Domov Recenzie Recenzia: Google Pixel 9

Recenzia: Google Pixel 9

Zdielať

Google začína oficiálne ponúkať sériu telefónov Pixel 9 na Slovensku. Otestovali sme najlacnejší z nich – Pixel 9.

V portfóliu sú celkovo tri smartfóny – nami testovaný Pixel 9, potom Pixel 9 Pro a väčší a najviac vybavený Pixel 9 Pro XL. Nový mobil kombinuje slušný hardvér, modely umelej inteligencie Gemini a operačný systém Android 14. Poteší rovnaký hlavný a ultraširokouhlý fotoaparát ako pri modeloch Pro.

Nový Pixel 9 už nie je taký malý ako jeho predchodca Pixel 8, ktorý bol jednou z najpopulárnejších možností v kompaktnom segmente. Dostal väčší, 6,3“ OLED displej s rozlíšením Full HD+ a 120 Hz obnovovacou frekvenciou s 30% nárastom jasu. Zmenil sa aj dizajn s dvoma plochými panelmi Gorilla Glass Victus 2, plochým hliníkovým rámom a výraznejším, ale menším pruhom fotoaparátu s jasnými okrajmi. Pôsobí síce viac ako iPhone, ale stále je to Pixel, a to ľahko rozpoznateľný. A ako obvykle má stále stupeň krytia IP68.

Smartfón je zbalený v recyklovanej papierovej škatuli. Vo vnútri je samotný telefón, kábel USB-C a nástroj na vysunutie SIM karty. A to je všetko. V rámci testovania sme obdržali extra puzdro, ktoré chráni smartfón, aby sa nepoškodil, predáva sa samostatne. Podľa rozmerov patrí skôr medzi štandardné (nie kompaktné), hoci 153×72×9 mm sú stále veľmi dobré parametre na menší mobil. Jeho hmotnosť je 198 gramov.

Zadná strana je lesklá a veľmi ľahko zachytáva odtlačky prstov a nečistoty. Pri zelenej farbe ich našťastie nevidieť tak výrazne ako bežne na tmavších, napríklad čiernych povrchoch. Hliníkový rám je na modeli matný, s drobným zaoblením na okraji pre hladší prechod smerom k skleneným panelom.

Originálne puzdro od Googlu za 40 eur, ktoré je v predaji v šiestich rôznych farbách na telefón dokonale prilieha, najmä v okolí lišty fotoaparátu. Je z mäkkého silikónu, je príjemné, ale zväčšuje tento už aj tak diskutabilne kompaktný telefón a zvyšuje aj jeho hmotnosť. Puzdro je však mimoriadne praktické, najmä počas ciest, keď je smartfón chránený pred poškodením.

Lišta fotoaparátu je hrubá s plochým kovovým rámom, je v nej umiestnený LED blesk. V sklenenej časti sú dva fotoaparáty. Predná strana má rovnomerné tenké rámčeky okolo displeja a v strede malú dieru pre selfie fotoaparát. Nad displejom je slúchadlo, ktoré zároveň slúži ako reproduktor. Zaoblenie na stranách je príjemné, vďaka čomu sa mobil veľmi dobre drží v ruke.

Pod displejom je nový ultrazvukový skener odtlačkov prstov od spoločnosti Qualcomm, funguje neuveriteľne rýchlo a spoľahlivo. Neprekážajú mu ani mokré prsty, pre odomknutie stačí prst priložiť nakrátko a mobil sa hneď odomkne. Oceňujeme odomykanie tvárou, ktoré funguje bezchybne a problém mu robí tradične iba prítmie a noc. Ide o 2D, ktoré nedisponuje ToF snímačom.

V spodnej časti je USB-C konektor spolu s mriežkou reproduktora, šachtou na SIM kartu a mikrofónom. Na hornej strane je druhý mikrofón. Tlačidlá napájania a hlasitosti sú umiestnené na pravej strane, avšak pozor, v zmenenom poradí ako je tradične. Zatiaľ čo vypínač očakávame v strede a nad ním dvojtlačidlo hlasitosti, Pixel tu má iné umiestnenie.

Vypínacie tlačidlo je hore a pod ním je ovládanie hlasitosti. V praxi sa nám teda, najmä zo začiatku bežne stalo, že sme namiesto vypnutia alebo zapnutia displeja zmenili úroveň hlasitosti. Hoci sú tlačidlá v dosahu palca, pohodlné a veľmi dobre umiestnené, mrzí nás vymenené poradie, ktoré spôsobuje chaos pri ovládaní a vyžaduje čas, kým si naň používateľ zvykne.

Šuplík na nanoSIM kartu nepodporuje pamäťové karty a vnútornú pamäť nemožno rozšíriť. Slot podporuje iba jednu fyzickú SIM kartu, hoci smartfón podporuje dual SIM funkcionalitu. Je to už tradičná kombinácia jednej fyzickej nanoSIM karty a eSIM karty. Možno mať uložených viac eSIM kariet, avšak naraz môžu byť aktívne maximálne dve (SIM+eSIM alebo eSIM+eSIM).

