Odolné telefóny sú v dnešnej dobe veľmi populárne, keďže veľa znesú. Evolveo je český výrobca, ktorý sa snaží novinkou zaujať. Otestovali sme model StrongPhone G4, ktorý ponúka 5“ displej a odolnosť voči vode a prachu. Čo okrem toho prináša?
Evolveo má v portfóliu viacero odolných smartfónov, pričom sa pomaly postupom času s každým novým modelom učí z predchádzajúcich chýb a svoje výrobky vylepšuje. V minulosti sme mali v redakcii už niekoľko odolných telefónov, ktoré nás zaujali. Ako však dopadne v teste aktuálne najvýkonnejší model spoločnosti? Výrobca udáva, že má telefón pevné vodotesné robustné puzdro a maximálna odolnosť a vodotesnosť je certifikovaná podľa normy IP68 (teda odolnosť proti vniknutiu prachu a pri ponorení do vody po dobu 30 minút v hĺbke 1 metra). Tieto fakty si overíme v praxi.
V obsahu balenia nechýba žiadna dôležitá súčasť, avšak o žiadny nadštandard nejde. Okrem telefónu sú tu základné slúchadlá s mikrofónom, nabíjačka a USB-microUSB kábel. Základným nastavením používateľa prevedie jednoduchá príručka. Čo je však zaujímavé, telefón sa dodáva iba v čiernej farbe. Ale čierne postranné kovové výstuhy možno vymeniť za strieborné, ktoré výrobca tiež pribalil. Zaujímavosťou je tiež fakt, že pri nabíjaní možno použiť iba dodávaný USB-microUSB prepojovací kábel, keďže na strane microUSB je koncovka dlhšia. Je to dané tým, že telefón má ochranný kryt a konektor je vsadený asi o 2 mm viac dovnútra ako je bežné.
Už na prvý pohľad je telefón spracovaný výborne. Konštrukciu tvorí plast, ktorý je však veľmi pevný, neprehýba sa ani pri silnom pritlačení. Páči sa nám, že zadná strana má pogumovanie, ktoré je veľmi príjemné na dotyk aj na manipuláciu a zároveň pomáha lepšej odolnosti zadnej strany voči poškodeniu. Zadná strana ponúka LED blesk, fotoaparát, mikrofón a reproduktor. Naše prvé dojmy z konštrukčného spracovania sú veľmi dobré, oceňu,jeme aj zaoblené hrany, ktoré netlačia do dlane. Displej, ktorý má veľkosť 5“, má ochranné krycie sklo, nevýhodou sú však viditeľné odtlačky prstov a nečistoty, ktoré zachytáva a priam ich priťahuje. Nad displejom je už štandardne telefónny reproduktor, predný fotoaparát a senzory.
Spodná strana obsahuje mikrofón a pod krytkou microUSB konektor, ktorý je – ako sme spomínali – zasadený hlbšie do vnútra. Horná strana ponúkne pod krytkou 3,5 mm audio jack konektor, pričom za výhodu považujeme štandardne zasadený konektor (možno tu pripojiť akékoľvek audio príslušenstvo, nielen dodávané špuntové slúchadlá). Na ľavej strane je pod krytkou slot na vloženie SIM karty a pamäťovej karty, resp. na dve SIM karty (používateľ môže použiť kombináciu SIM + microSD, alebo SIM + SIM). Na pravej strane je potom už zvyšok výbavy, typický pre Android smartfóny – vypínacie tlačidlo a dvojtlačidlo na reguláciu hlasitosti.
Prekvapením je, že telefón má široké okraje nad a pod displejom. Podľa nášho názoru možno v dnešnej dobe vyrobiť smartfón aj s menšími okrajmi. Navyše pod displejom je kus miesta nevyužitý, nie je tu ani čítačka odtlačkov prstov, ani senzorové tlačidlá. Výrobca siahol po modernejšom riešení a to tlačidlá na spodnej strane displeja v typickom poradí Späť – Domov – Multitasking. Páči sa nám možnosť skrytia tlačidiel – výrobca pridal možnosť zapnúť túto funkciu v nastaveniach. Používateľ tu však má možnosť aj meniť poradie tlačidiel. Domov ostáva vždy v strede, Multitasking a Späť sú však vymeniteľné.
