Domov Recenzie Recenzia: NVIDIA Shield Tablet K1

Recenzia: NVIDIA Shield Tablet K1

Zdielať

V posledných rokoch zaznamenali mobilné zariadenia značný nárast svojho výkonu, preto sa čoraz viac začínajú na hry využívať okrem počítačov a herných konzol aj smartfóny či tablety. Spoločnosť NVIDIA sa pred dvomi rokmi rozhodla predstaviť hernú konzolu Shield Portable, v roku 2014 uviedla Shield Tablet a koncom roka 2015 predstavila vynovený tablet s názvom NVIDIA Shield Tablet K1, ktorý v redakcii exkluzívne už dlhodobo testujeme.

NVIDIA Shield Tablet K1 01

Hoci spoločnosť tento tablet teraz prináša na trh, ide o vylepšenie jeho predchodcu. Zatiaľ čo model 2014 bol dostupný v dvoch verziách – 16 GB s Wi-Fi a 32 GB s Wi-Fi+LTE, nový model je dostupný iba vo verzii 16 GB Wi-Fi. Hlavný dôvod prečo NVIDIA stiahla pôvodný tablet bol problém s batériou. Cena aktuálneho modelu je priaznivejšia – NVIDIA Shield Tablet K1 stojí 199 eur. Nechýbajú doplnky – Smart Cover sa predáva za 39 eur a Shield Controller stojí 59 eur.

NVIDIA Shield Tablet K1 02

Plastové spracovanie tabletu je na priemernej úrovni, keďže je pevné. Po dlhšom používaní však počuť náznaky vŕzgania, toto sa časom však môže zhoršovať… Zadná strana má pogumovaný povrch príjemný na dotyk, ktorý však zachytáva odtlačky prstov. Po chvíli používania sme pozorovali povrch zašpinený od odtlačkov. Vzadu sa okrem 5 MPx fotoaparátu nachádza nápis „Shield“. Prednej strane dominuje 8“ displej, po jeho bokoch je dvojica stereo reproduktorov, ktoré hrajú vynikajúco a hlasno. To je skvelá kombinácia pre náročných používateľov, multimediálne a herné zameranie. Nad displejom je potom ešte predný 5 MPx fotoaparát a senzor okolitého osvetlenia.

NVIDIA Shield Tablet K1 03

Na pravej strane sú ovládacie tlačidlá – vypínač a regulácia hlasitosti, ktoré sú dosť zapustené a horšie sa stláčajú. Slot na pamäťovú kartu microSD má svoje miesto na pravej strane, zatiaľ čo dva otvory slúžiace ako úchytky pre Smart Cover (puzdro zo stojanom) sú naľavo. Otvory pre reproduktory sú na spodnej a hornej strane. Zvyšok výbavy – nabíjací microUSB konektor, obrazový výstup miniHDMI a 3,5 mm audio jack sú na hornej strane tabletu.

NVIDIA Shield Tablet K1 04

O zobrazovanie sa stará 8“ IPS displej s Full HD rozlíšením (1920×1200 pixelov) a pomerom strán 16:10. Oceňujeme verné podanie farieb, výborné pozorovacie uhly a minimum odleskov. Automatická regulácia jasu funguje veľmi dobre, v nočných hodinách sme si však zvykli regulovať podsvietenie manuálne, keďže sa nám zdá, že automatický jas je vyšší než je treba. Displej chválime, používateľom, ktorí chcú používať stylus, odporúčame dokúpiť vhodný doplnok – Shield stylus, ktorý výrobca predáva za 19 eur.

NVIDIA Shield Tablet K1 05

Hardvérovým základom tabletu je výkonný štvorjadrový procesor NVIDIA Tegra K1, ktorý je taktovaný na 2,2 GHz. Používa jadrá ARM Cortex A15 spolu so 192 jadrovou grafikou Kepler. Ďalšiu výbavu tvorí 2GB operačnej pamäte a 16GB vnútorná pamäť, ktorú možno rozšíriť pamäťovými kartami microSD až do kapacity 128GB. Operačný systém Android 5.0 Lollipop, ktorý bol na začiatku testovania tabletu prítomný (vtedy sme realizovali aj benchmarkové testy) dostal cez OTA (Over-The-Air) aktualizáciu na Marshmallow 6.0.

