pripojiť sa ku zariadeniu buď cez nano prijímač (teda zaberie jeden USB port), cez dodávaný kábel (a vtedy sa nabíja), alebo tiež bezdrôtovo cez Bluetooth.

V praxi sme ju otestovali s viacerými zariadeniami naraz: s notebookom ASUS, ultrabookom Acer a pasívne chladeným minipočítačom Shuttle. Tlačidlo na myške má tri polohy, ktoré možno ľahko a jednoducho zmeniť.

Na výber je označenie „2,4G“ – prenos je realizovaný medzi myšou a nano prijímačom, „OFF“ – myš je pripojená pomocou dodávaného káblu a zároveň sa nabíja, a symbol Bluetooth znamená pripojenie cez Bluetooth 4.2.

Konektor pre pripojenie káblu je, žiaľ, hlboko ukrytý (zhruba 2 cm) od skosenej prednej strany pod kolieskom. Preto nie je možné použiť na nabíjanie iný než dodávaný kábel so špecifickým tvarovaním, čo vnímame ako nevýhodu.

Páčia sa nám však tri druhy pripojenia, vďaka čomu možno používať jednu myš pre tri zariadenia. Samotné koliesko je príjemné, ale pri rýchlom točení je hlučnejšie. Kábel je dlhý 1,8 metra, nie je poflexovaný.

Na chrbte myši je logo spoločnosti, ktoré sa po pripojení do počítača rozsvieti nazeleno, pričom túto farbu možno aj zmeniť. Zaujímavé je, že vymeniteľný grip pre MOBA hry používa dlhé, tenké tlačidlá namiesto tlačidiel podobných klávesom na paneli MOBA.

Vďaka tomuto tvaru je jednoduchšie nájsť a rozlíšiť jednotlivé tlačidlá od susedných, ale ich stláčanie je menej pohodlné. Napriek tomu všestrannosť viacerých gripov a ich jednoduchá výmena je veľmi dobrým a tiež praktickým riešením.

Mať 12 tlačidiel na boku myši môže byť nepohodlné práve vtedy, ak ich používateľ nepotrebuje. Napríklad pri bežnej práci alebo surfovaním po internete ich používateľ ľahko vymení za klasické dve tlačidlá.

Myš je vybavená snímačom Focus+, ktorý ponúka snímač s citlivosťou až 20 000 DPI. Výrobca tiež pridal na spodnú stranu myši kontakty na bezdrôtové nabíjanie, ktoré sú kompatibilné s dokovacou stanicou Mouse Dock.

Môže tak ísť o zaujímavý bonus pre používateľov, ktorí chcú myš rýchlo nabiť a odpojiť od nabíjania. Azda jediná nevýhoda tohto riešenia je nutnosť dokúpiť si dodatočnú bezdrôtovú nabíjačku. Počas testovania sme používali všetky tri režimy, najviac sme si ale obľúbili pripojenie v 2,4 GHz pásme.

Dôležitá je výdrž batérie a konštatujeme, že myš exceluje. Podľa výrobcu má vydržať 150 hodín cez Bluetooth a 100 hodín cez 2,4 GHz pripojenie, avšak pri vypnutom RGB podsvietení. So zapnutým podsvietením možno reálne dosiahnuť polovičné hodnoty.

Pri zapnutom RGB a nastavení pri neaktivite (vypnutie podsvietenia po troch minútach nečinnosti) sme v praxi dosiahli výdrž na úrovni jedného týždňa. Menej príjemným prekvapením je nabíjanie cez zastaraný microUSB.

Vďaka integrovanej batérii má myš 117 gramov bez gripov a zaraďuje sa medzi ťažšie modely, ktoré sme testovali.

Azda každý výrobca herných periférii má aplikáciu na správu či nastavenia – Razer má aplikáciu Synapse. Podobne ako pri iných výrobcoch, aj Naga Pro funguje bez inštalácie softvéru, avšak používateľ prichádza o možnosť konfigurácie podľa svojich preferencií.

Aplikácia umožňuje možnosť nastaviť si citlivosť (DPI), jednotlivé profily, ich zmenu a synchronizáciu do vnútornej pamäte, možnosť programovania všetkých tlačidiel a tiež možnosti nastavenia farieb podsvietenia.

Meniť farbu a efekt možno nezávisle od seba na koliesku a logu na chrbte myši. Každé z nich ponúkne možnosť nastavenia efektu, kde sa striedajú dve vybrané farby alebo možno zvoliť striedanie náhodných farieb.

My sme počas testovania zvolili striedanie celej palety farieb RGB. Dĺžku svetelného efektu možno nastaviť na krátku, strednú a dlhú. Podsvietenie možno aj vypnúť a čo je ešte lepšie – umožňuje vypnúť podsvietenie v prípade, ak zhasne monitor. Toto riešenie sa nám páči, ide o praktickú vec.

K dispozícii je viacero režimov. Cirkulácia farebného spektra rozsvieti myš postupne vo všetkých farebných spektrách, v režime „dýchanie“ sa nastavená farba alebo spektrum farieb rozsvieti a postupne zhasne.

Zaujímavo znie aj názov režimu „reaktívne podsvietenie“, čo znamená, že sa myš rozsvieti pri stlačení tlačidla, pričom bez stlačenia nesvieti. Synapse je softvér s množstvom nastavení, čo ocení veľa používateľov.

Okrem úpravy farieb je tu aj možnosť nastaviť profily a priradiť funkcie ku každému tlačidlu, upraviť akceleráciu, či rýchlosť frekvencie USB a makrá.

Razer Naga Pro  je výborná hráčska myš, ktorá veľmi dobre padne aj do veľkých dlaní. Umožňuje pritom vymieňať bočné gripy a má príjemné matné spracovanie. Cenu okolo 125 eur považujeme za primeranú vzhľadom k funkciám, škoda vyššej hmotnosti či zastaraného microUSB portu a nutnosti použiť iba výhradne dodávaný kábel od výrobcu.

Poteší možnosť konfigurácie cez softvér, kvalitné konštrukčné spracovanie, komfortné bočné tlačidlá. Rozhodne najzaujímavejšie, okrem vymeniteľných gripov sú ale až tri režimy (možnosti) pripojenia, ktoré ocenia azda všetci používatelia (cez Bluetooth, cez nano prijímač cez 2,4 GHz pásmo alebo priamo po kábli). Odporúčame.