O zobrazenie sa stará 6,3“ OLED panel s rozlíšením 2424×1280 pixelov, ktorý má v strede výrez na predný selfie fotoaparát. Pomer strán displeja je 20:9 s hustotou 422 ppi. Panel má vynikajúci maximálny jas – 2700 nitov pri peaku a 1800 nitov v režime HBM (režim vysokého jasu), napríklad vonku a pod ostrým slnečným svetlom.

Displej nedisponuje adaptívnou obnovovacou frekvenciou, čo znamená, že využíva pevne nastavené frekvencie 120 Hz alebo 60 Hz. V ponuke nastavení je možnosť aktivovať funkciu „Plynulý obraz“, ktorý aktivuje maximálnu frekvenciu 120 Hz, v predvolenom nastavení je vypnutý. So zapnutou funkciou plynulého obrazu je hranie hier, ako aj celková svižnosť systému viditeľne lepšia.

Funkcie umelej inteligencie Gemini v praxi

Hoci LTPO chýba, telefón pri nečinnosti klesne na 60 Hz pri statickom obsahu a tým šetrí batériu. Pri arkádových a 3D tituloch, v prehliadačoch a sociálnych aplikáciách, ktoré zobrazujú pohyblivý obsah, funguje pri 120 Hz. S vypnutou funkciou plynulého obrazu je obnovovacia frekvencia konštantných 60 Hz.

Kvalita panelu je fantastická, obsah je výborne čitateľný. Počas sledovania multimédií zo streamovacích platforiem, ktoré sme testovali, bol obraz výborný. Navyše doplnený o HDR10 a HDR10+. Vďaka kvalitným stereo reproduktorom bola radosť sledovať akékoľvek video. V priamom porovnaní s iPhonom 13 Pro bola hlasitosť aj reprodukcia modelu Pixel 9 výrazne lepšia, hlasnejšia a tiež kvalitnejšia.

S displejom aj zobrazením farieb sme boli mimoriadne spokojní a nemáme k nemu výčitky. Tí, ktorí radi sledujú na telefóne videá, budú nadšení, veľký displej je na to priam určený. Hoci treba dodať, že rýchly 120 Hz panel je vhodný aj na hranie hier a pohyb v systéme je veľmi plynulý a bezchybný. Bezchybne funguje aj s Nova launcherom, ktorý sme používali predvolene počas dlhodobého používania telefónu.

Podporovaný je aj štandard Google Ultra HDR na zobrazovanie zvýšeného jasu na fotografiách s metadátami. A to tak pre vlastné snímky telefónu Pixel v aplikácii Fotky, ako aj pre fotografie iných kompatibilných telefónov online v prehliadačoch alebo na sociálnych sieťach.

Funkcie umelej inteligencie Gemini v praxi

Telefón používa najnovší čip Google Tensor G4. Výbavu dopĺňa 12GB RAM a 128GB vnútorná pamäť, pričom štandard úložiska zodpovedá UFS 3.1. Rýchlosti čítania a zápisu sú rýchle, prenosy fotografií aj multimédií sú tak medzi mobilom a počítačom bezproblémové. GPU zostáva rovnaký ako v Tensore G3 – Mali-G715 MC7 – ale má vyšší takt na 940 Hz, oproti 890 Hz.

Rýchlosť a plynulosť systému sú veľmi dobré a počas nášho testovania sme nezaznamenali žiadne problémy. Vyskúšali sme taktiež klasický záťažový test, keď máme naraz spustené desiatky appiek a otvorené desiatky kariet, pričom medzi nimi prepíname. Veľká pamäť sa podpisuje pod fakt, že sa nám na pozadí aplikácie nezatvárali.

Pokiaľ ide o konektivitu, tá uspokojí väčšinu používateľov. Je tu najnovší systém Wi-Fi 6e/7 (802.11ax, be) a tiež Bluetooth v5.3. K dispozícii sú tiež navigačné technológie GPS a GLONASS, Beidou (BDS) a Galileo. Poteší tiež podpora pre 5G, čo možno využiť vo všetkých sieťach našich operátorov (Orange, Telekom, O2, 4ka). Rýchlosť a plynulosť je veľmi dobrá a počas testovania sme nezaznamenali žiadne problémy.

Keďže telefón Pixel 9 prišiel na trh pred uvedením systému Android 15, dodáva sa s operačným systémom Android 14 už v základnej výbave. Ide o čistú verziu operačného systému, ktorá obsahuje novú umelú inteligenciu Gemini. Google sľubuje 7 rokov softvérovej podpory (pre hlavné aktualizácie systému aj všetky bezpečnostné záplaty).

Funkcie umelej inteligencie Gemini v praxi

Umelá inteligencia Gemini hrá v telefónoch dôležitú úlohu. Chatbota sa možno opýtať na množstvo vecí, dokonca s ním možno viesť celé rozhovory. Na základe fotografie obsahu chladničky používateľovi môže dať nápady, čo uvariť, zatiaľ čo Magic Editor dokáže z fotografií odstrániť rušivé prvky a dokonca vygenerovať celú scenériu na fotografii.

