Domov Novinky Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 predstavený. Čo prináša?

Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 predstavený. Čo prináša?

Zdielať

Qualcomm predstavila vynovenú verziu svojho vlajkového čipsetu.

Nový Snapdragon 8+ Gen 1 (SM8475) sľubuje mierne zvýšenie rýchlosti a výraznú úsporu energie: pôvodná 8 Gen 1 nikdy nebola pomalá, jej hlavnými problémami boli teplo a spotreba energie. Qualcomm inzeruje o 10% vyšší výkon procesora a o 30% lepšiu energetickú účinnosť CPU. Špičkové jadro Cortex-X2 teraz môže dosiahnuť 3,2 GHz, čím sa konečne vyrovná taktovacej frekvencii Snapdragonu 870 zo začiatku roka 2021 (X2 v pôvodnom 8 Gen 1 dosahoval maximálnu frekvenciu 3,0 GHz). Aj ďalšie dva klastre CPU dostali zvýšenie, tu sú nové frekvencie: jadrá Prime na 3,2 GHz, jadrá Gold na 2,75 GHz, jadrá Silver na 2,0 GHz. To je nárast z 3,0 GHz, 2,5 GHz a 1,8 GHz. Podobne aj GPU pracuje na o 10% vyššej frekvencii, pričom spotreba energie sa znížila o 30%. Okrem toho má teraz engine umelej inteligencie o 20% lepší pomer výkonu na watt. Efektívnejšie sa stali aj bezdrôtové modemy. Celková energetická účinnosť na úrovni SoC sa zlepšila o 15%. Praktickejšie povedané, telefón s rovnakým čipom dokáže streamovať video o 1 hodinu a 30 minút dlhšie ako telefón so starým čipom. Hlasové hovory, čo je nízka záťaž, môžu teraz trvať o 5 hodín a 30 minút dlhšie (pri rovnakom ostatnom hardvéri).

Na získanie týchto vylepšení musel Qualcomm zmeniť zlievarne: proces je stále označený ako „4 nm“, hoci pochádza od TSMC, a nie od Samsungu. Tieto zlepšenia výkonu a efektivity sú oficiálne čísla. Ako čip funguje v reálnom živote? To uvidíme časom pri reálnych podmienkach. Zvyšok hardvéru vo vnútri Snapdragonu 8+ Gen 1 je rovnaký. Podporovaných je až 16GB LPDDR5 RAM (3200 MHz) a úložisko UFS 3.1. Ovládač displeja zvládne rozlíšenie Quad HD+ pri frekvencii až 144 Hz alebo 4K pri 60 Hz, doplnené o 10-bitové vykresľovanie (Rec. 2020) a podporu HDR10+. Modem Snapdragon X65 má teoretickú špičkovú rýchlosť 10 Gbps, zatiaľ čo FastConnect 6900 zvláda Wi-Fi 6/6E s frekvenciou až 3,6 GHz. Konektivita Bluetooth 5.3 zahŕňa aptX Lossless a Bluetooth LE Audio (s dlhším časom prehrávania vďaka lepšej účinnosti). V čipsete sa nachádza rovnaký trojitý 18-bitový procesor Spectra ISP, ktorý zvládne až 200 MPx snímače a snímanie 8K videa pri 30 snímkach za sekundu (4K pri 120 snímkach za sekundu), navyše triky na spracovanie obrazu, ako je redukcia šumu vo viacerých snímkach a stupňované/DoL HDR, k dispozícii je špecializovaný bokeh engine a podpora formátov HLG, HDR10+ a Dolby Vision.

Opäť platí, že konektivita a zdatnosť pri spracovaní obrazu nikdy neboli problémom modelu 8 Gen 1. Problémom bolo, že pri veľkom pracovnom zaťažení stúpala teplota a klesali percentá batérie. Spoločnosť Qualcomm tvrdí, že prvé zariadenia Snapdragon 8+ Gen 1 budú k dispozícii v treťom štvrťroku (júl-september). A existuje dlhý, dlhý zoznam výrobcov, ktorí na výrobe týchto zariadení usilovne pracujú. Tu sú v abecednom poradí: ASUS ROG, Black Shark, Honor, iQOO, Lenovo, Motorola, Nubia, OnePlus, Oppo, Realme, Vivo, Xiaomi a ZTE.

Zdroj

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno