Domov Počítače Recenzia: Eurocom Tornado F5 Workstation

Recenzia: Eurocom Tornado F5 Workstation

Zdielať

Na trhu sa čoraz viac presadzujú riešenia herných výkonných notebookov. Mnoho z nich je zameraných taktiež aj na prácu. V prípade testovaného modelu prívlastok „Workstation“ tiež naznačuje, že je notebook zameraný na biznis sféru. Čo všetko prináša?

Herný notebook zaujme vekom z brúseného hliníka, ktoré ukrýva 15,6“ Full HD displej spolu s výkonným procesorom a grafickou kartou. Hoci je Eurocom kanadský výrobca notebookov, priamo výrobu rieši čínske Clevo. Modely spoločnosti sú známe aj u nás a vyznačujú sa konfigurovateľnosťou. Používateľ si môže zvoliť aký chce procesor, grafiku, veľkosť operačnej pamäte, diskov a ďalších detailov. Tu samozrejme platí obmedzenie – vyberať možno z niekoľkých možností (ktoré ponúka priamo výrobca).

S hrúbkou 40 mm a hmotnosťou 3,1 kg nezapadá model do segmentu ultrabookov, čo však nie je ani úmysel. Na ľavej strane je Kensington zámok, 3,5 mm audio jack pre slúchadlá, mikrofón, digitálny S/PDIF a vstup. Napravo možno nájsť tri ultra rýchle USB 3.0 porty a čítačku SD kariet. Zadná strana potom obsahuje chladiaci okruh, napájací konektor, gigabitový ethernet, USB-C + Thunderbolt v3, HDMI v2.0 a miniDisplayPort v 1.2.

Základňa má veľmi dobré spracovanie, kovové časti spojené s plastovými časťami držia pevne, nič nevŕzga ani sa neprehýba. Horšie je na tom veko – tenké materiály sa premietajú do ohybnosti. Zamrzí horšia pevnosť, stále je to však lepšie ako pri lacných notebookoch, kde sa veko displeja oveľa viac prehýba. Kĺby možno otvoriť maximálne do 125° uhla, polohu si drží – avšak silnejším otrasom možno veko sklopiť.

Notebook má 15,6“ Full HD IPS displej, ktorý ponúka verné a jasné farby, počas testovania sme sa nestretli ani s odleskami. Displej sa vyznačuje perfektnými farbami a širokými pozorovacími uhlami. K dispozícii je možnosť vybrať si aj konfiguráciu so 4K rozlíšením, čím sa však cena navýši a zníži výdrž na batériu. Maximálny jas displeja poskytne 328 nitov, displej nebliká a poskytuje 83% pokrytie sRGB farieb.

Ako už aj názov naznačuje, zameranie notebooku je nielen na hry, ale aj prácu. Základ tvorí plnohodnotný desktopový procesor Intel Core i7-7700K. Je taktovaný na 4,2 GHz, so štyrmi fyzickými jadrami a ôsmymi virtuálnymi vláknami. V prípade potreby sa môže procesor automaticky pretaktovať najviac do 4,5 GHz vďaka technológii TurboBoost. Procesor je z architektúry Kaby Lake (7. generácie) vyrobený na 14 nm. Maximálna spotreba je stanovená na 91W (TDP).

V prípade herných notebookov je dôležitým parametrom grafická karta. V tomto modeli je však použitá karta, určená najmä na náročnú grafickú prácu – model NVIDIA Quadro M3000M. Má 4GB GDDR5 pamäť, postavená je na architektúre Maxwell so 256-bitovou zbernicou. Karta tiež zvládne akékoľvek náročné hry pri Full HD rozlíšení so zapnutým vyhladzovaním hrán. Používateľ má na výber aj kartu zo starších generácii – 970M, alebo 980M.

Počas testovania sme realizovali každodenný strih, spracovanie a konvertovanie Full HD videí, a to aj niekoľko paralelne spracovávaných videí naraz. Výkonný notebook si na naše prekvapenie s úlohami poradil veľmi dobre, výkonu má viac než dostatok a pokiaľ ide o prácu s videami vo vysokom rozlíšení, dokáže prekvapiť. Nie je to síce plnohodnotná náhrada za desktop (keďže chladenie jednotlivých komponentov je v tak kompaktnom šasi oveľa horšie ako pri desktopových PC), ale vieme si predstaviť tento model aj ako náhradu za stolový počítač počas častých ciest.

Ukladať dáta možno na 250GB M.2 NVMe SSD. V nami testovanej konfigurácii bol k dispozícii model s označením WDS250G1B0B-00AS40. Disk podľa našich meraní dosahuje rýchlosti 557 MB/s pri čítaní a 535 MB/s pri zápise. Ak sme na úvod recenzie  spomenuli konfigurovateľnosť notebooku, azda najviac možností má používateľ pri výbere úložiska. Na výber je nielen možnosť zvoliť si kapacity diskov, ale tiež viac druhov (M.2, 2,5“ SSD, 2,5“ HDD) od rôznych výrobcov – Samsung, Western Digital, HGST atď.

