Domov Periférie Recenzia: Genesis GX88 a GX57

Recenzia: Genesis GX88 a GX57

Zdielať

Medzi menej známe spoločnosti na slovenskom trhu patrí poľský Genesis, pričom do roku 2011 predávala počítačové periférie pod označením Natec. Otestovali sme jej dve myšky, ktoré sú v dueli – model GX88 a GX57. Čo všetko prinášajú?

genesis-gx88-01

Zatiaľ čo GX88 je najdrahšia myška od výrobcu a stojí cca 35 eur, nižší model GX57 je dostupný za cenu 25 eur. GX88 je zabalená v priehľadnom plaste s otvárateľnou prednou stranou na suchý zips. Obsah balenia je však strohý – obsahuje totiž myš, manuál a inštalačné CD. Za nevýhodu považujeme veľké rozmery a aj vyššiu hmotnosť.

genesis-gx88-02 genesis-gx88-03

Spracovanie GX88 je aj napriek plastovej konštrukcii dobré. Ani pri silnom stisku sme nepozorovali vŕzganie či krútenie – ocenili by sme však kvalitnejšie spájanie dielov tak, aby nevznikli nerovnomerné škáry medzi pospájanými dielmi. Z hľadiska funkcie síce používaniu neprekážajú, ale dôležitá je aj estetické stvárnenie konštrukcie. Tvar myši prezrádza zameranie na pravákov.

genesis-gx88-04 genesis-gx88-05

Myška je farebne zladená do čierno-červenej farby, ponúka viacero indikačných LED diód a celkovo 12 tlačidiel. Okrem klasického pravého a ľavého tlačidla má stredné koliesko možnosť klikať do strán, za kolieskom je tlačidlo pre zmenu módu (M) aj tlačidlo pre zmenu funkcie (F.S.). Na ľavej strane je okrem bočných tlačidiel posuvné tlačidlo na zmenu hodnoty citlivosti DPI. Používateľov poteší tiež aj podsvietenie vo viacerých zónach myšky.

genesis-gx88-06 genesis-gx88-07

Lacnejší model GX57 vyzerá na prvý pohľad ako bežná myš, pričom v jej neprospech hrá vysoká hmotnosť a veľké rozmery. Tie znižujú komfort používania najmä pri veľkých rukách, najmä preto, lebo navrhnutie vzhľadom k ergonómii nie je najlepšie. Dizajnovo sa zaraďuje k štandardu, farebne ide o kombináciu čiernej a červenej farby.

genesis-gx57-01 genesis-gx57-02

GX57 neponúka toľko tlačidiel ako drahší model. K dispozícii je ľavé a pravé tlačidlo plus koliesko spolu s tromi ďalšími – na pravej strane sú dve a slúžia na pohyb na stránke vpred a vzad, tretie v strede pod kolieskom slúži na zmenu citlivosti DPI. Za nevýhodu považujeme vysokú hlučnosť tlačidiel, v prospech však naopak hrá síce plastové, ale kvalitné spracovanie, ktoré sa ani pri silnom prítlaku nekrúti ani nevŕzga.

genesis-gx57-03 genesis-gx57-04

Materiál na bočných stranách pripomína soft touch povrch, avšak zdanie klame. V skutočnosti totiž ide o tvrdý plast spolu so zdrsneným povrchom. Ten je pomerne praktický, ani počas dlhodobého používania počas letných dní nepociťuje používateľ obmedzenia a nie je šanca, aby vypadla z ruky. Podsvietenie je k dispozícii aj pri tomto modeli, nájsť ju možno na chrbte myši kde má tvar loga výrobcu a na oboch stranách myšky.

genesis-gx57-05 genesis-gx57-06

Kameňom úrazu oboch myšiek je žiaľ softvér. Je síce dostupný, ale obsahuje príliš málo možností na nastavenie, dosť primitívne prostredie, ktoré neponúka veľa možností personalizácie myšiek. Avšak to najhlavnejšie a zároveň nepochopiteľné je, prečo má výrobca na každý model samostatný softvér?

genesis-gx88-softver-01 genesis-gx88-softver-02

Softvér na ovládanie myšky Genesis GX88, ktorý toho ponúka skutočne málo a navyše nie je univerzálny. Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

V prípade, ak chce používateľ nastaviť funkcie myšky podľa potrieb, stiahne si softvér, ktorý je však priamo spätý s jedným konkrétnym modelom. V prípade, ak chce používateľ personalizovať inú myš, alebo klávesnicu, je nútený stiahnuť a inštalovať iný softvér… V tomto sa má poľský výrobca toho ešte veľmi veľa učiť od konkurencie Á-čkových výrobcov herných periférií akými sú Corsair, Razer či ROCCAT.

genesis-gx57-softver-01 genesis-gx57-softver-02

Softvér na ovládanie myšky Genesis GX57 ponúkne ešte menej možností a nastavení ako soft pre GX88 – o univerzálnosti už ani nehovoriac… Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Všetci ponúkajú jeden prehľadný, jednoduchý a odladený softvér, univerzálny pre všetky zariadenia. Nezáleží pritom na tom, či používateľ používa a personalizuje jednu alebo dve myšky, či iné modely ako sú klávesnice a headsety. Hoci sa Genesis svojimi produktami pasuje do role „výrobcu herných periférií“, skôr by sme ho zaradili medzi výrobcov bežných kancelárskych riešení.

genesis-gx88-09

Ktorú z dvojice myšiek si však vybrať? Drahšia GX88 ponúka viac tlačidiel a lepší laserový snímač, ktorý umožňuje nastavenie citlivosti až do 8200 DPI, poteší tiež lepšia ergonómia a úchop. Lacnejší model je pomerne veľký a ťažký, pričom problém môže spôsobiť používateľom s veľkými rukami. Oba modely sú v prijateľnom pásme cien a rozdiel 35 vs. 25 eur nie je určite rozhodujúci dôvod, plastové spracovanie a dizajn ladený do čierno-červenej farby je pri oboch modeloch. Stále uvažujete ktorý kúpiť? My odporúčame skôr myšku GX88, ktorá je z hľadiska ergonómie a pohodlia lepšia.



Parametre a špecifikácie – porovnanie myší:

Parameter Genesis GX88 Genesis GX57
Rozmery 125×78×42 mm 125×80×41 mm
Hmotnosť 160 gramov 160 gramov
Rozhranie drôtové, 1,5m kábel s USB drôtové, 1,5m kábel s USB
Prevedenie pre pravákov pre pravákov
Podsvietenie predvolené podsvietenie predvolené podsvietenie
Technológia laserový snímač optický snímač
Počet tlačidiel 12 6
Citlivosť max. 8200 dpi max. 4000 dpi
Podpora Windows, Mac, Linux Windows, Mac, Linux
Cena 35 eur 25 eur

Genesis GX88

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Zaujímavý dizajn
+ Prijateľná cena
+ Spracovanie
+ Podsvietenie

Mínusy
– Veľké rozmery
– Vysoká hmotnosť
– Estetické vady
– Nedotiahnutý soft

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Natec Genesis GX88 poskytuje server Heureka.sk

Genesis GX57

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Zaujímavý dizajn
+ Prijateľná cena
+ Spracovanie
+ Podsvietenie

Mínusy
– Veľké rozmery
– Vysoká hmotnosť
– Horšia ergonómia
– Nedotiahnutý soft

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Natec Genesis GX57 poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Genesis