Na trhu je veľa zaujímavých produktov, medzi ktoré možno zaradiť aj tie od Bose, ktoré idú „svojou cestou“. Medzi ne radíme aj novinku od Bose a to slnečné audio okuliare Frames. Ako to celé funguje?
Otestovali sme dvoje slnečné okuliare Frames Tenor a Tempo. Nejde však v tomto prípade iba o slnečné okuliare, ale o audio okuliare s akustickými meničmi (teda reproduktormi) v ich rámoch. Oba produkty sme v praxi otestovali spolu s redakčným smartfónom Apple iPhone 11 Pro. Oceňujeme, že tento telefón nás rozpoznal pri odomykaní zariadenia aj cez polarizačné sklá nasadených testovaných repro okuliarov Frames Tenor a Tempo. Na prvý pohľad audio okuliare vyzerajú rovnako, ako bežné slnečné okuliare a nebudia tak zbytočne veľa pozornosti. Rámy po oboch stranách sú dosť hrubé a robustné, vnútri v rámoch je umiestnená batéria, ako aj dotykové ovládanie a samotný audiosystém, ktorý zvuk smeruje priamo k ušiam poslucháča. Vďaka tomu iba používateľ počuje ich plnohodnotný zvuk a okolie je hudbou zaťažené minimálne.
Konštrukčne sú spracované na veľmi dobrej úrovni. Poteší, že priamo v balení je aj puzdro na prenášanie. Páči sa nám jednoduchá manipulácia, ako aj mobilná aplikácia dostupná pre iOS aj Android smartfóny. Priamo cez ňu možno okuliare na pár klikov spárovať s mobilom, kde vidieť priebežne aj percentuálny stav nabitia integrovanej batérie. Medzi oboma modelmi okuliarov sú určité rozdiely. Kým Frames Tenor sú voľnejšie a nie sú veľmi vhodné na šport, naopak Frames Tempo sú zamerané na šport. Po nasadení sú tesnejšie a priliehajú tak, aby sa počas pohybových aktivít nehýbali. Rozdiel medzi Tenor a Tempo je taktiež v spôsobe nabíjania. Zatiaľ čo športový model Tempo sa nabíja cez univerzálny USB-C port, Tenor používa dedikovaný nabíjací port od výrobcu. Hlavný rozdiel medzi nimi je však v kvalite reprodukcie zvuku a vo výdrži batérie.
Vedľa nabíjacieho konektora audio okuliarov je malá modrá LED dióda, ktorá indikuje stav nabíjania a taktiež indikuje aj stav párovania audio okuliarov so smartfónom. Výdrž batérie modelu Tenor je 5 hodín a Tempo 8 hodín. Oba modely možno ovládať aj hlasom pomocou Google Assistant a Apple Siri. Na pravej strane okuliarov je multifunkčné tlačidlo, ktoré slúži na zapnutie a vypnutie zariadenia, párovanie, play/pauzu a zároveň prijatie/ukončenie telefonického hovoru. Volať a používať ako hands-free audio okuliare je už po chvíli vcelku návykové, čo môžu využívať aj používatelia pri športovaní pri využití 2v1 (audio okuliare ako slnečné okuliare a zároveň na počúvanie hudby a telefonovanie).
Používateľ môže ovládať hlasitosť jednoducho pomocou integrovaného ovládania. Stačí posúvať prst dopredu alebo dozadu po pravom ramene okuliarov. Hmotnosť audio okuliarov je 50 gramov, čo je prijateľné a v porovnaní s bežnými slnečnými okuliarmi na prvý pocit rozdiely zanedbateľné. Slnečné okuliare fungujú celkom dobre, tmavošedé šošovky tlmia dostatok svetla. Oba modely Frames druhej generácie sú vybavené polarizačnými sklami a blokujú väčšinu UVA/UVB lúčov. K dispozícii možno samostatne dokúpiť ďalšie vymeniteľné šošovky. Pripomeňme, že dosah Bluetooth signálu audio okuliarov je veľmi dobrý v praxi sme otestovali vzdialenosť 20 metrov medzi viacerými izbami a stenami. S oneskorením a sekaním sme sa nestretli. Okuliare sú odolné voči potu, poveternostným vplyvom, poškriabaniu a rozbitiu, navyše podľa výrobcu pasujú pod väčšinu ochranných prilieb.
Aplikácia „Bose Music“ umožňuje prehľadnú správu spárovaných zariadení, kontrolu a aktualizáciu ich firmvéru, správu nastavenia či prehľad a názvy spárovaných mobilov. Tiež tu možno jednoducho robiť úpravy (napríklad mazanie starých, už neaktuálnych zariadení), ako aj nastavenie napájania – detekcia pohybu, vypnutie okuliarov po zložení z hlavy (čím ale dôjde k strate spojenia so zariadením). K dispozícii je tiež možnosť nastavenia komunikačného jazyka, ale je tu na výber iba angličtina a niekoľko ďalších svetových jazykov. Výberom zvoleného jazyka budú slúchadlá s používateľom v tomto jazyku komunikovať. Po zapnutí okuliarov počuť hlášku „powering on“, následne zaznie oznam o percentuálnom stave batérie ako aj názov zariadenia, ku ktorému sa pripájajú. V našom prípade to bolo „powering on“ „battery is 90%“ „connecting to Apple iPhone 11 Pro“ (okuliare číslovku „11“ hlásili ako „one one“ a nie „eleven“ – teda jedenásť). Tieto hlasové povely sú občas otravné, nedajú sa však vypnúť.
Okuliare sú už vo svojej druhej generácii a hoci ich výrobca uvádza na trh teraz pred Vianocami, najväčšie uplatnenie nájdu počas výletov a pobytov v prírode a v prípade modelu Tempo hlavne pri športe. Pri týchto aktivitách môže používateľ počúvať obľúbenú hudbu alebo pri prichádzajúcom hovore použiť funkciu mikrofónu na hands-free spolu so systém integrovaných mikrofónov, snímajúcich hlas. Hoci hlboké basy sú v úzadí (z dôvodu malých meničov), celkovo sme boli milo prekvapení z reprodukcie zvuku v okuliaroch. Testovali sme ich pri streamovacej službe s bezstratovou kvalitou Tidal, ako aj službami ako sú Apple Music a YouTube. V tichých lokalitách je počúvanie veľmi dobré, avšak horšie je to v hlučných prostrediach. Je to dané meničmi audio okuliarov. Rozdiel v kvalite zvuku Tempo a Tenor. Sú tu rozdiely v meničoch a v priamom porovnaní Tempo hrajú lepšie s výraznejšími basmi a taktiež hlasnejšie, keďže používajú výkonnejšie reproduktory s väčším priemerom akustických meničov.
Hlavným benefitom audio okuliarov je, používanie kvalitných slnečných okuliarov s moderným dizajnom s pridanou funkciou telefonovania či počúvania hudby a to bez straty kontaktu s okolím, ako je to pri počúvaní slúchadiel. Počúvať a zároveň zostať prítomný v realite. Audio okuliare sú vhodné a prínosné pre používateľov, ktorí športujú a majú radi najnovšie technológie. Cena testovaných Frames Tenor a Tempo je zhodne 279 eur. Hoci mnohí môžu diskutovať o funkciách a ich prínose, myslíme si, že svojich zákazníkov si určite nájdu. Nás produkty zaujali svojím originálnym riešením.
Zapožičal: BaSys SK