Operačná pamäť má 16GB DDR4 v dvoch slotoch. K dispozícii sú až štyri sloty, ktoré ponúkajú možnosť do F5-ky vložiť až 64 GB RAM (4×16GB), ktoré môžu pracovať na frekvencii 2400 MHz. Výrobca ponúka viacero možností konfigurácie, od jedného 8GB modulu (2133 MHz) až po 64GB (4×16GB 2400 MHz). Platí teda podobná zásada ako pri výbere úložiska, vyberať možno z viacero možností a tiež kombinácií pamätí.

Kvalita reprodukcie zvuku je skôr na priemernej úrovni, starajú sa oň dvojkanálové reproduktory, doplnené o subwoofer zospodu notebooku. Výbavu dopĺňa integrovaná zvuková karta so softvérom Creative Sound Blaster X-Fi MB3 s podporou 7.1 externého audia. Maximálna hlasitosť stačí aj na ozvučenie veľkej miestnosti. Napriek tomu, že je zvuk pomerne čistý, vzhľadom k cene a zameraniu si myslíme, že by zvuk mohol byť aj lepší.

Klávesnica je pohodlná a veľmi dobre sa na nej píše. Oceňujeme podsvietenie, čo je v tejto cenovej kategórii už samozrejmosťou. Klávesnica je vhodná na pravidelné a dlhé písanie, škoda anglického rozloženia kláves. Prítomný je tiež touchpad s dvomi tlačidlami. Pokiaľ ide o hlučnosť chladenia, tá dosahuje úroveň pri maximálnom zaťažení 55 dB. To je naozaj veľa, avšak vzhľadom k výkonným komponentom je to sčasti ospravedlniteľné. Pri nečinnosti je hlučnosť na úrovni okolo 35-36 dB čo zodpovedá bežnému hluku okolia.

Výdrž batérie je často slabá stránka najmä výkonných notebookov. Pri testovanej F5-ke to nie je inak, výdrž pri zaťažení a maximálnom jase bola na úrovni jednej hodiny, pri minimálnom jase, s vypnutou Wi-Fi a bez záťaže sme dosiahli štyri a pol hodiny. Avšak kto by si kupoval výkonný notebook, aby mal pustený samotný Microsoft Windows 10 bez záťaže? Pre úplnosť dodávame, že výdrž sme namerali v konfigurácii s Full HD displejom a pri 4K rozlíšení treba počítať s ešte nižšou výdržou.

Zatiaľ čo väčšina herných fanúšikov používa stolný počítač, kde možno doplniť, resp. vymeniť komponent, či už ide o grafickú kartu alebo operačnú pamäť, sú aj takí používatelia, ktorí požadujú hranie na mobilnom zariadení, ktoré si môžu so sebou zobrať na cesty. Výhodou testovaného notebooku je konfigurovateľnosť jednotlivých komponentov – procesora, grafiky, diskov či operačnej pamäte a tiež možnosť ich výmeny kedykoľvek. Nami testovaná konfigurácia stojí 3000 eur. To je naozaj veľa, je tu však plnohodnotný desktopový procesor.



Parametre a špecifikácie:

Procesor: Intel Core i7-7700K, 4 jadrá / 8 vlákien, 4,2 – 4,5 GHz, 8 MB cache, 91 W TDP, 14 nm, Kaby Lake
Grafika: diskrétna NVIDIA Quadro M3000M, 4 GB GDDR5
Pevný disk: Western DigitalBlue 250GB, M.2 NVMe SSD, WDS250G1B0B-00AS40
Operačná pamäť: 16 GB DDR4 (2× 8 GB sloty), max. 4× 16 GB DDR4
Rozmery: 390×266×39,8 mm
Hmotnosť: 2920 gramov
Displej: 15,6“, Full HD PLS, 1920×1080 pixelov, LED podsvietenie
Operačný systém: Windows 10, 64-bitový CZ/SK
Webkamera: 2 MPx
Konektivita: 3× USB 3.0, 1× USB-C (Thunderbolt), 1× miniDisplayPort 1.2, 1× HDMI 2.0, 3× audio, 1× digitálny S/PDIF, 1× čítačka SD kariet, 1× RJ-45 LAN, 1× vstup napájania
Lokálny prenos dát: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth v4.1
Batéria: 75 Wh

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Špičkový výkon po všetkých stránkach
+ Kvalitná klávesnica, prítomnosť G-SYNC
+ Konfigurovateľnosť viacero komponentov
+ Výkonom prakticky náhrada za desktop
+ Matný a kvalitný 15,6“ Full HD IPS displej
+ Dostatočne bohatá konektivita portov
+ Kombinovaný USB-C Thunderbolt 3

Mínusy
– Extrémne vysoká cena, vysoká hmotnosť
– Ohybnosť veka, priemerné reproduktory
– Hlučné chladenie pri hrách a zaťažení

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Eurocom Tornado F5W poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: Goldmax