Domov Novinky Neuralink implementoval prvý čip do mozgu človeku

Neuralink implementoval prvý čip do mozgu človeku

Zdielať

Elon Musk uviedol, že prvý človek dostal implantát s mozgovým čipom a zotavuje sa dobre.

Operácia, ktorá nedávno prebehla, nepredstavuje prekvapenie. Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) v septembri schválil spoločnosti realizáciu prvého ľudského testovania ich implantátu. Elon Musk, deň po implantácii čipu, zdieľal na platforme X (predtým známej ako Twitter) optimistické správy: „Prvé výsledky naznačujú sľubnú schopnosť detekcie neurónov.“ Musk tiež predstavil prvý produkt svojej spoločnosti Neuralink pod názvom Telepathy, ktorý, ako tvrdí, umožní ovládať elektronické zariadenia len prostredníctvom myšlienok. Musk, známy svojimi odvážnymi predpoveďami, v minulosti avizoval, že do dvoch rokov bude možné autonómnu jazdu Tesly z New Yorku do Los Angeles, a tiež plány na misiu SpaceX na Mars v roku 2018, ktoré sa zatiaľ nerealizovali.

Musk k Telepathy uviedol, že prvé použitie bude zamerané na ľudí, ktorí prišli o schopnosť používať končatiny, predstavujúc si, ako by napríklad Stephen Hawking mohol komunikovať rýchlejšie než rýchlopisec alebo aukčný vyvolávač. V roku 2017 Musk naznačil, že prvý produkt Neuralink by mohol byť na trhu „približne do štyroch rokov“, avšak nedávne udalosti naznačujú významný pokrok smerom k tomuto cieľu. Anne Vanhoestenbergheová, profesorka na King’s College London, tento pokrok považuje za „významný míľnik“ a zdôrazňuje, že hoci na trhu existuje množstvo sľubných produktov, len málo spoločností dosiahlo fázu testovania na ľuďoch, čo Neuralink radí medzi elitu.

Vanhoestenbergheová tiež predpokladá, že Neuralink poskytne účastníkovi dostatočný čas na zotavenie pred začiatkom tréningu s novým systémom a upozorňuje na potrebu dlhodobejšieho hodnotenia úspechu a stability rozhrania. Neuralink získal od FDA povolenie pre ľudské testovanie už minulý rok, čo predstavuje dôležitý krok pre túto začínajúcu spoločnosť. V reakcii na dotaz kryptoinformatika na platforme X Musk spomenul, že Neuralink pracuje aj na produktoch sľubujúcich obnovu zraku, ako je Blindsight. Po Telepathy by teda mohol nasledovať Blindsight a ďalšie inovatívne produkty.

Zdroj