Otestovali sme ľahký 14“ notebook s OLED panelom s 2K rozlíšením. Ide o výkonný, prémiový model.
Oceňujeme výbornú konštrukciu z hliníka, ktorej kvalita je na veľmi vysokej úrovni. Pokiaľ ide o konektivitu, na ľavej strane má jeden USB 3.1 Gen 2 a výduchy chladenia. Napravo je čítačka microSD kariet, 2× Thunderbolt 4 (USB-C 3.2 Gen 2×2), spoločný 3,5 mm audio jack konektor, HDMI 2.0b a dve LED diódy signalizujúce aktivity notebooku.
Samostatný napájací konektor chýba, keďže obidva USB-C možno použiť na nabíjanie (ľubovoľný z nich). V balení dodáva výrobca 100W adaptér s USB-C konektorom. K monitoru, ktorý podporuje dokovanie cez USB-C s možnosťou nabíjania, tak možno pripojiť testovaný notebook iba s pomocou jedného USB-C káblu a získať tak obraz, zvuk, internet cez RJ45, pripojenie externých zariadení ako sú myši a klávesnice, či externé disky spolu s nabíjaním.
Páčia sa nám tiež malé rámiky okolo displeja a hoci ide o 14“ displej, na prvý pohľad pôsobí opticky menším dojmom. Pripomeňme, že rozmery zariadenia sú 311×221×21 mm a jeho hmotnosť 1439 gramov, adaptér má hmotnosť 411 gramov.
Takisto ako iné zariadenia výrobcu, aj nami testovaný model ponúka ScreenPad, pričom to nie je iba touchpad, aký sa používa v iných modeloch, ale druhá obrazovka. Na nej možno nastaviť a podľa potreby meniť režim touchpadu, numerického bloku, kalkulačky, ovládanie hudby v Spotify, či doplnkové možnosti pre kancelársky balík.
Dokonca na túto druhú obrazovku možno presunúť aj ľubovoľné aplikácie z hlavnej obrazovky a mať tak dve naraz zobrazené aplikácie. Ide o rozšírenú pracovnú plochu, na ktorú možno pretiahnuť ľubovoľné okná. To, či z toho vzniknú užitočné aplikácie, závisí od použitých nástrojov a, samozrejme, od otázky, či sa človek občas zaobíde bez ClickPadu.
Znie to síce veľmi zaujímavo, ale v praxi potrebuje používateľ viac času, aby si na novú funkcionalitu zvykol v prípade, ak ju predtým nepoužíval. A potom sa z toho stane pomerne návyková vec. Takisto možno ScreenPad vypnúť, aby používateľ šetril výdrž na batériu a vtedy sa správa ako bežný touchpad.
Testovaný model má 14“ 2K OLED displej s rozlíšením 2880×1800 px, a pomerom strán 16:10. Podanie farieb je perfektné, notebook používa lesklý, dotykový displej. Hlavným argumentom na kúpu je najmä panel OLED. Dodáva ho Samsung, s obnovovacou frekvenciou 90 Hz a dobou odozvy 0,2 ms displej prekonáva každý iný panel IPS.
Poskytuje 100% farebný gamut DCI-P3, či jas 400 nitov. Páči sa nám, že výrobca na problém „vypálenia“ pixelov reagoval šetričom obrazovky OLED, ktorý sa nedá vypnúť. Ten sa automaticky aktivuje po 15 minútach. Používatelia môžu šetrič obrazovky deaktivovať po zvážení rizika (zobrazí sa príslušné upozornenie), čo možno urobiť len prostredníctvom osobných nastavení MyASUS, čo núti používateľa vytvoriť si konto.
Pomer obrazovky k telu je skvelých 92%, čo znamená veľmi malý rámik. Podľa očakávania má displej vynikajúci kontrast, čierna je sýto čierna a farby sú živé. Vynikajúca je aj doba odozvy, čo je pre OLED typické. Farby a téma OLED sa spravujú v aplikácii MyASUS.
Pokiaľ ide o hardvérovú výbavu, zariadenie má v nami testovanej konfigurácii procesor Intel Core i7 1165G7 Tiger Lake (1,2–4,7 GHz), doplnený o dvojicu grafík (integrovanú + NVIDIA GeForce MX450 2GB). Poteší 16GB operačnej pamäte a 512GB úložisko NVMe M.2.
Zameranie je jasné – ľahké zariadenie je vhodné na časté prenášanie, na multimédiá vďaka kvalitným reproduktorom, taktiež na kancelársku prácu. Vzhľadom na zaujímavé konštrukčné vyhotovenie sa hodí napríklad aj do rúk manažéra alebo iného náročného klienta.
