Domov Periférie Recenzia: AOC Agon Pro AG276QZD

Recenzia: AOC Agon Pro AG276QZD

Zdielať

OLED technológia predstavuje v posledných rokoch ten najkvalitnejší spôsob zobrazovania medzi špičkovými televízormi vďaka živým farbám a vysokému kontrastu.

Nedávno sa technológia dostala aj do herných monitorov a spôsobuje revolúciu. Vývoj videotechniky je skôr evolúciou ako revolúciou. S každou novou generáciou displejov dochádza k postupným malým vylepšeniam. Občas však dôjde k väčšiemu skoku ako práve teraz pri OLED. Hoci technológia nie je nová, jej použitie v herných monitoroch je relatívne nové.

Doteraz bola technológia drahá, ale monitor AOC Agon Pro AG276QZD mení dosť zásadne situáciu. Jeho cena je na úrovni 750 eur, čo z neho robí zaujímavý model pre používateľov, ktorí chcú využiť všetky výhody OLED za nižšiu cenu. Monitor používa panel od LG, pričom medzi jeho prednosti rozhodne patrí tenký profil a rámčeky po obvode. Páči sa nám konektorová výbava, ktorá zahŕňa 2× DisplayPort v1.4, 2× HDMI v2.0, USB 3.2 Gen 1 rozbočovač (USB 5Gbps) s dvomi portami, 3,5 mm audio jack konektor (výstup pre slúchadlá) a 2× 5W reproduktor.

Výrobca zvolil dosť netradičný a svieži tvar zadnej steny panelu. Asymetrické  hrany medzi viacerými plochami sa tu stretávajú vo zvýraznenom päťuholníku s RGB podsvietením. Hoci ide o štýlový efekt, podsvietenie nie je dostatočne jasné na to, aby slúžilo ako osvetlenie pre pohodlie očí a dá sa vypnúť.  Rameno je z plastu, vychádza z prekvapivo malej kovovej základne – tiež asymetrickej, a žiaľ vŕzga, čo nepôsobí prémiovo. Napriek veľkosti základne je monitor stabilný. Stojan ponúka slušný rozsah nastavení polohy, vrátane možnosti otočiť monitor na výšku.

Všetky nastavenia monitora sú prístupné cez joystick na zadnej strane, blízko pravého okraja. Je to efektívny spôsob navigácie, lepší ako ťažko viditeľný rad tlačidiel, ktoré sú na lacnejších monitoroch. Týmito ovládacími prvkami možno upravovať aj hlasitosť reproduktorov. Kvalita ich reprodukcie však nie je ničím výnimočná, majú plechový zvuk, basy absentujú a ide skôr o nutný základ. Pre tento účel je vo výbave 3,5 mm audio jack konektor, možno sem pripojiť externé audio (napríklad reproduktory k počítaču).

Stlačením joysticku v pravom dolnom rohu monitora sa zobrazí hlavné OSD. V prípade potreby možno ponuku premiestniť. V ponuke Svietivosť je k dispozícii sedem režimov obrazu. Štandardný je predvolená a najlepšia voľba. Nepotrebuje kalibráciu a funguje po vybalení z krabice bez nutnosti dodatočných nastavení. Nastavenie farieb má tri predvoľby teploty farieb plus používateľský režim s posuvníkmi RGB. Namiesto toho, aby sa možnosť sRGB skrývala spolu s farebnými teplotami, ponúka model voliteľné gamuty. Natívny a DCI-P3 sú rovnaké a k dispozícii je aj presný režim sRGB.

Rámček po stranách je tenký, a v súlade s dnešnými trendami, čo rozhodne vítame. Je to veľmi dobré aj pre tých, ktorí používajú viac monitorov. Monitor je samozrejme kompatibilný so štandardom VESA. Pri výbere vhodného modelu používatelia obyčajne zohľadňujú viaceré faktory. Treba uprednostniť displej s veľmi vysokou obnovovacou frekvenciou, viac sa zamerať na kvalitu obrazu a vernosť farieb, alebo je dôležitejšia veľkosť uhlopriečky? OLED na 27“ paneli s Quad HD rozlíšením (2560×1440 pixelov) predstavuje veľmi jemné zobrazenie pri zachovaní pomeru strán 16:9, navyše s veľmi vysokou obnovovacou frekvenciou – až 240 Hz.

