Domov Recenzie Recenzia: Oppo Reno 7 Lite

Recenzia: Oppo Reno 7 Lite

Zdielať

Smartfón, ktorý patrí cenovo do nižšej strednej triedy a má viacero označení vo svete. To je Reno 7 Lite, ktorý zaujme niektorými netradičnými funkciami.

Máme pod tým na mysli povrch zariadenia, ktorý pod rôznymi uhlami svetla mení svoju farbu. Výrobca túto farbu nazýva „dúhová“. My sme ale testovali druhú, štandardnú, čiernu farbu. Vo svete prevažne jednofarebných mobilov je to zaujímavá vlastnosť. Zadný panel je nielen pútavý, ale má aj pomerne nezvyčajný plochý dizajn bez výrazného ostrovčeka fotoaparátu. Namiesto toho z rovnej plochy vystupujú (dosť výrazne) dva veľké prstence fotoaparátu. Tento prvok funguje ako RGB podsvietenie pre notifikácie (napríklad počas nabíjania svieti, upozorní keď príde správa atď a výrobca ho nazýva „Dýchajúce svetlo“). Mobil pôsobí na pohľad zaujímavo, dobre sa drží v ruke, má ploché boky a jemne zaoblené rohy. Páči sa nám aj veľmi príjemná (nízka) hmotnosť 173 gramov a tiež praktické rozmery 160×73×8 mm. Vďaka veľkému plochému stredovému rámiku tak používateľ dostane telefón, ktorý možno ľahko uchopiť a aj používanie počas dňa je veľmi dobré, do dlane nijak netlačí. Povrch zariadenia pôsobí na dotyk ako hladký plast, čo vysvetľuje nižšiu hmotnosť. Kvalita konštrukcie je však zachovaná a nemáme k nej žiadne pripomienky.

Telefón má štandardné rozloženie ovládacích prvkov. Tlačidlo napájania na pravej strane a tlačidlá hlasitosti na ľavej strane. Všetky tri tlačidlá sú príjemné a klikacie. Tiež je tu čítačka odtlačkov prstov pod displejom. Ide o štandardnú optickú jednotku, ktorá je rýchla a spoľahlivá. Výrobca umožňuje odomykať mobil aj s pomocou rozpoznania tváre – avšak ide o klasický 2D sken (menej bezpečný), a navyše v prítmní má svoje značné limity. Nad tlačidlami napájania na ľavej strane je šuplík na SIM kartu. Možno do nej umiestniť buď dve karty nanoSIM, alebo jednu kartu nanoSIM a kartu microSD. Pri týchto hybridných slotoch si musí používateľ vybrať, ktorú z možností preferuje. Mobilu nechýba zvýšená ochrana proti vode a prachu (podľa IPx4). Na spodnej strane je monofónny reproduktor, USB-C a 3,5 mm audio jack konektor spolu s mikrofónom; na hornej strane je druhý mikrofón.

O zobrazenie sa stará 6,43“ AMOLED panel s Full HD+ rozlíšením (20:9). Možno teda očakávať živé farby a dokonalú čiernu, rozhodne nám ale chýbala vyššia obnovovacia frekvencia. Výrobca pri tomto paneli ponúka len štandardných 60 Hz, čo aj pri odozve systému badať. Telefóny s vyššou obnovovacou frekvenciou pôsobia rýchlejšie už na prvý pohľad vďaka plynulejším prechodom v menu, nastaveniach, o náročných aplikáciách a hrách nehovoriac. Svojou výbavou má tak panel limitované možnosti, 10-bitové farby ani podpora HDR tu nie je. V zásade však používateľom, pre ktorých je mobil určený, to zrejme chýbať nebude. Typický maximálny jas je 430 nitov a maximálny možný 600 nitov. Aj vďaka tomu je telefón dokonale použiteľný vonku pri akomkoľvek inom ako priamom slnečnom svetle.

O výkon sa stará procesor Qualcomm Snapdragon 695 s podporou 5G sietí. Je to už tradičný zástupca strednej triedy, spolu s grafikou Adreno 619. Počas testovania sme nezaznamenali väčšie problémy s rýchlosťou, ani spúšťanie aplikácii nie je spomalené. Pocitovo sú ale odozvy telefónu pomalšie, čo je dané 60 Hz frekvenciou. Pre menej náročných používateľov ide o cenovo dostupnú voľbu, vhodnú na každodenné používanie. Výrobca predinštaloval systém Android 11 s nadstavbou ColorOS 12. Prostredie je plynulé a rýchle a hoci sú aj tu predinštalované duplicitné aplikácie oceňujeme, že mnohé z nich možno odinštalovať alebo zakázať. Oceňujeme, že používateľské rozhranie pôsobí pomerne svižne a reaguje rýchlo. Odporúčame ale vypnúť animácie priamo vo vývojárskych možnostiach, čím sa reakcie zrýchlia.

