Domov Periférie Recenzia: Philips 346B1C

Recenzia: Philips 346B1C

Zdielať

Otestovali sme ultraširokouhlý 34“ monitor s veľkou zakrivenou zobrazovacou plochou a dokovacou stanicou cez USB-C.

Páči sa nám jednoduchá línia a dizajn bez výstrelkov, v tradičnom čiernom spracovaní. Kvalita konštrukcie a stojana je veľmi dobrá. Ponúka nastavenie naklápania a výšky, bez možnosti otočenia na výšku. Monitor je kompatibilný aj so štandardom VESA a dodáva sa s rýchloupínacím držiakom na priloženom stojane. Montáž je jednoduchá, praktická a rýchla. Ak ho chce používateľ pripevniť na stenu alebo použiť vlastný stojan, je tu aj táto možnosť.

Veľký zobrazovací a zakrivený panel je zameraný a určený na vyššiu produktivitu. Je ideálny na súbežné zobrazenie viacerých dokumentov a aplikácií naraz. Cena monitora je na úrovni 440 až 470 eur. Aké vlastnosti a funkcie monitora považujeme za najzaujímavejšie? Predovšetkým je to veľká 34“ zobrazovacia plocha, avšak s horším VA panelom.

Oveľa viac by mu svedčal IPS panel. Zaujímavá je dokovacia stanica, ktorá funguje tak, že pomocou jedného USB-C káblu používateľ pripojí notebook. Ten sa nielen nabíja (ak túto funkciu podporuje), ale zároveň sa káblom prenášajú internetové dáta (monitor má RJ45 port), obraz a sú pripojené aj všetky ďalšie periférie cez USB 3.2 (v našom prípade teda myš, klávesnica).

Možno sem pripojiť externé disky či iné zariadenia, ako aj reproduktory, a to cez 3,5 mm audio jack. Podľa nás ide o veľmi zaujímavý koncept moderného počítačového monitora. V tomto prípade nejde len o to ponúknuť používateľom veľkú zobrazovaciu plochu či vysoké rozlíšenie, ale aj určité pohodlie. Použitý panel má Quad HD rozlíšenie 3440×1440 px.

Výrobca uvádza statický kontrastný výkon 3000:1, zamrzí ale slabšie podanie farieb či mierne menšie pozorovacie uhly VA panela oproti IPS, ktorý je v tomto smere lepší. Pre zobrazovanie je použitá 8-bitová farebná hĺbka. Zakrivená konštrukcia môže pre používateľov, ktorí na to nie sú zvyknutí, pôsobiť nezvyčajne a to najmä zo začiatku. Predsa len rovná konštrukcia na používateľa pôsobí prirodzene.

Poteší vysoká obnovovacia frekvencia 100 Hz, avšak na jej využitie treba pri dokovaní notebooku použiť výhradne výrobcom dodávaný kábel. Kvalita farieb je pri bežných kancelárskych činnostiach v poriadku, no pre niektoré náročné činnosti nepostačuje. Monitor nie je vhodný pre grafikov, ale naopak pre hráčov je to veľmi dobrá voľba, hoci 100 Hz môže byť pre nich občas limit (čisto herné modely ponúkajú vyššiu frekvenciu).

Rýchle odozvy oceňujeme, používateľ si veľmi rýchlo zvykne a potom sú všetky činnosti akési „rýchlejšie“, k dispozícii je aj funkcia Adaptive-Sync so zameraním na synchronizáciu obnovovacej frekvencie. Za praktické funkcie možno považovať tiež senzor, ktorý prispôsobuje jas monitora podľa okolitého osvetlenia (LightSensor); pre menšiu únavu očí pomôže technológia LowBlue.

Zaujímavosťou je tiež vstavaný KVM prepínač, vďaka čomu používateľ môže ovládať dva rozdielne počítače pomocou jedinej klávesnice a myši. Prítomná je aj podpora HDR a maximálny jas dosahuje 300 cd/m2. Farebné pokrytie AdobeRGB je len 90% a sRGB potom 119%. To nie je zlé, ale displeje zamerané na tvorcov obsahu zvyčajne dosahujú lepšie výsledky, mnohé dosahujú plnú 100% podporu. Rovnako je pozoruhodné, že Philips vôbec neuvádza číslo pre priestor DCI-P3.

Monitor boduje v produktivite. Nie je to dané iba veľkým zobrazovacím panelom, ale tiež vďaka praktickým funkciám. Dokovanie je k dispozícii cez USB-C (na kábli je aj redukcia na USB-A). Ako sme spomenuli už v úvode, monitor umožňuje pripojený notebook dobíjať do 90W, čo v praxi funguje dobre. Za praktickú považujeme fungujúcu dokovaciu stanicu.

Pripojené zariadenia ku monitoru a aj obraz sa spolu s internetom prenášal stabilne a tak, ako by sme očakávali. Ďalšou zaujímavosťou je dizajn s pomerne tenkými rámčekmi po oboch stranách a nad displejom. Philips 346B1C je zaujímavý monitor, ktorý nájde uplatnenie najmä na prácu. Vďaka pomeru 21:9 je vhodný aj na sledovanie filmov, ak sú v tomto formáte, pri iných vidieť po bokoch čierne pásy, čo nemusí byť až tak praktické.

Pri veľkosti 34“ a natívnom 2K rozlíšení je hustota pixelov 110 pixelov na palec, čo stačí na ostré písmo a dostatok detailov. Po viac ako mesačnom testovaní konštatujeme, že splnil naše očakávania a ukázal dobré výsledky, ale našli sme aj niektoré nedostatky (napríklad horšie farby a ich podanie, ktoré mohli byť lepšie).

Ak hľadáte veľký monitor na prácu, testovaný model môže byť vhodný adept.  Páči sa nám veľká zobrazovacia plocha aj funkcie dokovacej stanice a možnosť pripojiť všetko cez jeden kábel, čo považujeme za prínosné.