Domov Novinky Recenzia: Google Chromecast 2

Recenzia: Google Chromecast 2

Zdielať

Google Chromecast 2 je vylepšená verzia obľúbeného mini počítača, s ktorým bude prehrávanie video obsahu jednoduché. Okrem nízkej ceny zaujme jednoduchosťou keďže Chromecast premení akúkoľvek „hlúpy“ televízor s HDMI portom na smart TV. Stačí aby mal používateľ v dosahu počítač alebo smart zariadenie s Androidom alebo iOS.

Google_Chromecast-2015_01
V samotnom balení sú manuály, zariadenie, 1,8 metrový USB kábel a USB adaptér do siete v prípade, ak nemá televízor USB pre napájanie. V dizajne sa odohrali veľké zmeny a oproti prvej verzii Chromecastu, ktorý pripomínal skôr flash disk s HDMI portom na jeho konci je teraz zariadenie guľaté, veľmi malé a pripomína malý hokejový puk. Dodáva sa v čiernej, červenej a žltej, avšak pri televízii najlepšie splynie s okolím práve čierna verzia.

Google_Chromecast-2015_02
Chromecast má aj HDMI kábel s magnetom na konci pre jednoduché prenášanie. Je to z dôvodu lepšej dostupnosti pri TV so zle prístupným HDMI konektorom, čo sa pri prvej verzii riešilo zahnutým adaptérom. Na samotnom zariadení je len konektor microUSB pre napájanie, malé resetovacie tlačidlo, ktoré zariadenie reštartuje v prípade záseku a pri dlhom podržaní ho obnoví do továrenského nastavenia. Tretím prvkom je malá dióda, ktorá na oranžovo indikuje štartovanie zariadenie a na bielo, keď je zariadenie pripravené na prevádzku. Z vrchnej strany sa nachádza iba logo známe z prehliadača Google Chrome.

Google_Chromecast-2015_04

Hardvérovým základom je dvojjadrový procesor Marvell ARMADA 1500 Mini Plus, taktovaný na 1,3GHz a operačná pamäť 512 MB, čo vzhľadom k tomu, že je to iba prijímač a prehrávač, bohato stačí. Wi-Fi má už aj podporu pre 5 GHz písmo so štandardom 802.11ac. To by malo zaručiť plynulé prehrávanie Full HD videa. Pre ešte lepší príjem má zariadenie tri antény, medzi ktorými sa inteligentne prepína. Zariadenie ale bohužiaľ nepodporuje vyššie rozlíšenie ako Full HD pri 60 fps.

Google_Chromecast-2015_05
Zaujímavá je aj podpora štandardu HDMI-CEC, ktorý v prípade podpory aj zo strany TV umožňuje televíziu zapnúť pri spustení streamovania do zariadenia. Ďalej tento štandard (opäť v prípade podpory TV) podporuje aj ovládanie Chromecastu zo strany ovládača televízie, kedy TV prijme signál a cez HDMI ho pošle do zariadenia. Primárne je ale Chromecast koncipovaný na použitie ako zdroja médií a jeho ovládanie priamo z počítača alebo smart zariadenia.

Google_Chromecast-2015_06

Inštalácia zariadenia je veľmi jednoduchá. Stačí Chromecast pripojiť do televízie a k napájaniu. Potom je potrebné na počítači spustiť program Chromecast, ktorý sa dá stiahnuť zo stránok výrobcu. Chromecast však možno konfigurovať aj z aplikácie, ktorá je dostupná pre Android aj iOS. Počas konfigurácie si používateľ pomenuje Chromecast, pripojí ho k Wi-Fi a nastaví základné nastavenie (režim hosťa, obrázky na pozadí v prípade, keď sa nič neprehráva, atď.)

Google_Chromecast-2015_07

Nevýhodou zariadenia je predovšetkým to, že nie je sám o sebe schopný fungovať. Zdrojom médií bude predovšetkým internet, pričom možno vytvárať zoznamy videí a v reálnom čase posielať do zariadenia, či vzdialenej ovládať. Rozmanitosť služieb, ktoré podporujú Chromecast je veľká – Twitch, YouTube, Netflix a akékoľvek väčšie streamovacie služby. Ako zdroj multimédií však postačí aj lokálny zdroj napríklad cez rozšírenie VideoCast do prehliadača Chrome či ES Chromecast plugin pre ES File Explorer na platforme Android.

Google_Chromecast-2015_08

Ako ďalší zdroj možno nastaviť priamo zrkadlenie obrazovky používateľov zariadení, ak disponuje Androidom 5.0 Lollipop alebo vyšším alebo iOS 7 a vyšším. Zrkadliť obrazovku či kartu z prehliadača Google Chrome možno aj z počítača vďaka rozšíreniu Chromecast pre prehliadač Chrome. V oboch prípadoch sa však vyžaduje stabilné a rýchle pripojenie k internetu.

Google_Chromecast-2015_09

Google Chromecast 2, ktorý je tiež pod označením Chromecast (2015), pričom oba názvy sú správne, možno označiť za dospelejšiu a vylepšenú verziu prvej generácie Chromecastu. Zjednodušuje domácnostiam prehrávanie multimédií do televízora a vďaka tomu premení obyčajný „hlúpy“ televízor na smart TV.

Google_Chromecast-2015_10

Jednou z nevýhod je však to, že Chromecast nevie pracovať sám za seba a nepodporuje vyššie rozlíšenie ako Full HD, čo však ale pre väčšinu prípadov stačí. Na produkt sme si v redakcii veľmi rýchlo zvykli a robí tak zo seba výbornú investíciu.



Parametre a špecifikácie:

Chipset:  Marvell ARMADA 1500 Mini Plus
Procesor: dvojjadrový, 1,3 GHz
Pamäť: 512 MB RAM
Rozmery: 52×52 ×13,5 mm
Hmotnosť: 39 gramov
Lokálny prenos dát: Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac)
Ostatné: integrovaný HDMI kábel

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Dizajn zariadenia
+ Integrovaný HDMI kábel
+ Jednoduchosť
+ Nízka cena
+ Ovládanie

Mínusy
– Nepracuje samostatne
– Maximálne Full HD výstup

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

( nie je dostupný )

Zapožičal: Google

5 komentárov

  1. Dobry den.
    Potrebujem poradit.
    Moja Tv Panasonic Tx-L42E6EW prestal prehravat aplikaciu YouTube. Po dotaze priamo u Panasonicu som dostal vysvetlenie ze od roku 2017 nebudem moct pozerat YT na telke, lebo Google to nejak nehraje a Panasonicom…atd.
    Ale odporucaju mi dokupit Google Chromecast. Preto sa pytam bude to fungovat, ked v miestnosti kde je Tv je slaby signal Wifi a Tv je napojena kabkom na internet. Ako to presne funguje. Ja v spojeni cez Wifi len medzi Chromcastom a NB alebo Mobil, alebo moja Wifi je zdroj signalu pre Chromcast. NB z ktoreho sa bude sdielat obraz bude uz na mieste kde je dory signal Wifi. proste Tv je v takom tieni so slabym signalom.
    Snad ste pochopili oco mi ide.
    Dakujem.

  2. Dobrý deň,chcem sa spýtať, čo potrebujem k správnemu fungovaniu zariadenia Chrome cast, ktoré mám pripojené k TV prijímaču Panasonic. Fungovalo to asi 1 deň a odvtedy stále žiada obnovenie pripojenia, napriek tomu že wifi router je cca 1/2 vzdialený. Ďakujem Fitzelová