Domov Novinky 8z10 stredoškolákov si v lete prilepší brigádami

8z10 stredoškolákov si v lete prilepší brigádami

Zdielať

Viac ako polovica školákov v lete brigáduje, zo stredoškolákov si takto vypomáha 8z10 študentov. Zarobené peniaze využívajú najmä na kúpu oblečenia, novších mobilov či na cestovanie. Až 80% z nich si nejakú časť peňazí odloží aj na sporiaci účet.

Mladi nastrocni studenti financie

Na Slovensku dostáva vreckové 66% žiakov základných škôl (ZŠ) a 77% stredoškolákov. Aj napriek tomu mladí nezaháľajú a usilujú sa zarobiť si aj vlastné peniaze. S brigádou má skúsenosti viac ako polovica žiakov ZŠ a až 80% stredoškolákov. Ukázali to výsledky prieskumu organizácie JA Slovensko, ktorá testovala študentov od 13 do 20 rokov v rámci programu Viac ako peniaze. Takmer polovica opýtaných stredoškolákov má založený účet v banke, vyše 65% používa mobil, či internet banking a skoro všetci aj platobnú kartu.

Podľa ankety si mladí od 14 do 22 rokov počas tohtoročných prázdnin zarobili priemerne 550 eur. Peniaze využili na oblečenie (40%), mobil alebo elektroniku (30%), cestovanie a festivaly (30%). Kým investíciu do oblečenia preferovali najmä mladšie ročníky, študenti po sedemnástke investovali skôr do cestovania a festivalov. Sporí si takmer 90% z opýtaných, konkrétny cieľ sporenia uviedli len niektorí, z toho prevažovali dôvody ako auto, nový mobil, či jednoducho „pre budúcnosť“.

Zdroj: VÚB

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno