Domov Novinky Recenzia: Niceboy Vega X Pro

Recenzia: Niceboy Vega X Pro

Zdielať

Outdoorové kamery patria do výbavy cestovateľov a najmä milovníkov dobrodružstiev. Medzi ich azda najdôležitejšie parametre patrí kvalita spracovania, funkcie a najmä kvalita video záznamu. Vega X Pro od značky Niceboy môže používateľovi ponúknuť až 4K Ultra HD rozlíšenie.

Medzi ďalšie podstatné vlastnosti kamier patrí množstvo funkcií, jednoduché ovládanie a kompaktné rozmery. Keďže outdoorové kamery sú vodeodolné, vďaka tomu sú zábery z nich často zaujímavé. Doteraz bolo nutné kameru vložiť do vodotesného puzdra. O napájanie testovaného modelu sa stará 1350 mAh Li-Ion vymeniteľná batéria. Výrobcu však kritizujeme za použitie starého microUSB konektora na nabíjanie.

Začiatok éry outdoorových kamier začala spoločnosť GoPro, ktorá je doteraz v tejto kategórii lídrom. Ostatní výrobcovia sa snažia zaujať bohatým príslušenstvom priamo v balení. Hoci testovaný model má čiernu farbu povrchu, doplnenú logom a objektívom, zaraďuje sa medzi tradičné modely s minimalistickými výstrelkami,  vhodné pre mužov aj ženy. Plastové spracovanie je dobré a nemáme k nemu pripomienky. Nás však zaujal 1,4“ displej na prednej strane, na ktorom môže používateľ vidieť, čo nahráva (ideálna funkcia najmä vtedy, ak nahráva sám seba).

Outdoorová kamera vytvára video v 4K Ultra HD rozlíšení pri 60 fps, pričom umožňuje 8-násobné spomalenie videa (z bežného 30 fps umožní nahratie spomaleného 240 fps záznamu). Pri nastavení kvality videa treba dbať, aby pamäťová karta bola dostatočne rýchla – pri 4K 60 fps ide o dátový tok 15 MB/s. Hoci je samotná kamera odolná voči vode do hĺbky 12 metrov, dodávané puzdro zvyšuje odolnosť do 30 metrov. Vďaka tomu je kamera ideálna na kúpalisko, či k moru, kde sa dá použiť na záznam videa pod vodnou hladinou. Pomocou úchytov ju možno upevniť na bicykel či prilbu a použiť aj na cyklovýlete. Pre lepšie video je prítomný stabilizačný mechanizmus aby obmedzil roztrasený či rozmazaný obraz.

Medzi funkciami je tiež Wi-Fi pripojenie, pomocou ktorého možno jednoducho prenášať fotografie do počítača alebo publikovať ich priamo na sociálne siete. Video obsah možno zobraziť na monitore či telke pomocou microHDMI portu. Pri zázname možno použiť už spomenuté spomalenie videa (Slow Motion), alebo Time Lapse. V druhom prípade ide o časozberné video, ktoré zas záznam zrýchli. Obraz zaznamenáva CMOS snímač od Sony, ktorý umožňuje realizovať aj fotografie v rozlíšení 20 MPx. Fotografie sú vo formáte JPG a videá vo formáte MOV. Kamera podporuje pamäťové karty s formátom microSD, microSDHC, microSDXC do kapacity 128GB vo formáte FAT32.

Oceňujeme jednoduché a intuitívne ovládanie kamery. Slúži na to 2“ dotykový displej, na ktorom možno zvoliť nastavenia a režimy nahrávania. Za problém považujeme, že kamera nemá žiadne fyzické tlačidlá, čo znemožňuje ovládanie pod vodou. Jediným riešením ako ju možno ovládať fyzickými tlačidlami je pomocou diaľkového ovládača s dosahom 2 metre, ktorý má používateľ na ruke ako náramok. Ovládač však štandardne nie je v balení kamery a používateľ si ho musí samostatne dokúpiť.

Zapožičal: Niceboy