Cieľovou skupinou sú taktiež profesionálni používatelia, ktorí hľadajú reprezentatívny, praktický notebook vybavený špičkovým displejom a všestranným výkonom na prácu aj zábavu. Pripomeňme, že notebook má predinštalovaný Windows 10 s možnosťou upgradu na jedenástku.
A ako je na tom hlučnosť a teplota? Pri nečinnosti notebook neprodukuje veľa hluku, ventilátory zvyčajne len stoja a prevádzka je pomerne tichá. Vtedy je ich úroveň na takmer nepočuteľnej úrovni – zhruba 28-30 dB(A). Pri plnom zaťažení však hlučnosť ventilátorov dosahuje až 42 dB(A).
Veľkosť hluku systému do veľkej miery závisí od pracovného zaťaženia. Pokiaľ ide o teploty, podľa našich meraní dosahujú na povrchu v záťaži 53°C, v oblasti opierky zápästia dosahujú maximum 41°C. V zariadení je podpora pre Wi-Fi 6 (802.11ax) a Bluetooth 5.0.
O napájanie sa stará 63 Wh batéria, Pokiaľ ide o výdrž batérie, tá sa pohybuje na úrovni 4 – 5 hodín, čo považujeme za pomerne málo. Veľa pritom záleží od úrovne jasu displeja, ako aj vyťaženia jednotlivých komponentov, či režimu napájania batérie. Ušetriť sa na výdrži dá aj vypnutím ScreenPadu (druhého displeja), ale rozdiel nie je až tak veľký.
Dôležitá na notebooku je aj klávesnica. Tá je čierna s bielym podsvietením, páči sa nám, má štandardné rozloženie a taktiež ponúka lokalizovaný layout (česko-slovenské popisky) s nastaviteľným podsvietením, ktorý je nastaviteľný v troch úrovniach. Klávesy so šípkami sú oddelené, čo vítame.
Navyše aj klávesy ako Home, PgUp, PgDn a End sú na pravej strane samostatné. Veľmi nás potešil vypínač, ktorý je síce úplne hore vpravo (kde je zvyčajne delete), jeho praktickou funkciou je čítačka prstov priamo v tlačidle. Väčšinou sme s používaním čítačky prstov nezaznamenali problémy, jej úspešnosť je na úrovni asi 80%.
To síce nepovažujeme za dostatočné a boli aj prípady, keď sme prst museli prikladať opakovane, alebo zadávať PIN. Stále je to ale viac, ako v minulosti pri iných notebookoch. Treba dodať, že snímače odtlačkov prstov na notebookoch majú o niečo kratšiu históriu ako pri smartfónoch a stále sa ešte vyvíjajú.
Podsvietenie samotnej klávesnice je rovnomerné a oceňujeme, že sa na nej veľmi dobre píše. Aj ScreenPad ako touchpad je vcelku praktický a príjemný na používanie, prst sa po ňom kĺže bez akýchkoľvek problémov. Stále však považujeme pripojenú myš za oveľa pohodlnejšie ovládanie notebooku a ScreenPad ako druhý displej.
ASUS Zenbook 14X oceňujeme najmä za výborný OLED panel s 2K rozlíšením, ktorý zobrazuje perfektné farby a bola priam radosť naň pozerať. Čierna je sýta a skutočne čierna, podanie ostatných farieb je tiež rovnomerné. Oceňujeme kvalitné spracovanie a prémiový dizajn, ktorý upúta azda každého.
Výdrž štyri až päť hodín v prevádzke je však v dnešnej dobe pre špičkový notebook podpriemerná, je to dané tým, že OLED šetrič obrazovky spôsobuje zvýšenú spotrebu energie v režime nečinnosti. Ďalším kritickým bodom je povinné konto MyASUS, v ktorom možno aktivovať „režim výkonu“ a iba tam možno vypnúť občas otravný šetrič obrazovky OLED.
Oceňujeme výkonný procesor spolu s dobre zostavenou grafikou, pamäťou a RAM. Notebook je vhodný aj na náročné činnosti a nejaké to hranie hier, v rámci možností. Je tiež ľahký a dobre prenosný, ocenili by sme, ak by výrobca k nemu pribalil aj ochranné puzdro, ktoré tu bolo v minulosti. Cena za nami testovanú konfiguráciu UX5400EG-KN197T je na úrovni 1400-1500 eur.
Zapožičal: ASUS