Domov Novinky Ransomvér na vzostupe, stal sa najziskovejším typom malvéru

Ransomvér na vzostupe, stal sa najziskovejším typom malvéru

Zdielať

Nové útočné metódy, širšia skupina cieľov a prepracovanejšie zakrývanie stôp patrí medzi hlavné príčiny strmého nárastu ziskov kyberzločincov. Najvýnosnejším prostriedkom sa stal vydieračský softvér, takzvaný ransomvér. Spoločnosť Cisco očakáva, že v budúcnosti budú organizácie čeliť ešte prepracovanejším variantom tohto malvéru.

Ransomver

Štúdia Cisco 2016 Midyear Cybersecurity Report pritom odhalila, že firmy útočníkom ich snahu často uľahčujú, pretože majú zraniteľnú infraštruktúru, nevykonávajú dostatočnú bezpečnostnú hygienu v sieti a prebiehajúci útok nedokážu odhaliť včas. Organizácie sa pasujú so stále sofistikovanejšími verziami škodlivého softvéru. V niektorých dôležitých odboroch, ako napríklad v zdravotníctve, dochádza k výraznému nárastu útokov.

Spoločnosť odhaduje, že budúci ransomvér bude omnoho ťažšie odhaliteľný, pretože natoľko nezaťaží kapacitu procesoru infikovaného zariadenia a obmedzí komunikáciu s kontrolnými servermi. Najprv sa totiž v systéme rozmnoží a až potom spustí vlastnú vydieračskú aktivitu s cieľom maximalizovať zisky útočníkov. Štúdia zaznamenala, že v prvej polovici tohto roka hackerom výrazne narástli výnosy z kybernetických útokov. Dôvodom sú nové útočné metódy i širšia skupina cieľov.

Zdroj: Cisco