Domov Recenzie Recenzia: Honor 200

Recenzia: Honor 200

Zdielať

Otestovali sme zástupcu strednej triedy smartfónov – model Honor 200.

Medzi jeho zaujímavé črty patrí nielen veľký displej, ale zameranie najmä na fotografiu, najmä portréty na profesionálnej úrovni. Prekvapením je, že v balení chýba nabíjačka, puzdro v balení nechýbalo. Okrem telefónu je tu len kábel USB-A na USB-C, ktorý slúži na nabíjanie a prenos dát. Telefón má podobný dizajn ako predchodca. Má 6,7“ displej s hmotnosťou 187 gramov.

Vzhľadom ku strednej triede ponúka solídnu konštrukciu. Zaoblený rám je príjemný, a v ruke sa príjemne drží počas celého dňa. Testovaný model bol v zelenej farbe, ktorá vyzerá na prvý pohľad efektne a pútavo. Výrobca ju nazýva Emerald Green. Okrem toho, že má vystupujúci fotoaparát, je veľmi tenký. Na zadnej strane sú fotoaparáty umiestnené v ľavom hornom rohu a majú oválny tvar. Prepracovaný moderný dizajn, ktorý sa blíži k úrovni vlajkových lodí sa nám páči.

Displej je zakrivený do strán a zlepšuje celkové držanie, zároveň pôsobí príjemnejšie. Zakrivenia na zadnom a prednom paneli vyzerajú identicky a plynule prechádzajú do tenkého bočného rámu. Displej má tiež zakrivené boky a extrémne tenké rámčeky. Za nevýhodu považujeme časté nechcené dotyky kraja displeja, ale to je, žiaľ, nevýhoda všetkých zakrivených displejov. V spodnej časti je USB-C konektor spolu s mriežkou reproduktora a šachtou na SIM kartu, na hornom konci rámu sa nachádza infračervený port a druhý mikrofón.

Tlačidlo napájania a kolíska hlasitosti sú umiestnené na pravej strane a obe sú v dosahu palca. Sú pohodlné a veľmi dobre umiestnené. Čítačka odtlačkov prstov pod displejom je podľa nás umiestnená nižšie, dosť blízko spodného okraja displeja a ocenili by sme ju vyššie. Potešila ale presnosť a rýchlosť odomykania. O zobrazenie sa stará 6,7“ veľký OLED displej s rozlíšením 2664×1200 pixelov a obnovovacou frekvenciou 120 Hz.

Chválime výborné podanie farieb, ktoré sú na úrovni vlajkovej lode. Presnosť farieb nie je v predvolenom farebnom režime „Vivid“ najlepšia, odporúčame ju prepnúť na predvoľbu „Prirodzené farby“, ktorá používateľom ponúka oveľa lepšie zobrazenie. Ku kvalite displeja nemáme výhrady a je priam radosť sa naň pozerať. Ďalšie možnosti prispôsobenia možno zmeniť v nastaveniach podľa preferencie (na studenú, teplú).

Takisto sa dá prispôsobiť si obnovovaciu frekvenciu. Na výber sú: „Dynamický“ (telefón si manažuje frekvenciu), alebo možnosť nastaviť si 120 Hz alebo 60 Hz. Je vhodný aj na hranie hier, nakoľko pohyb v systéme je plynulý a bezchybný. Telefón je pomerne rýchly, najmä keď si v nastaveniach používateľ vypne animácie a v časti batérie zapne funkciu extrémny výkon. Je tu možnosť aj režim AoD, ktorý možno personalizovať podľa chuti.

V nastaveniach sú samozrejme k dispozícii ďalšie možnosti prispôsobenia displeja, ako napríklad tmavý režim, veľkosť písma alebo ochrana očí. Počas nášho testovania sme ale pre čo najlepší efekt manuálne nastavili najvyššiu, 120 Hz frekvenciu. K dispozícii je množstvo nastavení a vhodných animácií. Maximálny jas dosahuje 4000 nitov, čo znamená, že používanie displeja na priamom slnku nie je problém. Panel má tiež certifikáciu bez blikania.

Hardvérovým základom je procesor Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3, doplnený o 12GB RAM a vnútornú pamäť 512GB, ktorú nemožno rozšíriť pamäťovými kartami. Telefón umožňuje aj virtuálne rozšírenie RAM najviac na 24GB pridaním virtuálnych 12GB RAM. Možnosť odporúčame používateľom, ktorí majú na pozadí spustené množstvo aplikácií. Použitý SoC znamená veľmi dobrý výkon pri úlohách náročných na procesor aj grafiku.

Zariadenie používa Android 14 s nadstavbou Magic UI 8.0 od Huawei. K dispozícii je kompletná softvérová podpora Google aplikácií. Výrobca sľubuje 4 hlavné aktualizácie operačného systému a 5 rokov bezpečnostných záplat, takže softvérová budúcnosť nie je zlá. Hoci je prostredie plynulé a rýchle, sú aj tu predinštalované duplicitné aplikácie voči tradičným Google aplikáciám, tzv. bloatware. Oceňujeme, že mnohé z nich možno zakázať, ale nedajú sa žiaľ odinštalovať.

Rýchlosť a plynulosť je veľmi dobrá a počas testovania sme nezaznamenali žiadne problémy. Poteší podpora 5G sietí, možno ju použiť pre všetky siete našich operátorov (Orange, Telekom, O2, 4ka). Smartfón má 5200 mAh batériu a jej výdrž na jedno nabitie hodnotíme ako veľmi dobrú. Počas náročných dní sme dokázali na jedno nabitie dosiahnuť až 11 hodín SOT (teda screen on time – počet hodín zapnutého displeja) pri fixnom nastavení 120 Hz panelu v polovičnej úrovni jasu displeja.

Keďže v balení nie je nabíjačka, nemohli sme v  otestovať rýchlosť nabíjania. Je tu ale podpora najviac pre 100W nabíjanie a potreba dokúpenia si kompatibilnej nabíjačky. Prípadne môže používateľ použiť svoju staršiu. Telefón je vybavený technológiami 5G, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3 a NFC. Ponúka aj štandardnú kvalitu hovorov a pripojenie Wi-Fi je stabilné. Sú tu aj navigačné technológie GPS a GLONASS, Beidou (BDS) a Galileo.

Telefón je vybavený dvomi reproduktormi, aj technológiou Dolby Atmos, avšak jeho kvalita je skôr priemerná. Nevybočuje zo štandardov dneška, a hoci je reproduktor hlasný, basy absentujú a stredy sú zastúpenie menej. Piesne znejú plocho bez basov, pri vyšších hlasitostiach badať aj isté skreslenie. Na dlhodobejšie počúvanie, ale najmä pre audiofilov odporúčame siahnuť po slúchadlách alebo externých reproduktoroch.

Detailný pohľad na fotoaparáty smartfónu Honor 200

Hlavný fotoaparát ponúka 50 MPx snímač s clonou f/2.0, pričom kvalita fotiek je veľmi dobrá. Farby sú verné a ostré, za dobrého svetla nemáme žiadne výčitky. Hoci sme si všimli, že spustenie aplikácie fotoaparátu po ťuknutí trvá približne sekundu. Pri fotkách má senzor tendenciu v predvolenom nastavení zvyšovať kontrast. Portrétny režim je miestom, kde telefón skutočne žiari.

Používatelia môžu cyklicky prechádzať cez režimy portrétu Harcourt s možnosťami živého, farebného a klasického. Žiaľ, výber umeleckého štýlu je k dispozícii len na zadnom fotoaparáte. Selfie so svojimi filtrami sú exkluzívne pre Honor 200 Pro. A aby toho nebolo málo, fotoaparáty ponúkajú kombináciu optickej a elektronickej stabilizácie obrazu, čo je príjemné. K dispozícii je tiež možnosť videa v 4K rozlíšení pri 30 fps, resp. Full HD pri 60 fps.

Honor 200 je zaujímavý smartfón strednej triedy, ktorý ponúka veľmi solídnu výbavu, hoci pri kúpe treba počítať s niektorými limitmi. Medzi ne patrí chudobné balenie, lacno pôsobiace hrany, horšia reprodukcia zvuku, ako aj absencia zvýšenej odolnosti. Poteší podpora rýchleho nabíjania, ale s nutnosťou dokúpenia si rýchlonabíjačky. Najviac sa nám páči dizajn telefónu, ktorý svojimi príjemnými a zaoblenými rámami pôsobí už na prvý pohľad elegantne, moderne a veľmi dobre sa ovláda.

Vďaka nízkej hmotnosti sa drží pohodlne v ruke a telefón disponuje výborným OLED displejom. Výdrž batérie na jedno nabitie je hlavnou prednosťou telefónu, vďaka čomu sa nám aj pri náročných úlohách podarilo dosiahnuť úctyhodných 11 hodín zapnutého displeja (SOT) pri fixne nastavenej 120 Hz obnovovacej frekvencii. Čerešničkou na torte je však zaujímavá smaragdovo zelená farba, ktorá je odlišná od tradičných farieb a pôsobí už na prvý pohľad elegantne a zaujímavo. Cena modelu je na úrovni 490 až 510 eur.