Takisto možno chatbota požiadať o pripravený text na vloženie do e-mailov, zhrnutie e-mailov alebo iných textov a ďalšie. Dokáže tiež počúvať hovory a vytvoriť z nich zhrnutie konverzácie (druhá strana by o tom mala byť informovaná). Ak je teda hovor dôležitý a nabitý informáciami, bude si môcť používateľ všetko zapamätať, napríklad dátumy, hodiny, stretnutia, plány atď.

Aplikácia Fotoaparát obsahuje niekoľko šikovných trikov s umelou inteligenciou, ako napríklad  „Pridať ma“. Ak je fotograf v skupine, môže sa prostredníctvom funkcie pridať do skupinovej fotografie. Využitie je jednoduché. Používateľ realizuje jeden záber skupiny ľudí a jeden samostatný záber seba samého, a umelá inteligencia ich spojí. K dispozícii je aj funkcia „Best Take“, v ktorej možno nahradiť tváre/objekty ich lepšou verziou.

Smartfón má 4700 mAh kapacitu batériu. Výdrž na jedno nabitie hodnotíme ako veľmi dobrú, podarilo sa nám dosiahnuť 8 a pol hodiny SOT (screen on time – počet hodín zapnutého displeja). Pixel 9 podporuje nabíjanie s výkonom 27W, čo nie je veľa a za mnohými lacnejšími konkurentami zaostáva. V balení nabíjačka nie je, používateľ musí siahnuť po svojej, alebo si ju dokúpiť. Pri použití 45W nabíjačky sme mobil nabili z 10% na 60% za zhruba 35 minút, ale s postupným nárastom percent nabitia sa nabíjanie spomaľovalo.

Detailný pohľad na fotoaparáty smartfónu Google Pixel 9

Doménou telefónu sú fotoaparáty. Primárny širokouhlý 50 MPx so svetelnosťou f/1.7 v skutočnosti vytvára 12,5 MPx snímky pomocou tzv. pixel binning (funkcia, ktorá kombinuje údaje zo štyroch pixelov do jedného). Hlavný fotoaparát zhotovuje vynikajúce snímky počas dňa. Fotografie sú plné detailov, s vernými farbami bez šumu. Keďže fotoaparát nemá teleobjektív, priblíženie 2× je pravdepodobne maximum, ktoré možno získať, pričom kvalita snímok je stále prijateľná.

Keď je vonku tma, fotky sú z hlavného snímača stále dobré, aj keď nie také ostré ako cez deň. Ultraširokouhlý fotoaparát má 48 MPx so svetelnosťou f/1.7, s uhlom záberu 123˚.Tiež ním možno realizovať kvalitné snímky, najmä v strede záberu, pričom okraje sú mierne menej ostré, ale stále prijateľné. Dynamický rozsah a farebné podanie sú na vysokej úrovni. Fotoaparát umožňuje tiež zaostriť na objekty vzdialené len 15 mm od telefónu, čo umožňuje zaujímavé makro zábery.

Novinkou je automatické zaostrovanie pre selfie fotoaparát, čo je vítaným prírastkom. Hoci má len 10,5 MPx a svetelnosť f/2.2, je vybavený automatickým zaostrovaním, čo umožňuje snímať kvalitné selfie aj z menšej vzdialenosti. Detaily sú veľmi dobré. Telefón umožňuje nahrávanie videa v 4K Ultra HD rozlíšení pri 60 fps pomocou dvoch zadných fotoaparátov, aj predný snímač podporuje najviac 4K pri 60 fps.

Google Pixel 9 je telefón so skvelou výbavou, ktorý ponúkne možnosť natáčať 4K video pri plných 60 fps, má krásny 120 Hz displej, vysoký výkon a počas testovania nám v podstate nič nechýbalo. Áno, je väčší a ťažší (a stále prijateľný), kvalita videí by mohla byť lepšia a chýba mu niekoľko detailov z „Pro“ modelu, avšak má výbornú výdrž batérie, Android so 7 rokmi bezpečnostných aktualizácií a záplat.

Ochranné puzdro na telefóne sedí veľmi dobre a plní si ochrannú funkciu

Telefón má všetky funkcie umelej inteligencie, na ktoré si používateľ spomenie, skvelé výsledky fotografií a selfie, ako aj famózny audio zážitok (z hlasitého a kvalitného sterea). Nami testovaná verzia (12GB/128GB) je na cenovej úrovni 870 až 945 eur. Na displej je radosť pozerať a páči sa nám rýchle prostredie telefónu. Telefón je určený náročným používateľom, ktorí chcú z neho vyťažiť maximum. Rozhodne odporúčame.

Vďaka solídnej výbave a vlastnostiam udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu Google Pixel 9 ocenenie TOP Produkt