Funkcia „Dýchajúce svetlo“ umožňuje nastavovať notifikácie priamo v systéme

Kapacita batérie je 4300 mAh a výrobca priamo v balení pribalil rýchlonabíjačku, ktorá umožňuje dobíjanie s výkonom 33W. To znamená, že z nuly na 100% kapacity batérie sa nabije za zhruba 79 minút. Hoci už sú na trhu aj rýchlejšie možnosti nabíjania, poteší, že z nuly na 30% sa mobil nabije za 20 minút. Už teda netreba nabíjať batériu cez noc, ale cez deň. Za nevýhodu považujeme absenciu bezdrôtového nabíjania (a tiež reverzného). Prax ukazuje, že pri displeji so 60 Hz frekvenciou displeja možno dosiahnuť dva dni výdrže a nie je nutné mobil nabíjať tak často. Samozrejme dĺžka výdrže záleží od mnohých faktorov a tiež používania.

Fotozostavu tvoria štyri fotoaparáty – jeden selfie vpredu a tri vzadu. Je tu hlavný 64 MPx, ktorý robí 16 MPx snímky (používa 4 subpixely do jedného tzv. „binning“). Výbavu dopĺňajú dva 2 MPx snímače. Hoci teoreticky tu máme tri snímače, v praxi je použiteľný iba jeden – hlavný. Kvalita fotografii (hlavného snímača) je veľmi dobrá. Šum je nízky, farby sú verné, možno bez mierne zvýraznenej zelenej, a dynamický rozsah je často vynikajúci. Fotografovali sme s funkciou Auto HDR, hoci HDR sa spustilo len pri jednej scéne. Hlavný fotoaparát robí veľmi dobré fotografie a väčšina používateľov s nimi bude spokojná. Kontrast je v poriadku, hoci redukcia šumu mohla byť jemnejšia. Fotoaparát možno nastaviť na snímanie v režime vysokého rozlíšenia 64 MPx. Možno tým získať väčšie fotografie s o niečo jemnejšími detailmi. Ale rozdiely sú malé a vzhľadom ku veľkosti by sme zvolili skôr automatický režim so 16 MPx. Rozhodnutie je však na každom používateľovi.

Zaujímavý efekt pri nabíjaní („Dýchajúce svetlo“), nastaviť ich možno ľubovoľne podľa potrieb

Ďalšie dva snímače nenájdu veľké využitie. Makro a bokeh snímače s 2 MPx možno označiť len za priemerné, chýba vyššie rozlíšenie ale tiež svetelnosť, takže aj zábery budú menej použiteľné. Oba teda berieme skôr ako marketingový doplnok výrobcu, ktorým chce ukázať, že má viac ako jeden snímač. Mobil umožňuje samozrejme aj záznam videa, avšak v maximálnom rozlíšením Full HD (1080p) pri 30 fps. Používateľ má ale na výber medzi štandardným formátom h.264 pre čo najlepšiu kvalitu alebo h.265 (HEVC) pre lepšiu efektivitu ukladania. V predvolenom nastavení sa videá z hlavného fotoaparátu ukladajú pri bitrate 20 Mbps a stereom vo formáte AAC. Videá z hlavného fotoaparátu vyzerajú dobre, detaily sú vzhľadom na rozlíšenie dobré a farby vyzerajú pekne a prirodzene. Neobjavuje sa prakticky ani žiadny šum.

Oppo Reno 7 Lite je zaujímavý 5G smartfón, ktorý ponúka množstvo funkcií. Je ľahký a kompaktný (v porovnaní s veľkými 6,5“ „lopatami“), vcelku rýchlo sa nabíja a dobre fotí (ak hodnotíme hlavný snímač). V niektorých smeroch sa však nevyrovná typickému trhu na úrovni strednej triedy, kde sú aj stereo reproduktory štandardnou výbavou a častým bonusom je tiež podpora pre bezdrôtové nabíjanie (ktorá tu chýba). Oceňujeme však zvýšenú odolnosť voči vode a prachu. Za nevýhodu považujeme plastové spracovanie, hoci je kvalitné. Zaujmú praktické funkcie (ako je notifikačné LED svetlo na zadnej strane, či zadný povrch meniaci farby pod rôznym uhlom svetla). Telefón používa na svoju triedu výkonný procesor, ktorý je aj energeticky úsporný, má tiež veľmi dobrý AMOLED displej (hoci iba 60 Hz). Cena je pritom na úrovni od 270 eur, v priemere 350 eur. Páči sa nám prispôsobiteľný a plynulý systém.

Zapožičal: Oppo