NVIDIA Shield Tablet K1 06

Najnovšia verzia operačného systému je však až na pár drobných softvérových chýb odladená a plynulá. Veríme, že NVIDIA vydá čoskoro aktualizáciu s opravou chýb. Oceňujeme prítomnosť takmer čistého Androidu bez viditeľnej nadstavby, ktorý má len mierne úpravy. Konektivita zahŕňa WiFi 802.11n s podporou v 2,4 a 5 GHz pásme, Bluetooth 4.0 LE a GPS. Integrovaná batéria má kapacitu 5300 mAh, vďaka nej možno hrať 3-4 hodiny náročnejšie hry, záleží však podľa toho ako hra zaťaží tablet. Testovali sme aj výdrž pri sledovaní Full HD videa z pamäťovej karty – za cca dve hodiny ubudlo asi 25% kapacity batérie čo v prepočte znamená, že tablet zvládne prehrávať 9-10 hodín Full HD videa.

NVIDIA Shield Tablet K1 07

NVIDIA vie pre koho je tablet určený, keďže sú všetky nami testované hry rýchle a plynulé, žiadny problém sme nezaznamenali. Keď k tomu pripočítame kvalitný displej a veľmi dobrý stereo zvuk, je priam radosť hrať na tablete hry. Pre ešte pohodlnejšie hranie hier je dostupný aj doplnok – Shield Controller (teda game pad), ktorý spolu s tabletom testujeme. Výrobca v Androide používa pôvodný launcher od Google, my sme počas testovania siahli po obľúbenom Nova launcheri. Hráči ocenia prítomnosť pridaných aplikácii a hier určených pre tento tablet.

NVIDIA Shield Tablet K1 08

Záujemcov, ktorí budú chcieť hrať na väčšom displeji, poteší fakt, že NVIDIA pridala do tabletu miniHDMI port, vďaka ktorému možno pripojiť externý monitor. Nie však iba s Full HD rozlíšením – tablet na výstupe podporuje maximálne rozlíšenie 4K pri 60 fps. Hráč, ktorý má tablet pripojený na externý monitor, potom môže pripojiť gamepad (oficiálne nazývaný „Shield Controller“) a hrať Androidové hry na veľkej obrazovke.

NVIDIA Shield Tablet K1 09

Dizajn a rozloženie tlačidiel na gamepade vyhovuje a vďaka nemu možno zažiť hranie hier na inom leveli. Gamepad dobre padne do ruky, na spodnej strane má ergonomické miesta na prsty. Batéria v ňom sa nabíja cez USB port a dosahuje veľmi dobrú výdrž. Výrobca udáva 40 hodín a my môžeme potvrdiť, že sme túto hodnotu aj počas nášho testu reálne dosiahli.

NVIDIA Shield Tablet K1 15

Ďalšia funkcionalita, ktorá rozširuje možnosti hrania hier na tablete, je GeForce Now. Ide o službu, ktorá umožňuje streamovanie 50 najobľúbenejších hier, pričom je možné zakúpiť si aj ďalšie hry. Medzi výhody patrí možnosť streamovania na známej stránke Twitch.tv, dokonca aj s videom z predného fotoaparátu, streamovanie hier z počítača do tabletu, prípadne zapojenie tabletu do televízie cez miniHDMI kábel, čím vznikne z tohto tabletu herná konzola podporujúca aj 4K rozlíšenie.

NVIDIA Shield Tablet K1 17

V prípade, ak používateľ vlastní Shield Android TV, má možnosť začať hrať na tejto konzole a v hraní pokračovať na tablete. Prihlasovanie do účtu Shield TV je možné pod tým istým e-mailom, pričom sú medzi oboma zariadeniami zdieľané aj zakúpené hry. GeForce Now ale vyžaduje predplatné a to 9,99 eur mesačne, pričom prvé tri mesiace sú zadarmo pri zakúpení ktoréhokoľvek z týchto dvoch zariadení.

NVIDIA Shield Tablet K1 18

Praktický doplnok Smart Cover ochráni displej tabletu a umožní náklon vo viacerých smeroch. Poslúži tak aj ako stojan v prípade sledovania videí, jeho zatvorením displej tabletu zhasne alebo naopak otvorením sa displej rozsvieti. Puzdro umožňuje postaviť tablet do určitého uhlu a ovládať hry na gamepade čím sa hranie stane pohodlnejším. K dispozícii sú aj ďalšie doplnky – Shield stylus a nabíjačka. Tablet sa totiž predáva samostatne – bez nabíjačky, aj bez prepojovacieho microUSB-USB káblu.

