Domov Novinky Prvý pacient s Neuralinkom ovláda myšlienkami kurzor myši

Prvý pacient s Neuralinkom ovláda myšlienkami kurzor myši

Zdielať

Elon Musk tvrdí, že prvý pacient s implantátom už dokáže ovládať myš svojimi myšlienkami.

Necelý mesiac po tom, čo zakladateľ Neuralinku oznámil, že technológia rozhrania mozog-počítač bola po prvýkrát implantovaná človeku, tento účastník štúdie už robí prvé kroky k ovládaniu počítača len pomocou svojej mysle. Najnovšie informácie o klinickej štúdii priniesol opäť prostredníctvom platformy X, ktorá je jeho sociálnym médiom. Podľa agentúry Reuters Musk v pondelok večer počas živého prenosu podujatia Spaces s novinárkou Katherine Brodskyovou oznámil, že táto technológia umožnila prvému účastníkovi implantácie ovládať počítačový kurzor bez použitia rúk.

„Pokrok je dobrý a zdá sa, že pacient sa úplne zotavil, pričom nemá žiadne zlé účinky, o ktorých by sme vedeli. Pacient je schopný pohybovať myšou po obrazovke len na základe premýšľania. Ďalšou úlohou účastníka je stlačiť tlačidlá myši čo najviac krát len pomocou svojich myšlienok,“ uvádza Musk. Správa o pokroku prišla presne tri týždne po poslednej aktualizácii dlho očakávanej skúšky. Koncom minulého mesiaca v sérii príspevkov na X oznámil, že 28. januára sa uskutočnil prvý implantát pre človeka a že pacient sa „dobre zotavuje“.

Štúdia PRIME (pomenovaná podľa presného roboticky implantovaného rozhrania mozog-počítač) dostala zelenú od FDA na jar minulého roka a na jeseň sa začal nábor pacientov. Spoločnosť vtedy uviedla, že hľadá dobrovoľníkov vo veku 22 rokov a starších s kvadruplegiou spôsobenou poranením krčnej miechy alebo amyotrofickou laterálnou sklerózou. Každému z účastníkov bude zariadenie N1 implantované do mozgu pomocou robota R1.

Po umiestnení implantátu bude 1024 elektród zaznamenávať neurologickú aktivitu a prenášať údaje do pripojenej aplikácie, kde algoritmus prevedie mozgovú aktivitu na počítačové ovládanie. Podľa firmy bude primárne obdobie štúdie trvať 18 mesiacov, ktoré bude doplnené pravidelnými domácimi a osobnými klinickými kontrolami a pravidelnými výskumnými stretnutiami s rozhraním mozog-počítač, po ktorých bude nasledovať päťročné sledovanie, ktoré bude pozostávať z ďalších 20 klinických návštev.

Prvotná aplikácia technológie – prevod neurologickej aktivity osôb s ochrnutím na pohyby kurzora a kliknutia myšou – bola nazvaná Telepatia, uviedol Musk vo svojej aktualizácii koncom januára. Okrem prepojenia mozgu kohokoľvek so smartfónom tvrdil, že v budúcnosti by sa mozgovo-počítačové rozhranie mohlo potenciálne použiť na obnovenie zraku nevidiacich a pohyblivosti ochrnutých. Napriek údajnému potenciálu technológie (alebo možno práve preto) niektorí vedci vyjadrili nad súčasným pokusom opatrnosť.

Výskumníci, ktorí tento mesiac poskytli rozhovor v časopise Nature, vyjadrili nesúhlas so skutočnosťou, že štúdia nebola zaregistrovaná na stránke ClinicalTrials, pričom nie sú k dispozícii žiadne informácie o jej miestach alebo protokole a väčšina podstatných informácií o štúdii pochádza buď z jedinej náborovej brožúry, alebo z príspevkov spoločnosti na sociálnych sieťach. „Predpokladám, že FDA a Neuralink sa do istej miery riadia príručkou,“ povedal pre Nature doktor Tim Denison, neuroinžinier z Oxfordskej univerzity. „My však protokol nemáme. Takže to nevieme.“

Zdroj