Spoločnosť ASUS má vo svojom portfóliu viacero zástupcov multimediálnej série N. Tento modelový rad sa vyznačuje jemným metalickým povrchom celého tela, vrátane spodnej strany. Elegantný dizajn, ktorý využíva ľahký a odolný hliník, si zachováva špecifický vlnitý tvar reproduktorov v modeloch tejto série.
V prípade testovaného modelu N550LF sa môžeme stretnúť aj s označením N550, ide však o ten istý model. Na našom trhu sa predáva buď s predinštalovaným operačným systémom, alebo bez neho. Notebook má elegantné hliníkové prevedenie, príjemné na dotyk. Základňa spolu s klávesami má svetlú farbu, spodok základne je tmavý, rovnako ako veko displeja. Na veku displeja je nápis ASUS, ktorý počas činnosti svieti. Šasi notebooku je pomerne pevné. Voči starším modelom sa zmenila farba kláves. Pôvodné tmavé klávesy sú teraz svetlé rovnako aj základňa notebooku. Rozmery notebooku sú 383×255×277 mm a hmotnosť 2,6 kilogramu. Batéria v notebooku má kapacitu 4000 mAh, výdrž batérie pri bežnej činnosti sme zaznamenali okolo štyroch hodín. Nie je to veľa, avšak záleží najmä na nastavení podsvietenia displeja a klávesnice, či celkového zaťaženia procesora a ďalších komponentov. Výdrž batérie je preto subjektívna a záleží od konkrétnych nastavení a využitia.
Konektivita notebooku je aktuálna na dnešnú dobu. Ponúka všetko potrebné. Na ľavej hrane sa nachádza napájanie, 2,5 mm jack pre pripojenie externého subwoofera, Ethernet RJ45, HDMI, miniDisplayPort, dva porty USB 3.0 a kombinovaný 3,5 mm audio jack s mikrofónom. Na pravej hrane sa nachádza zámok Kensigton, DVD napaľovačka, port USB 3.0 a slot na pamäťové karty SD. Predná hrana obsahuje LED diódy indikujúce stav zapnutia, nabíjania batérie, aktivity Wi-Fi siete a zapnutie Caps Locku. Zadná hrana je prázdna. Chválime použite troch USB portov a aj to, že všetky majú štandard 3.0 (SuperSpeed). Z bezdrôtových technológií tu je Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0 a Wi-Di.
Kvalita zobrazenia je vynikajúca, keďže je použitý displej IPS. Ten bol doteraz doménou len najdrahších zariadení, teda predovšetkým ultrabookov. Sme radi, že sa stáva pomaly bežnou súčasťou notebookov. Displej notebooku má 15,6 palca a ponúka rozlíšenie Full HD, teda 1920×1080 pixelov, ktoré je dostatočne jemné. Vďaka IPS technológii poskytuje živé farby so širokými 178-stupňovými pozorovacími uhlami. Maximálny uhol otvorenia je 140 stupňov. Displej nie je dotykový, existuje však aj variant s dotykovým displejom za príplatok. Notebook disponuje zadným vetraním, avšak ventilátor je dosť hlučný. Spustí sa tesne po štarte a beží kontinuálne na rovnakej úrovni až kým notebook nevypneme, alebo nedáme do stand-by. V tichom prostredí je chladenie hlučné, pri počúvaní hudby to nie je až také výrazné, ale i napriek tomu chladenie počuť. To má za dôsledok nižšie teploty na komponentoch, ako aj šasi.
Prekvapením tohto modelu je použitý procesor. ASUS totiž zvykne používať vo svojich multimediálnych notebookoch štvorjadrové procesory spoločnosti Intel, v tomto modeli sa nachádza len dvojjadrový, ktorý však ponúka štyri vlákna. Teda aby sme boli presní, je tu použitý Intel Core i7- 4500U. Jeho základný takt je 1,8 GHz, v prípade potreby sa však vie pretaktovať pomocou funcie TurboBoost až na 3 GHz. Má 4 MB vyrovnávacej pamäte a 15 Wattov TDP. Je vyrobený 22 nanometrovým procesom a ide o zástupcu architektúry Haswell. Procesor obsahuje aj integrovanú grafickú kartu Intel HD Graphic 4400. Okrem toho tu je dostupná aj druhá dedikovaná grafika nVIDIA GeForce GT 745M. Vyrobená je 28 nanomerovým procesom, ide o architektúru Kepler. Má 2 GB vstavanej pamäte a 128 bitovú zbernicu. Z toho vyplýva, že sa dá na tomto zariadení veľmi slušne zahrať, avšak s malými kompromismi.
Operačná pamäť má veľkosť 6 GB. Taktovaná je na frekvencii 1600 MHz a ide o typ DDR3L. Dostupné sú tu dva sloty SO-DIMM, maximálne tu teda možno mať 16 GB RAM (2× 8 GB). V našom prípade ide o kombináciu 4 + 2 GB. Použitý pevný disk je 5400-otáčkový s kapacitou 1 TB, ide konkrétne o Seagate ST1000LM024. Ten nie je najrýchlejší, notebooku by iste prospel SSD, keďže však ide o multimedálny notebook, veľký disk je výhodou. Vďaka použitému operačnému systému Windows 8 je však štart pomerne rýchly, odozvy pri spúšťaní samotných programov sú už samozrejme pomalšie, tak ako to býva zvykom u bežných diskov.
