Domov Počítače Recenzia: Acer Swift 5

Recenzia: Acer Swift 5

Zdielať

Ponúkať dostatočne výkonné zariadenia v štíhlom a ľahkom šasi nie je jednoduché. Spoločnosť Acer nám poskytla na test štýlový ultrabook na cesty. Má síce 14“ displej, ale hmotnosť iba 990 gramov. Poďme sa pozrieť, čo prináša.

Tenké šasi a nízka hmotnosť je vhodná pre častých cestovateľov. Hoci je konštrukcia z odľahčeného hliníka, už po chvíli badať, že daňou za to je jej nižšia pevnosť. Základňa síce nemá veľkú tendenciu sa prehýbať, ale veko displeja, spojený dlhý pánt a horná časť klávesnice sú na to viac náchylné. Notebook sa nedá otvoriť jednou rukou. Stabilita pántu je však veľmi dobrá – ak otvorí používateľ pánt, drží a nepadá. Pre úplnosť dodávame, že rozmery nami testovaného zariadenia sú 319×211×15 mm (Š×H×V).

Konektivita je aj vzhľadom k nízkemu profilu a zameraniu značne obmedzená – na ľavej strane je napájací konektor, plnohodnotný HDMI, jeden USB 3.0 (s možnosťou nabíjania zariadení aj v prípade notebooku v stand by) a jeden USB-C. Na druhej strane sú dve LED diódy na signalizáciu aktivity zariadenia, jeden USB 2.0 port a spoločný 3,5 mm audio jack. Prekvapením je chýbajúca čítačka pamäťových kariet – dokonca ani pre formáty SD, ani microSD.

Testovaný model má 14“ Full HD IPS displej s pomerom strán 16:9. Za výhodu rozhodne považujeme matný dotykový povrch displeja, ktorý má maximálnu svietivosť 300 nitov. Veľmi milým prekvapením sú úplne minimálne rámčeky displeja – najmä naľavo a napravo sú extrémne úzke – majú iba 4,5 mm, horný rámček displeja má 8 mm. Dolný rámček je síce typicky širší, napriek tomu aj ten považujeme za veľmi úsporný. Prekvapením je, že do horného rámčeka sa zmestila aj webkamera – je to iba základná 720p (infračervenú by sme tu márne hľadali) a preto žiaľ nemožno ani používať Windows Hello na odomknutie zariadenia.

Displej ponúka verné a jasné farby, aj ostrosť. Nami testovaná verzia používa panel AU Optronics AUO253D, má 95% pokrytie sRGB a 62% Adobe RGB. Poteší fakt, že displej nebliká, čo sa odzrkadľuje na pohodlnejšej práci a nižšej únave očí (oproti blikajúcim panelom). V prípade potreby a počas večera možno tiež aktivovať funkciu „Nočné osvetlenie“ priamo v operačnom systéme Windows 10, čím dôjde k eliminácii modrej farby. Farby panelu a ich podanie je výborné, nemáme k nim žiadne pripomienky. Azda jediným obmedzením môže byť maximálny uhol otvorenia 135°.

Hardvérovým základom nami testovaného notebooku (presné označenie Acer Swift 5 Pro NX.HHYEC.005) je štvorjadrový procesor novej 10. generácie – Intel Core i7-1065G7 (takt 1,3 – 3,9 GHz). Keďže ide o úsporný procesor, jeho TDP je stanovené na 15W a patrí do novej architektúry Ice Lake procesorov. Pripomeňme, že má síce štyri fyzické, ale zároveň aj osem virtuálnych vlákien a je postavený na 10 nm výrobnom procese. Ako sa najnovší proces odzrkadlí na výkone a výdrži na batériu? Nami testovaný model má 16GB operačnú pamäť, je typu SODIMM DDR3. Ide o tzv. onboard memory, ktorá je priamo spájkovaná na základnú dosku a nemožno ju vymeniť (upgradovať).

Grafickú časť má na starosť integrovaná grafika Intel Iris Plus Graphics. Zariadenie preto nie je vhodné na hranie hier, ale strih videa alebo úpravu množstva fotiek zvládne. V nami testovanej konfigurácii je 1TB SSD M.2 (Intel 660p SSDPEKNW010T8), ktorý ponúka rýchlosti na úrovni 1800 MB/s pri čítaní aj  zápise. Notebook sa najviac hodí na kancelársku prácu, či prácu s multimédiami. Práca na zariadení je rýchla a plynulá. Vzhľadom na narastajúce nároky na pamäť v budúcnosti odporúčame siahnuť po najvybavenejšom modeli (so 16GB RAM), keďže 8GB v základom modeli je už dnes často limitujúce. Treba navyše myslieť na to, že hoci disk možno vymeniť za iný, pamäť nie.

