Domov Recenzie Recenzia: Oppo Reno 12 FS

Recenzia: Oppo Reno 12 FS

Zdielať

Otestovali sme pomerne dobre vybavený smartfón značky Oppo. Tá sa chce presadiť v segmente mobilných telefónov, kde je pomerne veľká konkurencia.

Najnovší model sa volá Oppo Reno 12 FS 5G a prináša veľmi slušnú výbavu. Má tiež zaujímavý dizajn, 50 MPx trojitý fotoaparát a 120 Hz bezrámčekový AMOLED displej. Dostupný je v dvoch farebných vyhotoveniach, v nami testovanej zelenej farbe a tiež v oranžovej. Rozhodne oceňujeme matný povrch, ktorý nezachytáva odtlačky prstov a nečistoty.

Zadný panel má inak štandardnú výbavu: zvyčajný plochý dizajn, kde z rovnej plochy mierne vystupuje kruhový prstenec fotoaparátu. Je tu aj LED blesk. Mobil sa dobre drží v ruke, má ploché boky a jemne zaoblené rohy. Páči sa nám aj veľmi príjemná (nízka) hmotnosť 187 gramov, pričom jeho rozmery sú menšie než by sme očakávali, a to 163×76×8 mm.

Povrch zariadenia pôsobí na dotyk ako hladký plast, čo vysvetľuje nižšiu hmotnosť. Hoci plast pôsobí menej prémiovo ako hliníková a sklenená konštrukcia drahších telefónov, nemyslíme si, že je to na škodu. Kvalita konštrukcie je však zachovaná a nemáme k nej žiadne pripomienky. Cena telefónu je na úrovni 350 až 390 eur. Telefón má štandardné rozloženie ovládacích prvkov.

Tlačidlá napájania a hlasitosti napravo, na spodnej strane je šuplík pre nanoSIM karty. Všetky tri tlačidlá sú príjemné, a rozhodne oceňujeme aj rýchlu čítačku priamo v displeji, ktorá fungovala bezchybne a bola rýchla. Výrobca umožňuje odomykať mobil aj s režimom rozpoznania tváre – avšak ide o klasický 2D sken (menej bezpečný), a navyše v prítmí má svoje značné limity.

Na spodnej strane je monofónny reproduktor, USB-C port spolu s mikrofónom. Mobilu nechýba zvýšená ochrana proti vode a prachu (podľa IP64), čo považujeme za štandard. Obrazovku chráni sklo Panda Glass, ktoré sa podobá na sklo Corning Gorilla Glass, ale vyvinul ho konkurenčný výrobca.

O zobrazenie sa stará 6,67“ AMOLED panel s Full HD+ rozlíšením (2400×1080px, 20:9, 394 ppi), ktorý má v strede kruhový výrez na predný selfie fotoaparát. Panel má veľmi dobrý maximálny jas aj reprodukciu farieb. Displeju nechýba jas ani na slnku (1200 nitov) a rozhodne oceňujeme veľký a úplne plochý panel. Tí, ktorí radi sledujú na telefóne videá, budú nadšení, veľký displej je na to priam určený.

Treba dodať, že rýchly až 120 Hz panel očarí najmä hráčov. Je vhodný aj na hranie hier v rámci možností jeho výbavy, pohyb v systéme je plynulý a bezchybný. Telefón je pomerne rýchly, najmä keď si v nastaveniach používateľ vypne animácie a v časti batérie zapne funkciu extrémny výkon. V nastaveniach sú samozrejme k dispozícii ďalšie možnosti prispôsobenia displeja, ako napríklad tmavý režim, veľkosť písma alebo ochrana očí.

Z dostupných možností obnovovacej frekvencie (automaticky, 60 Hz a 120 Hz) odporúčame zvoliť automatickú zmenu podľa scén. Takto si frekvenciu mení automaticky telefón podľa situácie a tým aj šetrí energiu batérie. Počas nášho testovania sme pre čo najlepší efekt manuálne nastavili najvyššiu, 120 Hz frekvenciu. Je tu je aj režim AoD, v ktorom sa obsah zobrazí len na chvíľu po dotyku obrazovky.

O výkon sa stará procesor MediaTek Dimensity 6300. Je to tradičný zástupca strednej triedy s grafikou Mali-G57 MC2. Výbavu dopĺňa operačná pamäť 12GB a 512GB vnútorná pamäť, ktorú možno rozšíriť pomocou pamäťových kariet do kapacity 2TB. Smartfón umožňuje virtuálne rozšírenie RAM najviac na 24GB pridaním virtuálnych 12GB RAM. Čiastočne sa tak úložisko zmenší, ale nie o veľa.

S takýmto čipom strednej triedy smartfón nedosahuje horné priečky benchmarkových testov, ale každodenné úlohy zvláda bez problémov. Pri náročnom multitaskingu sme zaznamenali občasné zaseknutia animácie, čo ale hravo vyriešilo vypnutie animácií a zapnutie extrémneho výkonu (funkcie priamo v nastaveniach batérie).