NVIDIA Shield Tablet K1 19

NVIDIA Shield Tablet K1 testujeme dlhodobo (viac ako tri mesiace) a naše pocity sú veľmi pozitívne. Výkonný hardvér, kvalitné spracovanie, fantastický displej či stereo reproduktory sú silné stránky tabletu. Potešia doplnky od výrobcu, vďaka čomu sa dá používanie tabletu a hranie vylepšiť. Škoda len základného balenia tabletu. Kapacita batérie mohla byť vyššia (ideálne 7000 – 8000 mAh) vďaka čomu by aj výdrž mohla byť lepšia.

NVIDIA Shield Tablet K1 20

Operačný systém v najnovšej verzii vítame, plynulosť je veľmi dobrá a sme radi, že výrobca dodržal to, čo sľúbil – do vianočných sviatkov (v roku 2015) vydať Android 6.0 Marsmallow. Kto hľadá v cenovej kategórii cca 200 eur konkurenta s podobnými parametrami a funkciami, ťažko ho nájde. Shield Tablet K1 je vynikajúci tablet, ktorý vďaka zameraniu na výkon splní všetky činnosti, ktoré od neho očakávajú nároční používatelia.


Parametre a špecifikácie:

Chipset: NVIDIA Tegra K1
Procesor: štvoradrový, 2,2 GHz
Grafika: NVIDIA Kepler
Pamäť: 2 GB RAM + 16 GB ROM + microSD karta (do 128 GB)
Operačný systém: Android 6.0 Marsmallow
Displej: 8“, IPS, 1920×1200 pixelov, pomer strán 16:10
Fotoaparát: zadný – 5 MPx, predný – 8 MPx
Rozmery: 221×126×9,2 mm
Hmotnosť: 390 gramov
Batéria: Li-Pol, 5300 mAh
Frekvencie: nemá
Globálny prenos dát: nemá
Lokálny prenos dát: Wi-Fi (802.11 a/b/g/n), Bluetooth 4.0 LE, microUSB
Hudba: MP3 prehrávač, 3,5 mm jack
Formát SIM: nemá
Ostatné: GPS, akcelerometer

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Výkonný hardvér
+ Elegantný dizajn
+ Kvalitný IPS displej
+ Rýchly a plynulý OS
+ Rozmery a hmotnosť
+ Veľmi dobrá cena
+ Užitočné doplnky
+ Funkcie a výbava

Mínusy
– Horšie konštruknčé spracovanie
– Niekoľko drobných softvérových chýb
– Nižšia kapacita batérie (5300 mAh)

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

( nie je k dispozícii )

Výsledky benchmarkových testov:

NVIDIA Shield Tablet K1 3D Mark 01
NVIDIA Shield Tablet K1 3D Mark 02NVIDIA Shield Tablet K1 3D Mark 03
NVIDIA Shield Tablet K1 3D Mark 04NVIDIA Shield Tablet K1 3D Mark 05
NVIDIA Shield Tablet K1 AnTuTu Benchmark 01NVIDIA Shield Tablet K1 AnTuTu Benchmark 02
NVIDIA Shield Tablet K1 AnTuTu Benchmark 03NVIDIA Shield Tablet K1 AnTuTu Benchmark 04
NVIDIA Shield Tablet K1 Vellamo 01NVIDIA Shield Tablet K1 Vellamo 02
NVIDIA Shield Tablet K1 Vellamo 03NVIDIA Shield Tablet K1 Vellamo 04
NVIDIA Shield Tablet K1 Geekbench 01NVIDIA Shield Tablet K1 Geekbench 02
NVIDIA Shield Tablet K1 Geekbench 03NVIDIA Shield Tablet K1 Geekbench 04
NVIDIA Shield Tablet K1 CF Benchmark 01NVIDIA Shield Tablet K1 CF Benchmark 02
NVIDIA Shield Tablet K1 CPU-ZNVIDIA Shield Tablet K1 Quadrant

Zapožičal: NVIDIA

Ďalšie odborné recenzie na tablet Nvidia Shield Tablet K1 nájdete na Recenzie.SME.sk

2 komentárov

  1. Chcela by som sa opýtať , či sa dá tablet nabiť aj pomocou normálnej usb nabíjačky ( od telefónu napr.) a , že keď áno , ta kči to nenabíja pomalšie

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno