Domov Recenzie Recenzia: Doogee V20 Pro

Recenzia: Doogee V20 Pro

Zdielať

Odolné telefóny sú v dnešnej dobe veľmi populárne, keďže veľa znesú.

V minulosti sme už testovali viacero takýchto zariadení. Na trhu nie je mnoho skutočne odolných telefónov a častokrát majú nedostatočnú výbavu. Doogee V20 Pro je navrhnutý tak, aby vydržal náročné podmienky a ponúka veľmi zaujímavú výbavu. Model má osemjadrový procesor, 12GB RAM, 256GB úložisko, 6,43“ Full HD+ displej a tiež odolnosť IP68 s vojenským štandardom MIL-STD-810H. Tieto fakty sme si overili v praxi. Otestovali sme ponorenie do vody, či silné striekanie pod prúdom vody. Výrobca sa snaží o zmenu, a ponúka okrem odolnosti aj kovový stojan a termokameru. Už na prvý pohľad je zrejmé, že telefón je pripravený na menej šetrné zaobchádzanie, pády a drsnejšie podmienky.

Na zadnej strane upúta trojica fotoaparátov, termokamera a zaujímavý pruh s logom značky. Nejde však len o estetický prvok, ale o kovový výklopný stojan, ktorý dokáže držať telefón naklonený na boku. Padne vhod najmä na pohodlné sledovanie videa, alebo pre videohovory, čo je veľmi praktická vec, ktorú by určite uvítal nejeden bežný používateľ. Jediná naša výhrada je, že sa nedá použiť na podopretie telefónu pri používaní so zadným fotoaparátom, napríklad pri časozbere. Zaujme aj špeciálne tlačidlo na ľavej strane, ktorému možno priradiť rýchle spustenie troch rôznych funkcií pre krátke, dvojité a dlhé stlačenie. Používateľ môže priradiť funkciu snímky obrazovky (screenshotu), záznam zvuku alebo spustenie ľubovoľnej nainštalovanej aplikácie.

Telefón má hmotnosť až 295 gramov a extrémne veľké rozmery 171×81×14 mm. Má taktiež šikmé pogumované rohy, kovové boky a má dnes už všadeprítomný snímač odtlačkov prstov vo vypínači. Vďaka skoseným bokom sa telefón lepšie drží a je jednoduchšie nájsť tlačidlá bez toho, aby na ne používateľ pozeral. Konštrukčné spracovanie je veľmi dobré a nemáme žiadne výhrady. Nabíjací USB-C konektor aj slot na SIM karty (a pamäťovú kartu) sú chránené krytkou. To môže komplikovať situáciu najmä pri nabíjaní – telefón nemožno nabíjať inak ako káblom (bezdrôtové nabíjanie nie je podporované).

Telefón je vybavený 6,43“ AMOLED displejom s Full HD+ rozlíšením. Ponúka veľmi dobrý kontrast, sýte farby a pôsobivú čiernu s maximálnym jasom 500 nitov. To nie je zlé, ale čitateľnosť vonku na slnku je slabšia. To je asi najväčší problém, keďže odolný telefón je primárne určený na vonkajšie použitie. Chýba aj vyššia obnovovacia frekvencia, V20 Pro ponúka iba štandardných 60 Hz, nič viac. Takisto výrobca ani nevložil funkciu always-on display; poteší ale prítomnosť notifikačnej LED diódy. Tá používateľa informuje iba o stave nabíjania batérie, ale nie o zmeškaných správach a hovoroch. Rámik telefónu, v ktorom je displej mierne zapustený pod okolitý povrch, používa na krytie sklo Corning Gorilla Glass 5.

Hardvérovým základom je osemjadrový procesor MediaTek Dimensity 700 MT6833, spolu s 12GB RAM a vnútornou pamäťou 256GB. Je však staršieho štandardu UFS 2.0. Rozšíriť ju možno pamäťovými kartami (ide však o hybridný slot, možno použiť dve nanoSIM karty alebo jednu nanoSIM a pamäťovú kartu). Zariadenie používa Android 12 s ľahkou nadstavbou od výrobcu, ktorá je optimalizovaná dobre. V dobe, keď je predstavený a na trh uvedený Android 14, nie je pre telefón k dispozícii ani len viac než rok starý Android 13 a mobil sa tak, žiaľ, musí spoliehať na dva roky starý systém. Navyše počas nášho dlhodobého testovania neprišla ani jedna nová aktualizácia. Podpora od výrobcu teda chýba. Tiež sme si v systéme všimli aj mnohé nesprávne preklady, nepreložené časti s pôvodnými anglickými textami a popismi, ktoré kazia celý dojem z používania. Zaujímavosťou ale je možnosť „virtuálneho rozšírenia“ RAM až na 20GB (pomocou funkcie Memory Fusion, keď telefón môže alokovať na tento účel až 8GB pamäte). V praxi to ale nie je potrebné, nakoľko 12GB RAM je viac než dostatočná a vždy sme mali k dispozícii okolo 8-9GB voľnej RAM aj počas náročných činností.