Kvalita zvuku je na výbornej úrovni, predsa len ide o multimediálnu radu. Notebooky majú po prvýkrát štvoricu prepojených reproduktorov a využívajú technológiu ASUS SonicMaster Premium pre zabezpečenie bohatého priestorového zvuku. Tá je obohatená o externý subwoofer, pre ktorý je v notebooku vyhradený špeciálny 2,5 mm konektor. Štvorica reproduktorov Bang & Olufsen ICEpower sa nachádza na spodnej hrane základne notebooku. Ani po položení na podložku nedochádza k útlmu zvuku a hlasitosť reproduktorov je dostatočná. ASUS vybavil notebooky profesionálnym zvukovým nástrojom MaxxAudio a programom ASUS AudioWizard, ktoré umožňujú flexibilne upravovať reprodukovaný zvuk. Vďaka tomu sa dá zmeniť jeho nastavenie alebo sa dá vybrať niektoré z uložených nastavení podľa vlastných potrieb.
Klávesnica je pohodlná a dobre sa na nej píše. Klávesy majú dostatočný zdvih aj rozostup, ich rozloženie je slovenské, čo oceňujeme. Klávesnica obsahuje aj numerický blok, ten je však viac-menej štandardom pri uhlopriečke 15,6 palca. Notebook obsahuje aj funkčné klávesy, ktoré možno ovládať pomocou funkcie FN. Veľkosti kláves sú štandardné, poteší dvojriadkový ENTER, avšak klávesy pravého a ľavého SHIFTu sú o čosi menšie. Azda jedinú výhradu máme voči tlačidlu nula, ktoré je o čosi menšie a susedí so šípkou doprava. Pôvodné tmavé klávesy na minulom modely vnímame ako lepšie z hľadiska podsvietenia. Použiť svetlé klávesy s bielym podsvietením nie je ideálne, lebo podsvietenie paradoxne často znižuje viditeľnosť osvetlených písmen. Z nášho pohľadu by tak bolo lepšie, ak by sa pôvodný stav zachoval – teda tmavé klávesy s bielym podsvietením. Predpokladáme však, že väčšina ľudí si aj na túto kombináciu zvykne. Ak nie, je tu ešte možnosť podsvietenie vypnúť a zapínať ho len v prípade nutnosti, čím možno aj šetriť batériu. Podsvietenie je rovnomerné a ponúka tri úrovne. TouchPad je veľký a pohodlný, no nemožno ho vypnúť. Funkčná skratka FN + F9 nám pri testovaní nefungovala.
ASUS N550LF odporúčame aj napriek niektorým nedostatkom a hlučnému chladeniu. Oceňujeme hliníkové šasi, ktoré už na prvý pohľad pôsobí veľmi dobre. Výborný zvuk a obraz sú základom pre multimediálny notebook. Nechýba pohodlná klávesnica, hoci voči jej farbe máme výhrady. Ak chcete multimediálny notebook za dostupnú cenu, N550LFje určený pre vás.
Parametre a špecifikácie:
Procesor: Intel Core i5-4500U, 2 jadrá / 4 vlákna, 1,8 – 3,0 GHz, 4 MB cache, 15 W TDP, 22 nm, Haswell
Základná doska: Intel Lynx Point-LP
Grafika: Intel HD Graphic 4400, 22 nm + diskrétna grafika nVIDIA GeForce GT 745M, 2 GB DDR3, 28 nm
Pevný disk: Seagate ST1000LM024, 1 TB, 5400 RPM, SATA II
Operačná pamäť: 6 GB DDR3L, 1600 MHz, SO-DIMM, 2 obsadené sloty, max. konfigurácia 16 GB (2× 8 GB)
Rozmery: 383×255×27,7 mm
Hmotnosť: 2600 gramov + adaptér 450 gramov
Displej: 15,6“ Full HD, IPS, matný, 1920×1080 px., pomer strán 16:9, nedotykový
Operačný systém: bez OS
Webkamera: 720p, 1280×720 px
Konektivita: 3× USB 3.0, 1× HDMI, 1× miniDisplayPort, 1× RJ-45 10/100/1000 Mbps, 1× spoločný konektor pre slúchadlá a mikrofón, 1× čítačka kariet SD/MMC, 1× napájací konektor
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, prenos Wi-Fi (802.11 a/b/g/n), Wi-Di
Batéria: 4 800 mAh
Hodnotenie: 85%
Plusy
+ Pekný dizajn
+ Matný Full HD IPS displej
+ Multimediálny výkon
+ Kvalita reprodukcie zvuku
+ Pribalený externý sbwoofer
+ Pohodlná podsvietená klávesnica
Mínusy
– Hlučné chladenie
– Absencia predinštalovaného OS
– TouchPad nemožno vypnúť
– Svetlé klávesy v kombinácii s bielym podsvietením
Vývoj ceny podľa heureka.sk:
Graf ceny produktu Asus N550LF-CN101 poskytuje server Heureka.sk
Výsledky benchmarkových testov:
Ďalšie odborné recenzie na notebook ASUS N550LF nájdete na Recenzie.SME.sk
Oceňujem aj tie Vaše benchmarkové testy, ktorých máte dostatok na zrovanie smartfónov, tabletov a noťasov medzi sebou. Inde to bežne „odfláknu“, dajú 2-3 aj to je vela. Väčšina dá pár viet, dva obrázkky a žiadny test a „recenziu“ majú vybavenú. Shit. To takú recenziu nie je lahké napísať a otestovať čo? 😀
Za celý team redakcie ďakujem za pochvalu. Každý feedback od používateľov je dôležitý. Aspoň tak možno skonštatovať, že testy a rozsiahlejšie recenzie, ktoré robíme sa čitateľom páčia.