Hoci rozlíšenie Quad HD je oproti 4K menšie a uhlopriečka 27“ už v súčasnosti nie je veľa, testovaný model pôsobí dobre. Rozlíšenie je jemné a ostré, nechýbajú mu detaily. Ak používateľ prechádza z väčšieho monitora, je príjemné zistiť, že má viac miesta na stole. Ku práci s monitorom, ako je surfovanie po internete či kancelárska práca, nemáme žiadne pripomienky. Aj nekonečné scrollovanie sociálnych sietí je pri 240 Hz celkom príjemné a zábavné. Oproti väčším modelom je výhodou aj nízka hmotnosť a ľahká montáž. Pre vyššiu produktivitu by sme ocenili USB-C rozbočovač s napájaním notebooku.

Model má rovný panel, ktorý sa môže pochváliť statickým kontrastným pomerom 1000:1 a 10-bitovou farebnou hĺbkou. Doba odozvy je fantastických 0,03 ms, podsvietenie je na úrovni 1000 cd. Tieto hodnoty sú skutočne výborné a monitor tak poskytuje výnimočný vizuálny zážitok. Keď je čierna skutočne čierna, teda keď z vypnutých pixelov nevychádza žiadne svetlo, obraz získava hĺbku, ktorú nedokáže reprodukovať LCD displej, dokonca ani ten s lokálnym stmievaním. Testovaný model má aj certifikáciu od NVIDIA a AMD pre funkciu Adaptive-Sync v rozsahu 48 až 240 Hz.

Portová výbava monitora AOC Agon Pro AG276QZD

Vysokokontrastný OLED panel je skutočne schopný využiť zabudovanú technológiu HDR10 veľmi dobre. Monitor obsahuje niekoľko nástrojov na udržanie OLED panelu v dobrom stave, ako je pixel shifter a pripomienka obnovy. Keďže jasné, statické objekty na obrazovke môžu vypáliť OLED, tieto nástroje môžu byť dôležité pre dlhú životnosť displeja. Rozhodne oceňujeme maximálny jas displeja, ktorý bez problémov možno použiť aj v miestnosti s veľkým množstvom slnečného svetla. Možno tiež nastaviť automatickú reguláciu jasu podľa svetla.

Páči sa nám takisto farebné podanie, ktoré je perfektné: 100% sRGB, 92%  Adobe RGB a 96% pokrytie DCI-P3. Toto síce nie je rekordné, ale ide o výborné hodnoty pre výnimočný herný displej. Živé farby, ktoré produkuje, sa veľmi dobre hodia na hry a kontrast spolu s jasnými HDR zvýrazneniami môžu urobiť herné svety vizuálne ešte vzrušujúcejšími. Obrazovka má matný povrch, čo je v kategórii OLED nezvyčajné a vítané. Lesklé panely, ktoré zvyčajne badať, ľahšie zachytávajú odlesky. Herné OLED monitory sú v porovnaní s obrovským množstvom dostupných LCD panelov novou kategóriou, ponúkajú zaujímavú výbavu a možnosti.

Vďaka svojim parametrom sa výborne hodia na hranie hier akéhokoľvek druhu, každodenné úlohy a všetky formy video zábavy. Keďže ide o novú kategóriu produktov, aj ich cena je vyššia. Monitor má rovnaký nekonečný kontrast a vernú čiernu ako ostatné OLED. Zároveň má väčšiu hĺbku obrazu ako modely s Mini LED, ktoré stoja rovnako, alebo viac. Takisto má presné farby bez potreby kalibrácie. Je rovnako kompatibilný s NVIDIA G-Sync a AMD FreeSync, a jeho obnovovacia frekvencia 240 Hz a rozlíšenie Quad HD znamená, že počet snímok za sekundu bude vysoký so širokou škálou grafických kariet.

AOC Agon Pro AG276QZD je rozhodne zaujímavý monitor pre používateľov, ktorí požadujú vysokú obnovovaciu frekvenciu za dostupnú cenu a s rozumnými rozmermi na pracovnom stole. Vďaka verným farbám a OLED technológii je vhodný aj ako každodenný pracovný nástroj pre efektívnu prácu, ak používateľ akceptuje možné obmedzenia pri statickom obraze s ochrannými mechanizmami prekresľovania (tzv. „pixel shifter“) čo znamená dať si v práci pauzu. Mrzí nás iba plastový stojan, ktorý vŕzga a chýbajúca podpora rozbočovača cez USB-C. Rýchla odozva, synchronizačné technológie a vysoká obnovovacia frekvencia spolu vytvára veľmi dobrý herný zážitok a zvyšuje používateľský výkon. Odporúčame.

Zapožičal: AOC