Gigabyte nedávno uviedol nový smartfón GSmart GX2 s 5“ Full HD IPS displejom, ktorý sa radí do strednej triedy, či už svojou cenou alebo hardvérovou výbavou. Čo všetko ponúka?
V balení sa nachádza okrem smartfónu aj fólia na displej, USB kábel, nabíjačka a špuntové slúchadlá. Telefón pôsobí veľkým dojmom a napriek 5“ displeju sú rozmery nadpriemerne veľké – 147×73×9 mm. Displej pokrýva len 64% obrazovky, čo je v dnešnej dobe naozaj malá hodnota. Síce sme si po niekoľkých dňoch na rozmery zvykli, v porovnaní s inými podobnými zariadeniami to ale trošku znižovalo používateľský komfort.
Smartfón je vyrobený zo zliatiny hliníka a horčíka, pričom povrch pokrýva plast, na bokoch nájdeme ale kov. Displej je mierne zapustený do plastovej obruby, čo pomôže ochrániť displej pred prasknutím. Okrem toho prednú stranu pokrýva aj ochranné sklíčko Dragontrail. Na prednej strane nad displejom nájdeme reproduktor zakrytý za kovovou mriežkou, pri ktorom je dvojica senzorov, notifikačná dióda a fotoaparát.
Pod displejom je trojica dotykových tlačidiel. Dotyková vrstva sa nachádza len nad tlačidlami, preto sme občas mali problém trafiť presne tak, aby to snímač zaznamená. Hlavne zo začiatku bolo teda časte viacnásobné ťuknutie. Ľavá strana obsahuje dve tlačidlá na ovládanie hlasitosti, pod ktorými nájdeme špeciálne EZ tlačidlo, ktorého funkciu vysvetlíme neskôr.
Mikrofón sa nachádza na úplnom spodku prednej strany, čo je oproti iným modelom netradičné umiestnenie. Vďaka tomu však mikrofón dokáže lepšie zachytávať hlas, čo sa premietlo aj vo výbornej kvalite hovoru. Na spodnej strane nájdeme microUSB konektor, zatiaľ čo na vrchnej nájdeme 3,5 mm jack na slúchadlá. Pravá strana je prázdna, nájdeme tu len priehlbinku na vylúpnutie zadného krytu.
Na zadnej strane je mierne vyčnievajúci fotoaparát, pri ktorom výrobca umiestnil LED diódu. Pod touto dvojicou je tlačidlo zapnutia/vypnutia, ktoré sme si po niekoľkým hodinách používania veľmi obľúbili. Odpadla totiž nutnosť hľadať tlačidlo na bohu zariadenia a mohli smie využiť toto vzadu, kde sa pri držaní bežne nachádza aj prst. Pre tých konzervatívnejších ale je možnosť využiť na zapínanie/vypínanie špeciálne EZ tlačidlo na bočnej strane.
Spodná časť zadnej strany je vyhradená pre reproduktor, ktorý nás celkom potešil. Hrá hlasno s celkom príjemným zvukom, za čo môže čiastočne aj DTS Sound vylepšenie. Po vybraní zadného krytu nájdeme vymeniteľnú batériu, dva sloty na microSIM karty a jeden slot na microSD pamäťové karty. Zaujímavá je aj funkcia aktívnych oboch SIM kariet naraz, ktorá sa tak často nevidí.
Veľký 5“ IPS displej dostal rozlíšenie Full HD, čo znamená slušnú hustotu 441 ppi. Displej ale nepatrí medzi to najlepšie čo nájdeme na trhu, farby boli síce pekné a sýte, viditeľnosť na priamom slnku ale je horšia aj pri maximálnom jase. Problém sme videli aj v celkom výrazných odleskoch, ktoré vonku alebo v interiéri znepríjemňovali každodennú prácu. Automatickú reguláciu jasu musíme pochváliť, dokázala v rámci možností dobre prispôsobovať jas bez veľkého omeškania.
Výrobca použil procesor Qualcomm Snapdragon 400 so štvoricou jadier taktovaných na 1,6 GHz a grafiku Adreno 305. Čo sa týka hrubého výkonu, ten patrí medzi nižšiu strednú triedu. Grafický výkon nás tiež veľmi neoslnil, dokázali sme ale s menšími problémami spustiť takmer každú hru. Na naše prekvapenie sa telefón už pri prehliadaní webu dokázal celkom rozhorúčiť, hlavne v hornej časti displeja, čo nás vzhľadom na použitý čip a aj hrúbku a vyhotovenie tela zaskočilo.