Používatelia, ktorým by nestačil interný disk, sa budú musieť spoľahnúť na externé disky alebo NAS servery. Pri nami testovanej kapacite 1TB však pri drvivej väčšine používateľov bude postačovať. Na notebooku je predinštalovaný operačný systém Microsoft Windows 10 Pro v 64-bitovej verzii. Rozhodne prínosom je však verzia „Pro“, ktorá umožňuje používateľom zapnúť a používať šifrovanie disku pomocou Windows BitLocker. My sme ho zapli už po pár dňoch a rýchlosť disku sme merali už pri zapnutom šifrovaní.

Za výhodu považujeme rozhodne dobré rozmiestnenie konektorov. V minulosti sme podobné modely ultrabookov kritizovali práve za všetky konektory na pravej strane, čo nebolo veľmi praktické. Sme radi, že výrobca postupom času tento nedostatok zlepšil. Oproti minulým generáciám prešiel vylepšením displej a jeho veľmi tenké rámčeky a najmä procesor najnovšej generácie, ktorý umožňuje efektivitu a nárast výkonu. Počas bežného pracovného dňa bolo chladenie tiché, nepočuteľné a raz za čas sme počuli iba šum (hlučnosť chladenia je na úrovni 22 – 25 dB(A) čo je fantastické). Výduch dvoch otvorov smeruje z hornej časti klávesnice smerom k displeju. Páči sa nám optimalizácia chladenia, keďže sme počas testovania nepozorovali teplé miesta na klávesnici.

Poteší takisto samotná klávesnica. Ide o štandardný model, aké používajú ultrabooky, má nízky zdvih, je typu chiclet, je lokalizovaná, má dvojriadkový enter, veľké klávesy aj odstupy. Ľavý shift je skrátený kvôli znaku „&“ a aj tlačidlo vypínača je na mieste deletu, ktorý je vedľa. Medzi prvými preto odporúčame vypnúť v nastaveniach Windows vypínanie (alebo uspávanie zariadenia) stlačením vypínača. Na klávesnici sa veľmi dobre píše, podsvietenie však nemožno regulovať čo je škoda. Je tu totiž iba podsvietenie v dvoch stavoch: zapnutý/vypnutý, pričom po troch sekundách nepoužívania sa automaticky vypne. A zmeniť sa to nedá.

Páči sa nám, že touchpad je typu clickpad, má veľkú plochu a používa sa veľmi dobre a pohodlne. Taktiež možno ovládať Windows prstom na dotykovom displeji. Páči sa nám, že výrobca myslí aj na bezpečnosť – na pravej časti pod klávesnicou je snímač odtlačkov prstov. Žiaľ, použiteľnosť odomykania pomocou odtlačkov prstov je veľmi zlá, keďže je čítačka dosť nespoľahlivá – úspešne sme systém odomkli až po viacerých pokusoch. Z čítačky sme preto rozhodne sklamaní. Pre zabezpečenie treba používať radšej iba PIN kód alebo zadávať dlhé heslo. Zároveň infračervená kamera pre odomknutie rozoznaním tváre cez Windows Hello nie je dostupná.

V zariadení sú stereo reproduktory a vzhľadom k rozmerom modelu je ich výsledok skôr dobrý. Ten však záleží veľakrát od toho, či je notebook na podložke alebo nie. Najlepšia reprodukcia je na stole z dreva, ktoré dopomáha pri odraze zvuku zo spodnej časti kde sú reproduktory umiestnené. Napriek tomu je reprodukcia hlasitosti častokrát nízka a to aj pri maximálnej hlasitosti. Pri počúvaní hudby alebo filmu je tak riešením externé audio, či slúchadlá. Na bežné základné počúvanie však dostačuje. Bezdrôtová konektivita ponúka Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax a teda notebook podporuje aj najnovší štandard Wi-Fi 6 ako aj Bluetooth 5.0. Batéria má kapacitu 56 Wh, jej výdrž sa pohybuje bežne na úrovni šesť a pol hodiny pri náročnej práci s multitaskingom.

Testovaný notebook je zaujímavým riešením najmä pre častých cestovateľov, ktorí očakávajú kompaktné rozmery, nízku hmotnosť a ideálny kompromis vo veľkosti displeja. Za ideálny považujeme 14“ displej, ktorý nie je ani malý pri práci, ale nie je ani príliš veľký, aby prekážal pri častom prenášaní. Výkon je pre prácu v teréne veľmi dobrý a dá sa konštatovať, že 10. generácia Intel procesorov sa voči napríklad ôsmej generácii výrazne posunual vpred čo sa týka výkonu aj efektivity. Výborná je aj 16GB pamäť a 1TB úložisko, ktoré dotvárajú veľmi dobrý základ modelu. Sklamaním je čítačka odtlačkov a chýbajúca infra kamera, poteší naopak možnosť šifrovania disku vo verzii „Pro“. Šasi mohlo byť kvalitnejšie, ale to by sa zrejme podpísalo na vyššej hmotnosti, ktorá je vzhľadom k výbave priam fantastická. Cena za nami testovanú konfiguráciu je 1400 eur.

Vďaka výkonu a funkciám v kompaktnom šasi udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu Acer Swift 5 (NX.HHYEC.005) ocenenie Mobilita

Zapožičal: Acer