Poteší tiež podpora pre 5G, ktorý možno používať pre všetky siete našich operátorov (Orange, Telekom, O2, 4ka). Rýchlosť a plynulosť je veľmi dobrá a počas testovania sme nezaznamenali žiadne problémy. Konektivita ponúka výbavu strednej triedy. Absentuje najnovšia podpora pre Wi-Fi 6 (ax), je tu ale stále veľmi rýchly Wi-Fi 802.11ac (Wi-Fi 5) štandard, Bluetooth v5.1, ktorý dopĺňa systém NFC, využiteľný pri platbách s telefónom. Sú tu aj navigačné technológie GPS a GLONASS, Beidou (BDS) a Galileo. Telefón je vybavený jedným reproduktorom zospodu, určite by sme ocenili stereo. Kvalita reprodukcie je slabá, piesne znejú úplne plocho bez basov, a navyše s veľkými skresleniami. Audio konektor chýba, a na dlhodobejšie počúvanie, ale najmä pre audiofilov odporúčame siahnuť po slúchadlách alebo externých reproduktoroch pripojiteľných cez Bluetooth.

Smartfón má 6000 mAh batériu a jej výdrž na jedno nabitie hodnotíme ako excelentnú. Pri intenzívnom používaní možno dosiahnuť s prehľadom dva dni. Používatelia, ktorí hlavne telefonujú a smartfón používajú len vtedy, keď potrebujú, sa môžu dostať dokonca na výdrž tri až štyri dni bez nabíjania. Telefón možno nabíjať s 33W, čo môže byť limitujúce. Nabíjanie trvalo z 0% na 100% zhruba hodinu a štvrť a vždy pred nabíjaním a pripojením konektora bolo potrebné odklopiť kryt USB-C konektora. Už sme spomenuli zaujímavý pruh s logom značky – kovový výklopný stojan. Je to súčasť odnímateľného a praktického zadného krytu telefónu z plastu, ktorý možno v prípade potreby odňať a telefón používať bez neho.

Na zadnej strane sú tri fotoaparáty a všetky dávajú zmysel. Hlavný snímač má 64 MPx, ale chýba mu optická stabilizácia obrazu. Ostrosť je dobrá a farby pôsobia verne. Kvalita pomerne rýchlo klesá so zhoršujúcimi sa svetelnými podmienkami a zvyšuje sa šum aj riziko rozmazania fotografie počas snímania. Druhý snímač slúži na nočné videnie, ktoré má slušné rozlíšenie 24 MPx s čiernobielymi zábermi. V praxi funguje podľa očakávania, a aj v úplnej tme používateľ vidí objekty a detaily. Ide o veľmi zaujímavého pomocníka a netradičnú funkciu medzi telefónmi. Najmä ak používateľ v prírode fotografuje v noci výsledné snímky nevyzerajú zle. Odporúčame ale použiť režim nočného videnia.

Posledným je 8 MPx snímač na makro a portrétne zábery. Zaujímavé však je, že výrobca túto funkciu nazýva „fotografická krása typu uzávierky“. Je to tiež jedna zo zle preložených vecí v systéme. Špecialitou telefónu je možnosť ľahko fotografovať pod vodou, dotykové ovládanie je uzamknuté a všetko možno ovládať len bočnými tlačidlami. Praktické je, že používateľ tak predíde nechceným dotykom na displeji pod vodou. Zaujme termokamera spolu s aplikáciou. Výhodou je, že termálny snímač a hlavný fotoaparát sú relatívne blízko, čo umožňuje prezentovať snímky v hybridnej podobe. Takisto dokáže odhaliť zdroje tepla aj na veľkú vzdialenosť (do 1000 metrov).

Ide o veľmi užitočnú funkciu, najmä v noci, na pozorovanie zvierat v prírode, ale aj na odhalenie prípadných únikov tepla alebo ľudí, ktorí by inak boli neviditeľní. Počas nášho testovania snímač správne identifikoval zdroje tepla, ľudí aj zvieratá s veľmi dobrou presnosťou. Dokonca zobrazoval rôzne zdroje tepla vonku aj v byte. Táto funkcia je užitočná aj na zistenie zariadení, ktoré vyžarujú teplo v domácnosti, alebo tepelných strát, ktoré môžu zvýšiť spotrebu v chladnejších mesiacoch. Na zhotovenie tohto typu snímky je potrebné otvoriť aplikáciu InfiRay, ktorá využíva tepelný snímač s rozlíšením 1440×1080 pixelov v kombinácii s 8 MPx snímačom. Teplotná stupnica sa prispôsobuje najteplejšiemu objektu na zábere. Vložením ruky, ktorá je určite teplejšia ako asfalt, sa farby prispôsobia a budú reálnejšie. K dispozícii je však funkcia, ktorá zobrazuje teplotu jednotlivých oblastí, aby používateľ zistil, či ide o tepelné straty, alebo či je všetko pod kontrolou.

Doogee V20 Pro je veľmi zaujímavý odolný telefón, ktorý ponúka používateľovi bohatú výbavu. Oceňujeme najmä dlhú výdrž batérie a odolnú konštrukciu zariadenia. Počas testovania sme ju podrobili rôznym skúškam, či už vody, alebo pádov a všetky prežila bez ujmy. Za plus považujeme takisto dostatočne výkonný procesor, vysokú pamäť (12GB RAM) a tiež výklopný stojan na puzdre, ktorý padne vhod počas sledovania multimédií. Za výhody považujeme aj OLED panel a kameru s termovíziou. Naopak za nevýhody považujeme dva roky starý a neaktualizovaný operačný systém bez podpory výrobcu s množstvom chýb v prekladoch a absenciu bezdrôtového nabíjania. Cena je na úrovni 440 až 510 eur. Odporúčame.