Ako sme spomínali vyššie, na ľavej strane sa nachádza univerzálne EZ tlačidlo, ktoré môžeme naozaj nazvať univerzálne. Pomocou vstavanej aplikácie sa dá nastaviť jeho funkcia, pri zapnutom aj vypnutom displeji. Rôzne funkcie sa dajú priradiť aj pri krátkom a dlhom stlačení. Možností nastavenia je veľa, či už je to prebudenie zariadenia, spustenie aplikácie, svetla alebo fotoaparátu.
Operačný systém je Android 4.4 KitKat, ktorý nie je plne preložený do slovenčiny a v nastaveniach často nachádzame aj anglické názvy. Celkovo nepatrí systém medzi najsvižnejšie, zameraním a hlavne cenou ale nemôže súperiť s najnovšími vlajkovými loďami. Prechádzanie obrazovkami, menu aj nastaveniami je plynulé, bez nejakého trhania či zasekávania. Výrobca preinštaloval niektoré aplikácie ako Battery Doctor, Clean Master a CM Security.
Potešila nás menšia aktualizácia systému od výrobcu, tá však vyžadovala prítomnosť SD karty. V operačnom systéme sa nachádzajú aj zaujímavé funkcie, medzi ktoré patrí aj Smart Saving, ktorá predĺži výdrž batérie, čo sa nám v praxi aj podarilo hoci nešlo o veľký nárast výdrže. Zaujímavá je aj funkcia obmedzenia výkonu procesora, ktorá umožňuje tri nastavenia od nízkeho až po bez obmedzenia. Pri najnižšom nastavení sme už ale pociťovali trhanie pri bežnom prechádzaní cez menu, takže v praxi to nie je veľmi použiteľná funkcia.
Fotoaparát na zadnej strane má rozlíšenie 13 MPx, je tu prítomná aj LED dióda. Čo sa týka kvality, nemáme proti nej žiadne výhrady a postačuje na každodenné použitie. V aplikácii nájdeme aj možnosť snímania HDR, čo ale nie vždy poskytovalo kvalitné fotografie a veľakrát sa tmavé miesta ako keby len umelo zosvetlili. Video vo Full HD kvalite nás prekvapilo, nespozorovali sme žiadne trhania a aj detaily boli výrazné. Pri natáčaní je dokonca aj možnosť vyhotoviť snímku, čo nie je štandardná funkcia.
Batéria má kapacitu 2200 mAh, čo neznie ako veľa ale v praxi sa nám to nepotvrdilo. Pri náročnom používaní sme ho museli nabíjať už podvečer, keď sme sa ale krotili, batéria dokázala vydržať aj začiatok druhého dňa. Pri šetrnom používaní teda bez problémov zvládne aj takmer dva dni, čo je celkom prijateľná hodnota.
Gigabyte GSmart GX2 je tak trochu čiernym koňom. V časom lacných a dostupných čínskych smartfónov, ktoré ponúknu podobný procesor, rovnakú uhlopriečku displeja a niekedy aj zaujímavejší systém to bude mať veľmi ťažké. Napriek niektorým nedostatkom sme spokojní, či už ide o výkon alebo každodenné používanie telefónu.
