Domov Recenzie Recenzia: Coolpad Modena 2

Recenzia: Coolpad Modena 2

Zdielať

Čínska spoločnosť Coolpad v lete predstavila nástupcu populárneho minuloročného modelu Coolpad Modena. Spoločnosť teda reagovala na spätnú väzbu používateľov, pričom už v septembri začal predaj ľahšieho, prémiovejšieho a výkonnejšieho telefónu Modena 2 s podporou dvoch kariet SIM. V redakcii testujeme smartfón dlhodobo, čo prináša?

Telefón je zabalený v klasickej, rozmerovo skladnej krabičke, pričom vnútri sú okrem samotného smartfónu aj 1A nabíjačka, prepojovací microUSB kábel na nabíjanie a manuály. Slúchadlá v balení nie sú, toto je však už štandardom pri väčšine výrobcov, keďže sa počíta, že každý má aj tak svoje slúchadlá, ktoré sú kvalitnejšie ako základné. Modena 2 dostupná v dvoch farebných verziách – v šedej a nami testovanej zlatej, ktorá vyzerá už na prvý pohľad veľmi luxusne.

Testovaný model je konštrukčne urobený výborne, za čo vďačí použitiu kvalitných materiálov. Hliník tvorí rám celého telefónu, plast pokrýva zadnú stranu. Páči sa nám povrch príjemný na dotyk, ktorý nie je náchylný na odtlačky prstov a nečistoty, takže dobre vyzerajúci telefón nešpatia odtlačky od prstov a nečistoty. Hrany sú príjemne zaoblené, čo zaručuje pohodlné držanie v ruke. Vzhľadom na 5,5“ displej prekvapí hmotnosť 143 gramov, čo nie je veľa.

Na pravej strane je vypínač spoločný hybridný slot na microSIM a pamäťovku microSD. Na výber je však možnosť použiť buď dve microSIM karty, alebo jednu microSIM kartu a pamäťovú kartu. Na ľavej strane je dvojtlačidlo na reguláciu hlasitosti, ktoré je veľmi dobre prstami na dohmat. Na hornej strane je 3,5 mm audio jack a na spodnej strane microUSB konektor spoločne s mikrofónom. Na zadnej strane je 8 MPx fotoaparát a prisvetľovací LED blesk spolu so sekundárnym mikrofónom. Výbavu dopĺňa potom malý reproduktor, ktorý je aj napriek zaobleniu po položení na rovný povrch zakrytý.

O zobrazenie sa stará 5,5“ IPS displej, ktorý má však len HD rozlíšenie (1280×720 px), z čoho vychádza aj hustota 267 ppi. Kontrast a jas sú na výbornej úrovni, čo platí aj o čitateľnosti na slnku. Automatická regulácia jasu funguje bezchybne, oceňujeme verné podanie farieb, minimum odleskov a veľmi dobré 178° pozorovacie uhly. Displej, jeho rozlíšenie aj farebnosť sú výborné, privítali by sme však Full HD rozlíšenie, ktoré sa stáva štandardom už v päťpalcových modeloch.

Zatiaľ čo dizajn chválime a displej je celkom dobrý, pri hardvérovom výkone to nebude celkom platiť. Coolpad stavil na menej výkonný štvorjadrový procesor MediaTek MT6735P, taktovaný na 1,0 GHz. Operačná pamäť má kapacitu 2 GB, vnútorná pamäť má 16 GB (pričom je pre používateľa k dispozícii reálne okolo 10 GB) a možno ju doplniť kartami microSD do kapacity 32 GB. Výkonovo ide o priemer v tejto cenovej kategórii a telefón je určený skôr pre nenáročných zákazníkov.

Operačný systém Android 6.0 Marshmallow je doplnený o nadstavbu výrobcu – Cool UI 8.0, ktorá je –  podobne ako pri iných čínskych smartfónoch – typická absenciou menu. Všetky aplikácie sú tak umiestnené na domovských obrazovkách, ktoré možno ľubovoľne usporadúvať a presúvať do zložiek. Prostredie obsahuje užitočné funkcie, plynulosť prostredia a operačného systému je prijateľná najmä k slabšiemu hardvéru.

Samozrejme odozva systému záleží aj na jeho vyťaženosti počas používania. V prípade viacero otvorených aplikácií v pozadí sa telefón citeľne spomaľuje. Stačí však jedným klikom spustiť čistenie a systém reaguje opäť lepšie. Nevýhodou je jedna z aktualizácii, ktorá spôsobovala problémy dotykového displeja. Problémy sme však úspešne vyriešili obnovením továrenských nastavení výrobcu a následným znovunastavením OS.


Nastavenie Wi-Fi, Bluetooth a ďalších sú zo spodnej vysúvacej lišty (realizuje sa podobne ako na Apple iPhonoch), ďalšie nastavenie je viac-menej štandardné

Integrovaná batéria má kapacitu 2500 mAh, nie je používateľsky vymeniteľná a vydrží pri náročnom používaní 1,5 dňa. Pri menej častom používaní nie je problém dosiahnuť aj dva dni. Počas testovania sme mali vždy nastavený jas na maximálny, pričom v prípade potreby jeho zníženia alebo nastavenia automatickej regulácie možno ušetriť nejaké tie mAh na kapacite batérie. Nabíjanie je realizované štandardne cez microUSB s dodávanou nabíjačkou 1A (prípade hocijakou inou), telefón však nepodporuje rýchlené nabíjanie.


Ďalšie nastavenie v operačnom systéme Android. Jednoduchý SIM management umožňujúci jednoduchú správu SIM kariet (a tiež voľba preferencia sietí)

Telefón je vybavený Wi-Fi adaptérom s podporou 802.11 a/b/g/n a tiež Bluetooth 4.1. S pripojením sme nezaznamenali žiadne problémy, citlivosť signálu a stabilita je dobrá. Komunikácia s bezdrôtovými zariadeniami je tiež bezproblémová. Smartfón podporuje aj najrýchlejšiu LTE sieť, avšak k dispozícii je v staršom štandarde Cat.4 (150/50 Mbps). Poteší tiež podpora pre všetky pásma používané na Slovensku – 800, 1800, 2100 a 2600 MHz. Vďaka dual SIM tiež možno využívať jednu dátovú SIM kartu a druhú na všetko ostatné (napr. SWAN a 4KA).

Aj vďaka tomu možno v smartfóne využiť na LTE sieti oboch operátorov najrýchlejšie prenosové rýchlosti v reálnom čase (v Bratislave má Telekom aj Orange vysielače pre 225 Mbps a Telekom dokonca aj pre 300 Mbps prenosy v bratislavskej Petržalke), čiže v prípade Modena 2 bude limitom podpora 150 Mbps pre rýchlosť sťahovania siete. Napriek tomu však ide o výborné a rýchle prenosy v mobilnej sieti.

Pre používateľa je k dispozícii fotoaparát, ktorý ponúka rozlíšenie 8 MPx. Hoci toto sa papierovo môže zdať málo, realita je celkom uspokojivá. Zrealizované fotografie sú dobré vzhľadom ku rozlíšeniu snímača a cenovej triede telefónu. Ostrosť fotiek je pri dostatočnom osvetlení veľmi dobrá, k dispozícii je aj profesionálny režim. LED blesk pomáha pri osvetlení, avšak s postupným klesaním osvetlenia priamo úmerne klesá kvalita fotiek. Rovnaký, 8 MPx snímač je k dispozícii aj spredu, selfie maniaci si tak zrejme prídu na svoje. Nevýhodou je však záznam videa, ktoré umožňuje maximálne rozlíšenie len HD videa, čo je v dnešnej dobe Full HD štandardu málo.

Coolpad Modena 2 je zaujímavý smartfón pre veľkú časť používateľov. Cieli najmä na cenovo citlivých zákazníkov, pričom za cenu okolo 150 eur ponúka veľmi zaujímavý dizajn, kvalitné konštrukčné spracovanie a tiež prítomnosť najnovších LTE sietí (hoc aj v staršom štandarde). Nevýhodou je slabý hardvérový výkon a nižšie rozlíšenie displeja, čo je v porovnaní s inými čínskymi konkurentmi nevýhodou. Avšak pre používateľov, ktorí hľadajú zaujímavý telefón, nehrajú hry a nechcú minúť celú výplatu pri jeho kúpe, môže byť tento model zaujímavý.