O zobrazenie sa stará 5,0“ displej s HD rozlíšením (tj. 1280×720 px), pričom jeho ochranu zabezpečuje krycie sklíčko Corning Gorilla Glass 3. Displej ponúkne veľmi dobrý maximálny jas, nie je problém používať smartfón aj na slnku. Automatická regulácia jasu však absentuje, používateľ tak musí jas upravovať manuálne. Hoci maximálny jas je na veľmi dobrej úrovni, minimálny jas je vysoký. Toto možno pocítiť najmä večer, alebo počas nocí. Displej aj pri minime veľmi agresívne svieti do očí, riešením môže byť aplikácia tretej strany, ktorá jas zníži. Avšak tlačidlá na spodnej strane displeja svietia stále rovnako, takže pri umelo zníženom jase s aplikáciou tretej strany svieti stále výrazne.
Na displeji sa nám páči, že má pomerne dobré farby, hoci pri nastavenej cene 250 eur by sme si vedeli predstaviť aj lepšie farby a kontrast displeja. Poteší pomer strán 16:9 a hoci ponúkne iba HD, pri sledovaní videí vo vysokom rozlíšení (HD) bude postačovať a teda bude vhodný aj pre občasných multimediálnych nadšencov. Reakcie displeja na dotyky sú bezproblémové, prst po displeji príjemne kĺže a problém mu nerobia ani mokré prsty. Pri používaní sme sa však stretli aj so zaváhaním (napríklad pri otváraní aplikácie, fotografie, či emailu), to však súvisí s hardvérovým výkonom smartfónu. Aký je?
Napriek tomu, že toto je vlajková loď výrobcu, nájdeme tu procesor, ktorý spadá do najnižšej výkonnostnej triedy (low-end). Použitý je totiž štvorjadrový procesor čínskeho výrobcu MediaTek MT6737T, taktovaný na 1,4 GHz. Doplnený je o grafiku Mali-T720 MP2 a operačnú pamäť 3GB. Vnútorná pamäť má 32GB (pričom pre používateľa je k dispozícii cca 25GB). Operačný systém tvorí starší Android 6.0 Marshmallow v čistej podobe, doplnený o niekoľko aplikácii od výrobcu. Smartfón podporuje najnovšie LTE siete, avšak staršej platformy Cat4, kde umožňuje maximálne rýchlosti do 150/50 Mbps pre všetky pásma používané u nás. Wi-Fi pripojenie je stabilné a bez výpadkov, podporuje štandard 802.11 b/g/n v oboch pásmach 2,4 a 5 GHz.
Prítomná je aj bezdrôtová technológia Bluetooth a dvojica navigačných technológii – GPS a GLONASS. Na zadnej strane sa nachádza 8 MPx fotoaparát (interpolovaný na 13 MPx). LED blesk pomáha v horšom osvetlení, k dispozícii je možnosť nahrávať aj videá a to maximálne do rozlíšenia Full HD (1920×1080 px) pri 30 fps (počet snímok za sekundu). Základom je snímač Sony Exmor R, kvalita fotografii je podpriemerná. Navyše v automatickom režime sú fotografie s výraznou modrou, čo taktiež nepridáva na kvalite. Výbavu dopĺňa predný 5 MPx fotoaparát ,vhodný na selfie. Poteší funkcia HDR a tiež nastavenia fotoaparátu, ako napríklad vyváženie bielej, režim scény a nastavenie ISO.
Smartfón disponuje kapacitou batérie 3000 mAh. V kombinácii s nízkym HD rozlíšením to znamená oveľa nižšiu záťaž na vykresľovanie jednotlivých pixelov v porovnaní s modelmi, ktoré ponúkajú Full HD, či Quad HD (2K) displej. Pri bežnom používaní sme zaznamenali priemernú výdrž jeden a pol dňa, pri aktívnom používaní a vysokej záťaži možno telefón vybiť aj za jeden deň. To samozrejme záleží od dĺžky trvania zapnutého displeja, úrovne jasu a náročnosti. Hoci výrobca uvádza podporu rýchleho nabíjania, v porovnaní s inými telefónmi porovnateľnej kapacity pribúdali percentá pomalšie, pričom sme používali na nabíjanie dokovaciu stanicu Akasa AK-SC-03BK s nabíjacím prúdom 2,1A na každý port (výrobca dodáva nabíjačku s 1A výstupným prúdom a nabíjanie telefónu tak bude oveľa pomalšie).
Telefón sme tiež testovali na odolnosť. Problém mu nerobí voda, potopenie, ale ani nešetrné zaobchádzanie. Už pri rozbaľovaní a pri prvom pohľade sme si všimli pevnú konštrukciu. Tá sa ani počas aktívneho a nešetrného zaobchádzania nepoškodila, nie sú tu ani viditeľné škrabance či náznaky poškodenia. Jediné, čo nám počas testovania prekážalo, je displej, ktorý je veľmi náchylný na odtlačky prstov a už po krátkom čase používania bol znečistený. Ocenili by sme aj vyššiu hlasitosť telefónneho reproduktora, klasický multimediálny na zadnej strane mal však veľmi dobrú úroveň hlasitosti.
Evolveo StrongPhone G4 je veľmi zaujímavý telefón českého výrobcu, ktorý však tieto modely vyrába v Číne. Ponúka veľmi kvalitné a odolné spracovanie, zaujímavý dizajn, pomerne kompaktné rozmery a to aj napriek veľkým a širokým rámom okolo displeja. Hardvérový výkon je nízky, fotoaparát tiež neohúri. Systém je v čistej podobe s pár aplikáciami navyše, ide však o staršiu verziu – 6.0 Marshmallow. Výhodou je veľká, 3000 mAh batéria (ktorá je však integrovaná a nevymeniteľná), oceňujeme dual SIM funkcionalitu, avšak k dispozícii je len v hybridnom režime. Cena 250 eur je prijateľná. Napriek tomu, že máme k smartfónu výhrady, ho však odporúčame a používatelia, ktorí hľadajú odolný a kompaktný smartfón, ho môžu spokojne používať 🙂
A na záver pripájame ešte ako BONUS test vodeodolnosti 🙂
Parametre a špecifikácie:
Chipset: MediaTek MT6737T
Procesor: štvorjadrový, 1,4 GHz
Grafika: Mali-T720 MP2
Pamäť: 3 GB RAM + 32 GB ROM + microSD karta (do 32 GB)
Operačný systém: Android 6.0 Marshmallow
Displej: 5,0“, IPS, 1280×720 px.
Fotoaparát: zadný – 8 MPx, interpolovane na 13 MPx, LED blesk, autofókus, f/2.2, nahrávanie Full videí; predný – 5 MPx, f/2.2, nahrávanie Full HD videí
Rozmery: 145×75×10 mm
Hmotnosť: 180 gramov
Batéria: Li-Ion 3000 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz
LTE pásma: 800 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.1, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n)
Formát SIM: 1× nanoSIM a 1× nanoSIM / microSD karta (hybrid dual SIM)
Ostatné: GPS, GLONASS, akcelerometer
Hodnotenie: 60%
Plusy
+ Kvalitné odolné konštrukčné spracovanie
+ Zaujímavý dizajn a kompaktné rozmery
+ Veľká 3000 mAh integrovaná batéria
+ Odolnosť voči vode a pracu podľa IP68
+ Vymeniteľné kovové prúžky po stranách
+ Dual SIM funkcionalita, IPS displej
Mínusy
– Slabý hardvérový výkon
– Nízke rozlíšenie displeja
– Chýba automatická regulácia
– Široké rámy okolo displeja
– Podpriemerný fotoaparát
Vývoj ceny podľa heureka.sk:
Graf ceny produktu EVOLVEO StrongPhone G4 LTE poskytuje server Heureka.sk
Výsledky benchmarkových testov:
Zapožičal: Evolveo