Otestovali sme disk M.2 SSD Kioxia Exceria Plus s novou generáciou zbernice NVMe v1.3 pre najnovšiu platformu AMD Ryzen 3. generácie. Čo prináša?
Pre používateľov, ktorí nesledujú všetky novinky v oblasti počítačového hardvéru, môže byť meno Kioxia neznáme. V skutočnosti nejde o nového výrobcu. V roku 2018 sa spoločnosť Toshiba Memory Corporation oddelila od materskej firmy Toshiba, v marci 2019 sa stala 100% dcérskou spoločnosťou spoločnosti Toshiba Memory Holdings Corporation a v októbri 2019 bola premenovaná na Kioxia. Názov bol vytvorený kombináciou japonského slova „kioku“, ktoré sa prekladá ako „pamäť“ a gréckeho „axia“, čo znamená „hodnota“. Spoločnosť si väčšinu komponentov pre svoje výrobky vyrába sama.
Testovaný model je pritom vlajková loď, no balenie disku je štandardné. V balení nie sú žiadne bonusy, iba samotný disk a dokumentácia. Ide pritom o typický M.2 SSD v prevedení 2280 s rozhraním PCI Express 3.0 x4. Na rozdiel od niektorých špičkových herných modelov nie je k dispozícii žiadny ďalší chladič. Vpredu je nálepka s názvom modelu, pod ktorou sú štyri flash čipy Toshiba. Ďalej je tu radič – tiež Toshiba a čip medzipamäte DRAM, ktorý vyrába Samsung. Na zadnej strane je ďalší podobný modul DRAM a úplne rovnaké štyri flash čipy Toshiba. Sú pokryté štítkom s technickými informáciami.
Disk je úplne štandardný v tvare a hrúbke, takže sa bez problémov zmestí do každého ultrabooku, alebo počítača. Jediným problémom, ktorý treba spomenúť, je zahrievanie. Disky sú k dispozícii s kapacitou 500GB, 1TB a 2TB. Majú 96-vrstvové flash čipy 3D NAND TLC BiCS od spoločnosti Toshiba. Disk používa osemkanálový radič Toshiba TC58NC1201GST-00-BB, pamäť DRAM Samsung DDR4-266 MHz, každý s kapacitou 4GB. Pri testovanom 1TB modeli je MTBF (stredný čas medzi poruchami) 1,5 milióna hodín a TBW (celkový zapísaný bajt) 400TB. Výrobca poskytuje na svoje disky 5-ročnú záruku.
Spoločnosť deklaruje rýchlosť čítania a zápisu do 3400 MB/s. Maximálnu rýchlosť však, celkom logicky, dosahuje pomocou ukladania do vyrovnávacej pamäte SLC. Len čo sa naplní, rýchlosť sa výrazne zníži. Rozhodli sme sa však disk preveriť v reálnych testoch. Ako ukázali syntetické testy, disk dosahuje uvedené hodnoty. Merania CrystalDiskMark preukázali rýchlosť čítania 3455 MB/s, resp. zápisu 3120 MB/s. Test AIDA64 ukazuje, že pri presune veľkého objemu dát, ktorý predstavuje 40GB a presiahne SLC cache, to znamená zníženie rýchlostí. Hoci dlhodobý priemer pri veľkých presunoch súborov si drží na 1200 MB/s, neklesne pod 920 MB/s.
Merali sme takisto prevádzkové teploty. Bez zaťaženia bola teplota 30 °C, pri bežnej prevádzke bola na úrovni 57 °C. Pri dlhodobom zaťažení v testoch teplota vystúpila na maximum 70 °C a kvôli absencii chladiču sa objavilo obmedzovanie výkonu a nižšie rýchlosti čítania a zápisu. Výrobca ponúka tiež softvér na správu disku – Kioxia SSD Utility. Funkčnosť je zhruba rovnaká ako v iných podobných aplikáciách: zobrazuje všetky aktuálne informácie o disku, zostávajúcu voľnú pamäť, zostávajúcu životnosť. Je tu zabudovaný test výkonu, schopnosť zálohovať disk, či aktualizácia firmvéru.
Kioxia Exceria Plus ponúka za cenu 160 eur veľmi zaujímavú a solídnu výbavu. Medzi jej prednosti patrí vysoká rýchlosť aj prehľadný softvér. Disk je vhodný pre hráčov a nadšencov, ale taktiež na prácu, keďže v porovnaní s bežnými M.2 NVMe diskami poskytne trikrát vyššiu rýchlosť. Iste, v porovnaní s diskami pre PCIe 4.0 so zbernicou zaostáva, tie ponúknu rýchlosti 4400/5000 MB/s. Používatelia, ktorí neplánujú upgrade na PCIe 4.0 môžu siahnuť po testovanom disku Kioxia Exceria Plus, ktorý určite stojí za zváženie.
Zapožičal: Kioxia