Parametre a špecifikácie:
Chipset: Qualcomm MSM8228 Snapdragon 400
Procesor: štvorjadrový Cortex-A7 1,6 GHz
Grafika: Adreno 305
Pamäť: 2 GB RAM + 8 GB ROM + microSD karta (do 64 GB)
Operačný systém: Android 4.4.2 KitKat
Displej: 5“, IPS, 1920×1080 px., 441 ppi, Dragontrail
Fotoaparát: zadný – 13 MPx, LED blesk, autofókus, nahrávanie Full HD videí pri 30 fps; predný – 2 MPx
Rozmery: 147×73×9 mm
Hmotnosť: 135 gramov
Batéria: Li-Pol, 2200 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 MHz, UMTS 850 / 2100 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSUPA
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n) , NFC
Hudba: MP3 prehrávač, FM rádio, 3,5 mm jack
Formát SIM: 2× microSIM (dual SIM)
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, prehliadač dokumentov, GPS
Hodnotenie: 80%
Plusy
+ Dostatočný výkon
+ Šetriace funkcie
+ Dve aktívne SIM naraz
+ Funkcie EZ tlačidla
+ Dostupná cena
Mínusy
– Veľké rozmery
– Priemerný displej s odleskami
– Mierne zahrievanie
– Nekompletná lokalizácia
Vývoj ceny podľa heureka.sk:
Graf ceny produktu Gigabyte GSmart GX2 poskytuje server Heureka.sk
Výsledky benchmarkových testov:
Zapožičal: Gigabyte
Ďalšie odborné recenzie na tablet Gigabyte GSmart GX2 nájdete na Recenzie.SME.sk
Super telefon, kdo se bojí velikosti nemusí :), sms se dají psát v pohodě jednou rukou. Displej opravdu kvalitka a hudba též, palec nahoru!
Skvelá recenzia! Díky!
Škoda že nemá 6″ inak by bol top ale aj tak je výkonnostne perfektný 🙂
Tuto recenzi budu směřovat pro ty z vás kteří hodlají koupit levný ale „nadupaný“ smartfone a moc se neorientují v mobilních slanzích a slovních obratech. Postupně vysvětlím všechny body. Takže začneme klady- tento mobil má vysoce kvalitní full HD displej, tzn. že vše bude vypadat velmi reálně a ostře. obraz je opravdu velmi živý. dále má čtyřjádrový procesor (Mozek mobilu) taktovaný na frekvenci 1,6Ghz, se čtyřmi jádry tzn. že chod bude plynulý, nesekaný a vše bude odladěné i hry vám pujdou vpohodě bez záseků. Další plus je že mobil nese skoro čistý android 4.4 KitKat, vše je tak plynulé a dobře odladěné. Vysoký výkon vám také zaručí 2GB operační paměti, opět bez záseků. Telefon i přesto že jde doplnit o MicroSD katru na které můžete ukládat své písničky apod. má také 8GB inetrní paměti. Pokud jste k tomuto číslu lhostejní může se vám to vymstít. Interní paměť slouží na aplikace přímo od googlu. tzn že pokud budete mít mobil s 4gb int. pamětí a budete používat mobil delší dobu, tyto tovární aplikace se několikrát updatují a vy nebudete mít místo na vaše aplikace nebo obrázky. Ale 8gb bohatě stačí. Další výhoda je dual sim. Tento mobil může mít uvnitř sebe 2 simkarty což je taky jedině dobře. kdo nepotřebuje, nevyužívá. Velmi mě zaujalo kovové provedení, alespoň částečné. mobil vypadá elegantně a určitě narozdíl od ohleďených samsungovských designů zaujme. Další výhoda je odolné sklo. k mobilu se ale ještě pro větší ochranu dodává folie která vám dotek zpříjemní a mikro škrábance se budou objevovat na ní a ne na samotném dragontrail displeji. Sluchátka mě opravdu velmi mile překvapila. Svým, designem vypadají jako obyčejné za 40 kč z tržnice, ale poslech v kombinaci s instalovaným DTS Studien je z nich opravdu špičkový. Jedná se o peckový tvar což je dle mého taky výhoda. Nejzajmavější část je ale cena. Byl jsem opravdu šokován 6000. čekal jsem ku příkaldu 8000 až 10000 tisíc. Tento mobil má ale i své mouchy. Jako první mě zaskočila malá led dioda která nesvítí nijak moc převratně. Zvuk ze samotného reproduktoru není nijak extra převratný trošku plochý, ale dá se. Ani fotoaparát se 13mpx není nijak extra zajímavý. Dle mého dlouho ostří a špatně zachycuje světlo. Notifikační dioda svítí pouze červené a je trošičku větší. Má takový matný svit a je vidět všude. Podsvícení tlačítek je tak na 50% ale dá se, aspoň netáhne oči. Zaujal mě jeho cihlový tvar, není to plus ani minus je to jen otázka vkusu, mě osobně se líbí. SHRNUTÍ: Tento mobil válcuje konkurenci. Thaivanský si dal opravdu záležet.