Parametre a špecifikácie:

Chipset: MediaTek MT6735P
Procesor: štvorjadrový, 1,0 GHz
Grafika: Mali-T720MP2
Pamäť:  2 GB RAM + 16 GB ROM + microSD karta (do 32 GB)
Operačný systém: Android 6.0 Marshmallow + nadstavba Cool UI v8.0
Displej: 5,5“, HD IPS, 1280×720 px., 267 ppi
Fotoaparát: zadný – 8 MPx, f/2.2, LED blesk, autofókus, nahrávanie HD videí pri 30 fps; predný – 8 MPx, záznam HD videa, f/2.2
Rozmery: 15×77×8 mm
Hmotnosť: 143 gramov
Batéria: Li-Ion, 2500 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 MHz, UMTS 850 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma: 700 / 800 / 850 / 900 / 1700 / 1800 / 1900 / 2100 / 2300 a 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSUPA
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.1, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n), NFC, USB OTG
Hudba: MP3 prehrávač, FM rádio (bez RDS a RT), 3,5 mm jack
Formát SIM: 1× nanoSIM a 1× nanoSIM / microSD karta (hybrid dual SIM)
Ostatné: GPS, GLONASS, akcelerometer, informačná dióda

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Kvalitné konštrukčné spracovanie
+ Nízka hmotnosť na 5,5“ veľkosť
+ Prijateľná cena smartfónu (150€)
+ Veľmi dobrý IPS displej, fotoaparát
+ Odladená nadstavba Cool UI

Mínusy
– Slabý hardvérový výkon
– Nižšie rozlíšenie displeja
– Video iba v HD kvalite

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Coolpad Modena 2 poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:










Zapožičal: Coolpad

8 komentárov

  1. Zdravím,

    Telefón som zobral k paušálu od Telekomu, potreboval som niečo jednoduché pre mamu…v podstate sa dá povedať že som sa rozhodol aj na základe vášej recenzie. Hneď ma zarazilo, že niektoré prvky menu mi v telefóne chýbajú, jedná sa hlavne o správu sim kariet. Som trochu v koncoch, pretože môj zámer bol taký, že telefón osadím dvomi Sim kartami ….podľa všetkého má však moja modena brandovanú rom, a druhá sim kartu proste nie je možné použiť. Dosť ma to rozladilo, kedže adpatér, do ktorého sa dávajú simky a sd karta má jasne napísané Sim1 a Sim 2. Manuál k telefónu o funkcii dual sim nevraví nič, len jedna sim a jedna Sd karta. Vyzerá to tak, že telekom predáva tieto mobily s vlastným upravným firmware, dajte si pozor ľudkovia.
    Ak by ste niekto mal návrh, ako to obísť, budem veľmi vďačný…možno by stačila aj stock rom nebrandovaného telefónu, ale vzhľadom na značnku coolpad, sa mi nepodarilo nájsť nič. Dík za akúkoľvek radu.

  2. Ďakujem,

    samozrejme všetko som to prebehol ešte pred prvým príspevkom, jediné čo som našiel je Rom E 502 (označenie je to isté ako táto Modena 2), je však určená pre iný telefón. Podpora telefónu je nulová, nový vlastník LeEco asi nemá záujem tieto telefóny riešiť, za všetko asi vraví to, že telefón z ponuky Telekomu zmizol :-). Nepovažujem sa za začiatočníka, čo sa týka flashovania telefónov, celá rodina máme Xiaomi s unlockom a CZ/SK miui…ale jednoducho tam kde nie je vôľa (stock nebrandovaná Rom), nie je ani cesta :-). Predpokladám že Telekom reklamáciu zamietne. Takto upravený telefón je čistý hnoj, mám pocit že som zas niekde v roku 2002. Nuž, človek sa učí na vlastných chybách…zjavne som mal viac čítať, a menej myslieť, že čítať už nepotrebujem.

    • My sme na tom rovnako, podobne ako ostatní zákazníci dotovaných telefónov. Predpokladám však, že upravenú ROM používa nielen Telekom, ale aj Orange pri dotovaných zariadeniach. Naopak O2 SK predáva (aspoň pokiaľ máme správne informácie) telefóny s pôvodnými ROM (podobne ako obchody). Mierne iná ROM je ale bežná aj pri iných operátoroch (ako napr. AT&T, či Verizon), čiže v tomto ide o bežné situácie pri dotovaných zariadeniach.

  3. Dobry den,
    vlastnim telefon Coolpad, ktory som vyhral v sutazi od o2 v roku 2016. Zda sa vsak, ze jeho chybou, alebo chybou jeho softveru doslo k znacnej ekonomickej skode. Preto by som sa chcel opytat, kde to mozem reklamovat. Ide o to, ze telefon aj napriek nepovolenemu datovemu roamingu, sa pripojil do inej datovej siete a mne za necelych 6 MB dat (asi aktualizacia nejakeho softveru) prislo vo fakture 50 eur navyse. Navyse to urobil v noci medzi 2 hod a 4 hod rannou.