Výmena disku v počítači, alebo v notebooku nie je úplne jednoduchá záležitosť. Teda najmä nie vtedy, ak chceme zachovať všetky dáta na pôvodnom pevnom disku a tie presunúť na nový disk. Toto sa najčastejšie vyskytuje vtedy, ak používateľ vymieňa starý a pomalý disk za nový a oveľa rýchlejší SSD.
Pokiaľ ide o výmenu diskov v stolovom počítači, tak tu nevidíme až taký problém pri pripojení oboch diskov a na skopírovaní (klonovaní) dát z pôvodného na nový disk. Keďže počítače umožňujú pripájať niekoľko diskov naraz, nami testované riešenie je vhodné najmä pre notebooky, ktoré majú väčšinou iba jeden slot na disk. Tu prichádza na pomoc riešenie – klonovacia stanica DuoDock X2, ktorú vyrába spoločnosť Akasa.
Väčšina počítačov sa predáva s predinštalovaným operačným systémom. Avšak pri novom disku nestačí len vymeniť disk a očakávať, že systém nabehne. Na diskoch sú totiž zvyčajne oddiely na recovery (ide o samostatnú partíciu disku), kde sú všetky súbory k jednoduchému obnoveniu systému tak, ako sú dodané výrobcom pri kúpe. Aj vďaka tomu stačí stlačiť kláves F11 pri bootovaní (prípadne iný, to záleží od výrobcu) a nabehne špeciálny režim obnovenia čistého operačného systému (kvôli preinštalovaniu systému). Toto riešenie príde vhod najmä pre používateľov, ktorí majú počítače bez mechaniky alebo inštalačného média.
Disk však môže mať ešte ďalší oddiel, prípadne dva, ktoré sú skryté. Používateľ ich môže zobraziť špeciálnymi utilitami. A aj preto, aby používateľ nestratil cenné dáta, či skryté oddiely a recovery partíciu sú na výmenu disku vhodné klonovacie stanice. To, ako jednoducho fungujú, prekvapí väčšinu tých používateľov, ktorí sa doteraz s danou problematikou nestretli v praxi. Klonovanie diskov prebieha bez pripojenia klonovacej stanice do počítača, cieľový disk musí mať rovnakú, alebo vyššiu kapacitu ako starý disk, z ktorého sú prenášané dáta.
Výhodou je, že klonovať možno dáta medzi dvomi pevnými diskami, medzi dvomi SSD alebo tiež aj medzi pevným diskom a SSD. Klonovanie prebieha jednoducho, na spustenie funkcie klonovania slúži tlačidlo „Clone start“, ktoré treba stlačiť po dobu troch sekúnd a následne sa začne realizovať klonovanie samotných diskov. Na produkte oceňujeme nutnosť dlhšieho podržania tlačidla, čo zabráni nechceným klonovaniam. Produkt sme testovali s pevným diskom Western Digital Red 2TB.
To, ako dlho trvá klonovanie a akou rýchlosťou sa dáta medzi diskami kopírujú záleží podľa použitých diskov a tiež aj od množstva dát (teda objemu) a ich jednotlivých veľkostí (pomalšie sa kopíruje veľa malých systémových súborov ako desiatky veľkých súborov filmov a seriálov). V prípade, ak používateľ kopíruje dáta medzi SSD možno očakávať reálne rýchlosti okolo 300 MB/s, v prípade bežných diskov je to o niečo menej a veľa zaváži aké rýchlosti ponúka pôvodný a nový disk.
Výhodou klonovacej stanice Akasa je tiež možnosť prepojenia s počítačom cez USB 3.0 port, ktorý ponúka maximálne teoretické prenosy 5 Gbps, pričom je tiež spätne kompatibilný s USB 2.0. Vďaka tomu možno do klonovacej stanice pripojiť disk a klon realizovať s niektorým diskom počítača. Oceňujeme tiež možnosť používať pripojené disky v klonovacej stanici ako externé disky. Na produkte sa nám počas dlhodobého testovania a používania páčilo aj odolné robustné vyhotovenie stanice, vďaka čomu ponúka veľmi dobrú stabilitu na stole a počas prenášania aj potrebnú odolnosť. Sú tu aj gumové nožičky, ktoré pomáhajú obmedziť možné vibrácie.
Chýba klonovacej stanici niečo? Podľa nás obsahuje všetko, čo používateľ potrebuje na prenos dát medzi pevnými diskami. Výrobca nezabudol ani na funkciu čítania S.M.A.R.T., ktorá monitoruje stav pripojených diskov. K dispozícii je aj podpora pre stand by režim diskov a jednoduchá inštalácia a realizácia klonovania zas zabezpečí to, že klonovanie všetkých dát je jednoduchá aj pre laika. Uvítali by sme azda len menšie rozmery zariadenia.
A pre koho je klonovacia stanica Akasa DuoDock X2 určená? Z našich skúseností a po dlhodobom testovaní ju odporúčame najmä kutilom, ktorí často niečo vymýšľajú a často potrebujú prenášať dáta medzi diskami. Uplatnenie si nájde tiež všade tam, kde treba vymeniť starý a pomalý pevný mechanický disk za rýchly SSD alebo pri výmene staršieho mechanického disku za nový a väčší klasický mechanický pevný disk. Cena za produkt je navyše veľmi dobre nastavená – v obchodoch ju možno kúpiť za cenu od 40 eur.
Parametre a špecifikácie:
Rozmery: 140×120×72 mm
Hmotnosť: 330 gramov
Vstup: 1× USB 3.0 pre pripojenie s počítačom
Napájanie: externý napájací adaptér 12 V/3 A (súčasť balenia)
Podpora zariadení: 2× porty SATA III pre 2,5“ HDD/SSD alebo 3,5“ HDD
Podporované OS: MS Windows XP a novšie, Mac OS X 10.x a vyššie, Linux
Balenie obsahuje: HDD dock, 70 cm USB 3.0 kábel, napájací adaptér, manuál
Ostatné: Podpora plug & play, podpora vypínania diskov pri nečinnosti, možnosť pripojenia diskov za chodu
Hodnotenie: 95%
Plusy
+ Kvalitné konštrukčné spracovanie
+ Jednoduché možnosti klonovania
+ Disky možno používať ako externé
+ Klonovanie možno realizovať bez PC
+ Podpora pre monitorovanie S.M.A.R.T.
+ Prijateľná cena zariadenia (cca 40 eur)
Mínusy
– Vyššia hmotnosť a rozmery
Vývoj ceny podľa heureka.sk:
Graf ceny produktu Akasa AK-DK06U3-BK poskytuje server Heureka.sk
Graf ceny produktu Akasa AK-DK06U3-BKCM poskytuje server Heureka.sk
Zapožičal: Akasa
Recenzia bola aktualizovaná a presunutá na novší dátum publikácie.