Domov Domácnosť Recenzia: Philips Sonicare DiamondClean Smart

Recenzia: Philips Sonicare DiamondClean Smart

Zdielať

Koncept čistenia zubov elektrickými kefkami je už starší.

V súčasnosti sú na trhu elektrické sonické zubné kefky, ktoré majú navyše aplikáciu pre smartfóny. Philips je líder v tomto trhovom segmente. Otestovali sme jeden z najvybavenejších modelov tohto výrobcu, Sonicare DiamondClean HX9924/17. Potešilo nás balenie s kompletným príslušenstvom.

Okrem sonickej kefky sú tu štyri hlavice (C3 Premium Plaque Defense, G3 Premium Gum Care, W3 Premium White a TongueCare+), nabíjacia základňa, sklenený pohár, USB nabíjacie cestovné puzdro a manuál.

Rozhodne oceňujeme jednoduchý spôsob nabíjania zubnej kefky: stačí ju postaviť do skleneného pohára, ktorý sa položí na nabíjaciu základňu (pripojenú do elektrickej siete).

Keďže je sklenený pohár priehľadný, pekne odráža svetlo indikátora nabíjania, čo pri prvom nabíjaní vytvára zaujímavý efekt. Cestovné nabíjacie puzdro funguje tiež ako nabíjačka, keď umožňuje nabíjať kefku cez USB, ak je uložená v puzdre. Do puzdra sa zmestí zubná kefka spolu s dvoma hlavicami.

Páči sa nám dizajn kefky, najmä podsvietená základňa. Jej hmotnosť je 108 gramov, pričom jej rozmery sú trochu väčšie, ako by sme očakávali. Pri prechode z bežnej kefky si treba zvyknúť. Testovaný model má dve tlačidlá vpredu.

Jedno na výkon/intenzitu a druhé na prepínanie režimov. Sú tu tiež ukazovatele, ktoré zobrazujú intenzitu a zvolené režimy čistenia. Ďalej je tu indikátor batérie, ktorý zobrazí stav len pri nabíjaní, alebo pri vybitej batérii.

Pri zapnutí napájania sa zobrazí na pár sekúnd a potom zhasne. Zubná kefka je vybavená piatimi režimami čistenia zubov spolu so štyrmi nadstavcami. K dispozícii sú režimy Clean, White+, Deep Clean+, Gum Care a Tongue Care.

Každý režim umožňuje vybrať si z troch intenzít: vysoká, stredná alebo nízka. Vysoká intenzita posilňuje proces čistenia, zatiaľ čo nízka intenzita je určená pre citlivejšie ústa.

Keďže ide o smart kefku, možno ju spárovať cez Bluetooth a aktivity sledovať priamo na smartfóne (k dispozícii je aplikácia Philips Sonicare pre obe platformy – Apple iOS aj Android). Počas testovania sme ju spárovali s iPhonom.

Pripojenie zubnej kefky je bezproblémové. Stačí spustiť aplikáciu Philips Sonicare a zapnúť zubnú kefku. Prostredie je vcelku jednoduché a funkčné, i keď nevyzerá najkrajšie.

Rozhodne chýba lokalizácia – uspokojiť sa musíme iba s angličtinou (žiadny iný jazyk aplikácia neponúka). V aplikácii sú definované celkovo štyri predvolené ciele, ktoré možno upraviť. Zaujímavosťou je, že aj táto kefka má firmvér, ktorý možno aktualizovať (ale počas nášho dlhodobého testovania sa neobjavila nová verzia).

Mobilná aplikácia Philips Sonicare (Apple iOS)

Aplikácia používateľovi tiež poskytuje informácie o aktuálnej hlavici kefky a o tom, kedy je potrebné ju vymeniť. Rozhodne za nevýhodu považujeme vysokú cenu za náhradné hlavice (ktoré stoja od 15 do 30 eur), takže aj napriek vysoko nastavenej cene kefky (ktorej cena sa pohybuje na úrovni 290 eur) sa používateľ dodatočným investíciám ani do budúcna nevyhne.

Používateľom, ktorým sa nepáči predvolené miesto začiatku čistenia, ktorým je ľavá strana horných zubov, môžu ho zmeniť v nastaveniach. Hlavica zubnej kefky je ako hlavica bežnej zubnej kefky.

Má podlhovastý tvar, a preto je jej plocha o niečo väčšia. Zubná kefka využíva sonickú technológiu (Sonicare – odtiaľ aj názov produktu) a vykonáva 62-tisíc kmitov za minútu.

Mobilná aplikácia Philips Sonicare (Apple iOS). Kliknutím na fotku zobrazíte plný náhľad

Pri čistení zubov sme zvyknutí sa nakláňať dopredu. Vtedy však občas zubná kefka nedokáže rozpoznať či si používateľ niektoré z oblastí vyčistil. Vždy, keď si čistíte zuby, zubná kefka bude sledovať vynechané miesta, tlak a drhnutie.

V aplikácii na to v reálnom čase upozorní. Pri čistení zubov sme si teda mobilný telefón položili pred seba na okraj umývadla v kúpeľni. Našťastie, v dnešnej dobe sú mobilné telefóny odolné voči vode.

Dobré miesto je aj vedľa umývadla (napr. na práčku) tak, aby ho mal používateľ na dohľad. Pokiaľ ide o vynechané miesta označené žltou farbou, pri ďalšom čistení si na ne možno dať väčší pozor. Niekedy je vcelku zábavné toto „smart“ čistenie zubov v porovnaní s bežnými kefkami, ale nie je to rozhodne pre každého.

Po viacmesačnom používaní zubnej kefky konštatujeme, že testovaný model je vcelku veľmi dobrý, hoci má vysokú cenu. Za pozornosť stojí technológia Sonicare. I keď sú na trhu lacnejšie elektrické zubné kefky, majú slabšie parametre aj technológiu.

Tu si používateľ za vyššiu cenu pripláca za funkcie a výbavu (ako aj balenie) a jednoduchú možnosť nabíjania, či príslušenstvo. Dizajn zubnej kefky je vkusný, poteší nabíjacia základňa a priehľadný sklenený pohár, ktoré sú vítaným doplnkom.

Zaujímavé je tiež cestovné nabíjacie puzdro, keďže s ním netreba nosiť primárnu nabíjačku. Aplikácia Sonicare sleduje priebeh čistenia zubov, mapuje miesta v ústach a následne umožňuje identifikovať vynechané miesta. Počas používania to však chce zvyk, aby sa stalo každodenné umývanie zubov prínosom.