Domov Novinky Qualcomm Snapdragon 898 potvrdzuje vysoký výkon

Qualcomm Snapdragon 898 potvrdzuje vysoký výkon

Zdielať

Rovnako ako minulý rok, tak aj teraz sa začína hovoriť o vlajkovom procesore na budúci rok.

Určite ste správne uhádli, že ide o Snapdragon 898 s označením SM8450, ktorý sa stane nástupcom Snapdragonu 888. Už prvé zmienky o pripravovanom procesore Qualcomm naznačovali, že pôjde o veľmi výkonný čipset, čo je spôsobené aj tým, že je postavený na 4 nm výrobnej technológii spoločnosti Samsung. To údajne zvýši výkon čipovej sady až o 20%. Procesor má tiež trojclusterovú architektúru, grafický procesor Adreno 730 a nový modem X65 5G. Očakáva sa aj zlepšenie ISP a NPU. A podobne ako minuloročný Snapdragon 888, aj Snapdragon 898 dostane podľa odhadov leakerov ako prvý telefón Xiaomi Mi 12, a to už koncom tohto roka.

Všetko vyššie uvedené je zatiaľ len teória. Pre prax možno nebude od veci zamieriť na Geekbench a pozrieť sa, ako dopadlo prvé testovanie pripravovaného procesora Snapdragon 898. Výsledky testovania zverejnil na Twitteri aj známy leaker Abhishek Yadav. Okrem toho predpokladá, že obchodný názov nového vlajkového čipsetu by mohol byť Snapdragon 895. Dodáva, že procesor má zrejme jedno superjadro Cortex-X2 taktované na 2,42 GHz, tri jadrá Cortex-A710 Power taktované až na 2,17 GHz a štyri jadrá Cortex-A510 Power taktované na 1,79 GHz. Všeobecne sa však očakáva, že jadro Cortex-X2 môže dosiahnuť takt až 3,09 GHz. Čo je dokonca viac ako pretaktovaný Snapdragon 888 Plus s jadrom Cortex-X1.

Vráťme sa však k testom Geekbench, kde Snapdragon 898 prešiel testami na telefóne Vivo s kódovým označením V2102A. Procesor dosiahol 720 bodov v teste jedného jadra a 1919 bodov v teste viacerých jadier. Môžeme teda povedať, že ide o skutočný veľmi pôsobivý výkon. Tipy však odhadujú, že výsledky výkonnostných testov sa ešte zvýšia, pretože zatiaľ ide pravdepodobne o prototyp procesora a telefón s nestabilným firmvérom, ktorý sa testuje pred sériovou výrobou. Je tiež pravdepodobné, že telefón bol spustený v režime šetrenia batérie, ktorý znižuje výkon procesora, aby sa zabránilo prehriatiu. Nárast výkonu sa týka najmä viacjadrových testov.

Zdroj