Výrobca predinštaloval systém Android 14 s nadstavbou ColorOS 14. Páči sa nám, že novinka prichádza s aktuálnym operačným systémom. Výrobca sľubuje najviac 2 veľké aktualizácie a 3 roky bezpečnostných záplat. V priamom porovnaní s konkurenciou je to síce menej, ale oceňujeme, že aj stredná trieda od čínskych výrobcov ponúka viac ako jednu aktualizáciu a dve bezpečnostné záplaty.

Systém má množstvo funkcií a možností prispôsobenia, čo ocení každý. Medzi azda najzaujímavejšie patrí „File Dock“, ktorý pomôže jednoducho ukladať obrázky, text alebo súbory, ktoré potom možno jednoduchým pretiahnutím používať v rôznych aplikáciách. Napriek zaujímavej výbave nás nepotešilo množstvo predinštalovaného bloatvéru.

Väčšinu z toho možno odinštalovať alebo zakázať a hoci je to samozrejmosť väčšiny telefónov v tejto cenovej kategórii, aj tak je to nepríjemné. Konektivita ponúka výbavu top modelov. K dispozícii je najnovšia podpora pre Wi-Fi 6 (ax) a tiež Bluetooth v5.3, ktorý dopĺňa systém NFC aj navigačný GPS. Poteší tiež podpora 5G sietí, ktorú možno použiť pre všetky siete našich operátorov (Orange, Telekom, O2, 4ka).

Smartfón má jeden mono reproduktor, takže pri sledovaní videoobsahu nemožno očakávať  stereo efekty. Hoci je reprodukcia zvuku v rámci danej triedy solídna, má svoje rezervy. Reproduktor ale dokáže byť aj neuveriteľne hlasný. Kapacita batérie dosahuje 5000 mAh a umožňuje dobíjanie s výkonom 45W. Priamo v balení však nabíjačka chýba, takže používateľ musí použiť svoju, alebo si dokúpiť novú.

Oppo je jeden z mála čínskych výrobcov, ktorí na európskom trhu z balenia odstránil nabíjačku (aj puzdro z balenia), pričom mnohé iné konkurenčné značky ju stále pribaľujú. To je rozhodne škoda.

Fotozostavu tvoria tri fotoaparáty – hlavný snímač so 50 MPx s clonou f/1.8 a PDAF zaostrovaním, ktorým možno realizovať 12,5 MPx snímky (4 subpixely do jedného tzv. „binning“). Dopĺňa ho 8 MPx ultraširokouhlý snímač a 2 MPx snímač pre makro. Hlavný snímač si pri fotografovaní zachováva detaily počas dňa, možno zrealizovať skvelé zábery, najmä za denného svetla, s množstvom detailov a živými farbami.

Keď sa zotmie, stále odvádza slušnú prácu, ale je veľmi náchylný na rozmazanie a snímky môžu vyzerať mierne zrnité. Nanešťastie mu chýba optická stabilizácia obrazu. Ostatné dva snímače sú v porovnaní s hlavným výrazne slabšie. Ultraširokouhlý 8 MPx fotoaparát pokrýva 112° zorného poľa, kvalita má značné rezervy a odporúčame ho iba počas slnečných dní.

Snímkam často chýbajú detaily. Sú vhodné pre použitie na sociálnych sieťach (Facebook, Instagram), ale pri zobrazení na väčšom displeji je zrejmé, že kvalita nie je najlepšia. Tretí 2 MPx makro snímač je takpovediac do počtu, najmä pre nízke rozlíšenie, ktoré nemá veľké využitie. Vo väčšine prípadov by sme odporúčali vyhýbať sa makroobjektívu. Selfie fotoaparát s rozlíšením 32 MPx zachytáva množstvo detailov a má komplexné skrášľovacie filtre, ak ich používateľ využije.

Tieto filtre sú predvolene zapnuté, ale možno ich vypnúť priamo v nastaveniach. K dispozícii je aj veľa farebných filtrov a fotky vo výsledku vyzerajú zaujímavo. Veľmi dobre funguje aj režim portrétu. Páči sa nám aj bokeh efekt, ktorý vyzerá solídne. Hoci snímač má tendenciu rozmazanie zvýšiť nad očakávané výsledky, aj tieto nastavenia si možno prispôsobiť podľa svojich potrieb.

Nahrávanie videa cez hlavný snímač zadného fotoaparátu a taktiež cez selfie snímač umožňuje Full HD pri 30 fps, resp. 60 fps, pre utraširokouhlý zadný je maximum Full HD 1080p pri 30 fps.

Oppo Reno 12 FS je zaujímavý smartfón strednej triedy, ktorý ponúka veľmi slušnú výbavu, hoci pri kúpe treba počítať s niektorými limitmi. Medzi ne patrí dosť veľa predinštalovaných aplikácii a tiež chudobnejšie balenie z výroby. Oceňujeme veľký AMOLED displej s minimálnymi rámčekmi, na ktorý je radosť pozerať, dobrý výkon v rámci kategórie a tiež zaujímavé funkcie priamo v systéme.

Mrzí nás len pomalšie, len 45W nabíjanie. Vďaka rozumným rozmerom sa drží pohodlne v ruke, čomu napomáha aj príjemné zaoblenie. Z výsledkov fotiek sme mali zmiešané pocity a hoci hlavný snímač je dobrý vzhľadom k cene telefónu a zameraniu, ďalšie dva zadné snímače majú rezervy. Vhodný je pre selfie maniakov.